ଜାତୀୟ |

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୧୧(ପି.ଟି.)‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀ ଏବଂ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ଗୁରୁବାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି (ଆଇଟି) ବ୍ୟାପାର ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହେବା ପରେ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମ, ଏହାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦ ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମ ବିବାଦରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଭଂସାଲୀ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲା। ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭଂସାଲୀ ଏଭଳି କରିଥିଲେ କି ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କେତେଜଣ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏଭଳି ଢଙ୍ଗରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖାଇବା ଆଇନସମ୍ମତ କି। ନଭେମ୍ବର ୧୧ରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରି ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିଭଳି ଆଶା କରିଥିଲେ। କାରଣ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଫିଲ୍ମକୁ ପାସ୍‌ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ୬୮ ଦିନ ସମୟ ନେଇ ପାରିବ। ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଚାରର ଏକ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ କି ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କାରଣ ଫିଲ୍ମକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି, ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରରେ ରହିଛି ବୋଲି କମିଟି ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚରମ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କମିଟି କହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କମିଟି ଆଗରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମର କେବଳ ଟ୍ରେଲର୍‌ ଏବଂ ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଜୋଷୀ କହିଥିଲେ। ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର ନ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ୍‌ର କେତେକ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧୀନତା ଅଧିକାର ଉପରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ। ସେହିପରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଦେଖି ନ ଥିବା ଜୋଷୀ କମିଟି ନିକଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥଲେ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ ନ କରି ଏହା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ କିଭଳି ପହଞ୍ଚିଲା ଏବଂ ସେଠାକାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପରେ ଜୋଷୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଲୋକ ସଭା କମିଟି ପରେ ଜୋଷୀ ଆଇଟି ସମ୍ପର୍କିତ ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ମଧ୍ୟ ହାଜର ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ ରାଜସ୍ଥାନର ଦୁଇ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ସି.ପି. ଜୋଷୀ ଏବଂ ଓମ୍‌ ବିର୍ଲା ଲୋକ ସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ଭଗତ୍‌ ସିଂ କୋଶ୍‌ୟାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଲୋକ ସଭା କମିଟି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଥିଲା।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଜାତୀୟ |

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧।୪(ପି.ଟି.): ଏଣିକି ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ଝିଅଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କଲେ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ମିଳିବ। ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଶନିବାର ମୋହର ମାରିଛି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ। ଦେଶରେ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଭଳି ଜଘନ୍ୟ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧିପାଉଥିବାରୁ ଦୋଷୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଚଳିତ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ହେବ।

୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର୍‌ କରିବେ ମାଧୁରୀ, ଅନିଲ

୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର୍‌ କରିବେ ମାଧୁରୀ, ଅନିଲ

ବମ୍ବେ,୨୧।୪: ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ ଓ ଅନିଲ କପୁର ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଫିଲ୍ମ ‘ଟୋଟଲ ଧମାଲ୍‌’ ରେ ଦୁହେଁ ଏକାଠି ନଜର ଆସିବେ।

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାକୁ ନେଇ ମତ ରଖିଲେ ହେମା

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାକୁ ନେଇ ମତ ରଖିଲେ ହେମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମଥୁରାର ଭାଜପା ସାଂସଦ ତଥା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହେମାମାଳିନୀ ତାଙ୍କ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।

ଶେଷ ହେଲା ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ

ଶେଷ ହେଲା ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ଆମେରିକାରରେ ଶୁଟିଂ ଚାଲିଥିବା ଅପ୍‌ କମିଙ୍ଗ ପଲିଟିକାଲ ଡ୍ରାମା ଫିଲ୍ମ ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ଲିଡ୍‌ ରୋଲରେ ଥିବା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅନୁପମ ଖେର୍‌ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୟଶଓ୍ବନ୍ତ

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୟଶଓ୍ବନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ଭାଜପାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ୟଶଓ୍ବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଭାଜପା ଛାଡିଥିବା ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ

ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ନାବାଳିକା ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏବେ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରିବେ।

ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୨୧।୪: ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଶନିବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୁରଟର ବେସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଖେଳ ପଡିଆ ନିକଟରୁ ଏପ୍ରିଲ ୬ରେ ଜଣେ ୯ରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି

ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି

ଯୋଧପୁର,୨୧।୪: ରାଜସ୍ଥାନ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକୁ ନେଇ କୌଣସି ଅପ୍ରୀତିକର ପିରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା କଥା ଯୋଧପୁର ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ବିଜୁଳି ନ ଥାଇ ବିଲ୍‌ ପଇଠ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି

ବିଜୁଳି ନ ଥାଇ ବିଲ୍‌ ପଇଠ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି

ସମ୍ଭାଲ,୨୧।୪: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କେରଲା ଗାଁ ଏବେବି ରହିଛି ଅନ୍ଧକାର ଭିତରେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହେଲେ ଏଠି ସବୁଆଡେ ଅନ୍ଧାର। ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ହେବ ଏଠାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ପୋଲ୍‌ ବସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ଦେଖିବା ଆଶା ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ବିବାହ

ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ବିବାହ

ବମ୍ବେ,୨୧।୪: ନଭି ମୁମ୍ବାଇ କମିଶନର ଶନିବାର ୧୯୯୩ ବମ୍ବେ ବିସ୍ଫୋରଣର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ପାରୋଲ ଦରଖାସ୍ତକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସାୟଦ ବାହାର କୌଶରଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ସଲେମ ୪୫ ଦିନର ପାରୋଲ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲାନି ପୋଲିସ

ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲାନି ପୋଲିସ

ଇନ୍ଦୋର,୨୧।୪: ଗୋଟିଏ ପଟେ କଠୁଆ ଓ ଉନ୍ନାଓ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ରାଜନୀତି, ବିରୋଧ, ଆକ୍ରୋଶ ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଇନ୍ଦୋରରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ନାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ପିଜା ମାଗିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର

ପିଜା ମାଗିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୪: ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ପିଜା ମାଗିବା। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଜଣେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକ ଥାନାକୁ ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌ ଦେବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତାଙ୍କୁ ପିଜା ମାଗିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଉକ୍ତ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।