ଜାତୀୟ |

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୧୧(ପି.ଟି.)‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀ ଏବଂ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ଗୁରୁବାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି (ଆଇଟି) ବ୍ୟାପାର ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହେବା ପରେ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମ, ଏହାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦ ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମ ବିବାଦରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଭଂସାଲୀ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲା। ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭଂସାଲୀ ଏଭଳି କରିଥିଲେ କି ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କେତେଜଣ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏଭଳି ଢଙ୍ଗରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖାଇବା ଆଇନସମ୍ମତ କି। ନଭେମ୍ବର ୧୧ରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରି ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିଭଳି ଆଶା କରିଥିଲେ। କାରଣ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଫିଲ୍ମକୁ ପାସ୍‌ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ୬୮ ଦିନ ସମୟ ନେଇ ପାରିବ। ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଚାରର ଏକ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ କି ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କାରଣ ଫିଲ୍ମକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି, ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରରେ ରହିଛି ବୋଲି କମିଟି ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚରମ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କମିଟି କହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କମିଟି ଆଗରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମର କେବଳ ଟ୍ରେଲର୍‌ ଏବଂ ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଜୋଷୀ କହିଥିଲେ। ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର ନ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ୍‌ର କେତେକ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧୀନତା ଅଧିକାର ଉପରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ। ସେହିପରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଦେଖି ନ ଥିବା ଜୋଷୀ କମିଟି ନିକଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥଲେ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ ନ କରି ଏହା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ କିଭଳି ପହଞ୍ଚିଲା ଏବଂ ସେଠାକାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପରେ ଜୋଷୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଲୋକ ସଭା କମିଟି ପରେ ଜୋଷୀ ଆଇଟି ସମ୍ପର୍କିତ ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ମଧ୍ୟ ହାଜର ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ ରାଜସ୍ଥାନର ଦୁଇ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ସି.ପି. ଜୋଷୀ ଏବଂ ଓମ୍‌ ବିର୍ଲା ଲୋକ ସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ଭଗତ୍‌ ସିଂ କୋଶ୍‌ୟାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଲୋକ ସଭା କମିଟି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଥିଲା।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା କୋଠା ଭୁଷୁଡିବା ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା କୋଠା ଭୁଷୁଡିବା ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାର ଶାହବରିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ୬ ମହଲା ଘର ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଉ କେହି ଭଙ୍ଗା କୋଠା ତଳେ ରହିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ୪୦ କିମି ଚାଲିଲେ ଆଇଟିବିପି ଯବାନ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ୪୦ କିମି ଚାଲିଲେ ଆଇଟିବିପି ଯବାନ

ରାୟପୁର,୧୯।୭: ଛତିଶଗଡ଼ ମାଓପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ କୋଡ଼ାଗାଓ୍ବଁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ପାଦରେ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି ଆଇଟିବିପି ଯବାନ।

୫୫ ବର୍ଷରେ ୨୬ ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ, ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ସଫଳ

୫୫ ବର୍ଷରେ ୨୬ ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ, ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ସଫଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ୫୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକ ସଭାରେ ୨୬ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ଦଳ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ୨୪ ଥର ସରକାରଙ୍କୁ କୌଣି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ।

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଲୋକ ସଭାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଖାଲି ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଲୋକ ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ଗୁରୁବାର ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌,୧୯।୭: କେରଳ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏବେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିପାରିବେ। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏଠାରେ ଏକ ଜେଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି।

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଡରି ନାହାଁନ୍ତି ମୋଦି

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଡରି ନାହାଁନ୍ତି ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଚଳିତ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିଡ଼ିପି ଆଣିଛି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ। ଏହାଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆଲୋଚନା ହେବ। କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ଥିବା କଥା କହୁଛନ୍ତି।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ଅମୃତସର,୧୯।୭: ପଞ୍ଜାବ ଅମୃତସର ନିକଟସ୍ଥ ଅଜନଳାଠାରେ ଏକ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ(ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ୭୩ ବାଟାଲିଅନ ଯବାନ ପାକିସ୍ତାନ ପଟୁ ଭାରତ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ: ୧୪ ମୃତ

୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ: ୧୪ ମୃତ

ଚମ୍ବା,୧୯।୭: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ତେହରୀ ଜିଲା ଚମ୍ବା ଠାରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ଘଟିଛି ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା। ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସି ପଡ଼ିଛି।

ସ୍କୁଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମାଓବାଦୀ

ସ୍କୁଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମାଓବାଦୀ

ଲେଟେହାର,୧୯।୭: ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲେଟେହାରରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲଙ୍କୁ ବୁଧବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ରହୁଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ମାଓବାଦୀ ରାଗରେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୬ ମାସରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

୬ ମାସରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ରାୟପୁର,୧୯।୭: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ଠାରୁ ଜୁଲାଇ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬୧ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୨୦୧୭: ସୀମାରେ ୧୦୬ ଯବାନ ଶହୀଦ

୨୦୧୭: ସୀମାରେ ୧୦୬ ଯବାନ ଶହୀଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ପାକିସ୍ତାନୀ ସୀମାନ୍ତରେ ସଂଘର୍ଷ ବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ୧୦୬ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ଥିବା ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ

ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ୨ ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ସେମାନେ ନେପାଳରୁ ଏକ ଧଳା ଇନୋଭା କାରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଥିବା ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ