Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର

ସଂସଦୀୟ କମିଟିରେ ଭଂସାଲୀ, ପ୍ରସୂନ୍‌ ହାଜର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୧୧(ପି.ଟି.)‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀ ଏବଂ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ଗୁରୁବାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି (ଆଇଟି) ବ୍ୟାପାର ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହେବା ପରେ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଫିଲ୍ମ, ଏହାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦ ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମ ବିବାଦରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଭଂସାଲୀ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲା। ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭଂସାଲୀ ଏଭଳି କରିଥିଲେ କି ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କେତେଜଣ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏଭଳି ଢଙ୍ଗରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖାଇବା ଆଇନସମ୍ମତ କି। ନଭେମ୍ବର ୧୧ରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରି ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିଭଳି ଆଶା କରିଥିଲେ। କାରଣ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଫିଲ୍ମକୁ ପାସ୍‌ କରିବା ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ୬୮ ଦିନ ସମୟ ନେଇ ପାରିବ। ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଚାରର ଏକ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ କି ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟ ଭଂସାଲୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କାରଣ ଫିଲ୍ମକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି, ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରରେ ରହିଛି ବୋଲି କମିଟି ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚରମ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ଏହି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କମିଟି କହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୂନ୍‌ ଜୋଷୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କମିଟି ଆଗରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମର କେବଳ ଟ୍ରେଲର୍‌ ଏବଂ ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଜୋଷୀ କହିଥିଲେ। ପ୍ରୋମୋ ରିଲିଜ୍‌ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର ନ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ୍‌ର କେତେକ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧୀନତା ଅଧିକାର ଉପରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ। ସେହିପରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଦେଖି ନ ଥିବା ଜୋଷୀ କମିଟି ନିକଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥଲେ। ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ ନ କରି ଏହା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ କିଭଳି ପହଞ୍ଚିଲା ଏବଂ ସେଠାକାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିଥିଲା ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପରେ ଜୋଷୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଲୋକ ସଭା କମିଟି ପରେ ଜୋଷୀ ଆଇଟି ସମ୍ପର୍କିତ ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ମଧ୍ୟ ହାଜର ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଫିଲ୍ମ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ ରାଜସ୍ଥାନର ଦୁଇ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ସି.ପି. ଜୋଷୀ ଏବଂ ଓମ୍‌ ବିର୍ଲା ଲୋକ ସଭା ପିଟିଶନ୍‌ କମିଟି ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ଭଗତ୍‌ ସିଂ କୋଶ୍‌ୟାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଲୋକ ସଭା କମିଟି ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଥିଲା।

ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ୪ ଯବାନ ଶହୀଦ, ୫ ନାଗରିକ ମୃତ

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ୪ ଯବାନ ଶହୀଦ, ୫ ନାଗରିକ ମୃତ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର,୨୦।୧: ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଗୁଳିମାଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ବି ଗୁଜରାଟରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେବନି ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ବି ଗୁଜରାଟରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେବନି ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗ୍ରୀନ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌ ପରେ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀଙ୍କ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଫିଲ୍ମ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ ଗୁଜରାଟରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେବନାହିଁ।

ବହିଷ୍କୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଗୁଳିରେ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ମୃତ

ବହିଷ୍କୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଗୁଳିରେ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ମୃତ

ଚଣ୍ଡିଗଡ,୨୦।୧: ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅପରାଧ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ହରିୟାଣାର ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ସ୍କୁଲରୁ ବହିଷ୍କାର ହେବା ପରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୨୦।୧: ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ସ୍କୁଲବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଶବିବାର ସକାଳେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବିବେକାନନ୍ଦ ଓ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀକୁ ଜାତୀୟ ଛୁଟି ଦିବସ ଘୋଷଣା ଦାବି

ବିବେକାନନ୍ଦ ଓ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀକୁ ଜାତୀୟ ଛୁଟି ଦିବସ ଘୋଷଣା ଦାବି

କଲିକତା,୨୦।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଓ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀକୁ ଜାତୀୟ ଛୁଟି ଦିବସ ଘୋଷଣା ଦାବି କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଶନିବାର ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଥରିଲା ଆସାମ

ଥରିଲା ଆସାମ

କୋକ୍ରାଝର,୨୦।୧: ଆସାମର କୋକ୍ରାଝର ଜିଲାରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ୫.୨ ତୀବ୍ରତାର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ସକାଳ ୬ଟା ୪୪ମି.ରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ।

୧୨୦ ପିଲାଙ୍କୁ ୨ ଶିକ୍ଷକ

୧୨୦ ପିଲାଙ୍କୁ ୨ ଶିକ୍ଷକ

କୋଏମ୍ବାଟୁର,୨୦।୧: ତାମିଲନାଡୁ କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଅନୁପରପଲୟମ ଠାରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ଥିବା ଅଭିଭାବକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବେଲାନ୍ଦୁର ହ୍ରଦରେ ନିଆଁ: ଲିଭାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି

ବେଲାନ୍ଦୁର ହ୍ରଦରେ ନିଆଁ: ଲିଭାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୨୦।୧: ବାଙ୍ଗାଲୋରର ବେଲାନ୍ଦୁର ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ଶୁଖିଲା ଘାସରେ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକମାନେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌: ୭ ମୃତ, ୨୦ ଆହତ

ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌: ୭ ମୃତ, ୨୦ ଆହତ

ବେଲଦଙ୍ଗା,୨୦।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବେଲଦଙ୍ଗା ଜିଲାରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସି ପଡିବାରୁ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ସହ ଅତିକମ୍‌ରେ ୨୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମହାବୋଧି ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଜୀବନ୍ତ ବୋମା

ମହାବୋଧି ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଜୀବନ୍ତ ବୋମା

ବୋଧଗ୍ରାମ,୨୦।୧: ବିହାରର ମହାବୋଧି ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ୩ଟି ଜୀବନ୍ତ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ୧ ମୃତ

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ୧ ମୃତ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୦।୧: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଆର୍‌ଏସ୍‌ ପୁରା ଓ ଆଖନୁର ସେକ୍ଟରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଶନିବାର ପୁଣି ଥରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି।

ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ

ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧(ପି.ଟି.): ଗୁଜରାଟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।