ଜାତୀୟ |

ଉଡ଼ନ୍ତା ବିମାନରେ ଭରାଗଲା ଇନ୍ଧନ

ଉଡ଼ନ୍ତା ବିମାନରେ ଭରାଗଲା ଇନ୍ଧନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୧୧: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (ଆଇଏଏଫ୍‌) ଗୁରୁବାର ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛି। ଏୟାରବର୍ନ ଅର୍ଲି ଓ୍ବାନିର୍ଂ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସିଷ୍ଟମ୍‌ (ଏଇଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଆଣ୍ଡ ସି) ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାୟୁସେନାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏମ୍ବ୍ରୟର୍‌ ପରିବହନକାରୀ ବିମାନରେ ଉଡ଼ନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏୟାର ଟୁ ଏୟାର (ଏଏଆର୍‌) ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ହିଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିମାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏମ୍ବ୍ରୟର ବିମାନରେ ଇନ୍ଧନ ଭରାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ସଫଳତାର ସହ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଚାଲିଥିଲାବେଳେ ସତର୍କତାର ସହ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦକ୍ଷତାସମ୍ପନ୍ନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ। କାରଣ ଇନ୍ଧନ ଭରିବାବେଳେ ଉଭୟ ବିମାନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ାଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମଝି ଆକାଶରେ ଇନ୍ଧନ ସରି ଆସିଲେ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ପୁଣି ଇନ୍ଧନ ଭରିବାକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ସମୟ ଲାଗିବ ଏବଂ ଏହାପରେ ବିମାନଟି ଆଉ ଚାରିଘଣ୍ଟା ଉଡ଼ାଣ କରିପାରିବ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କୁହାଯାଉଛି ‘ପ୍ରୋବ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ରୋଗ୍‌’। ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଏମ୍ବ୍ରୟର ବିମାନରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଇନ୍ଧନ ଭରାଯିବା ପରେ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଏଣିକି ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଉ ବିମାନକୁ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ ନ କରାଇ ଆକାଶରେ ହିଁ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତ୍ତି କରିହେବ। ଉଚିତ୍‌ ସମୟରେ ଶତ୍ରୁକୁ କଡ଼ା ଯବାବ ଦେବାରେ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ଏହା ବେଶ ସହାୟକ ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ୟେଲାହଙ୍କା ବାୟୁସେନା ଘାଟିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୋ’ବେଳେ ‘ଏଇଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଆଣ୍ଡ ସି’ ଶ୍ରେଣୀର ଏହି ପ୍ରଥମ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ବାୟୁସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଯୁଦ୍ଧବେଳେ ତୁରନ୍ତ ରଣକୌଶଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଏୟାରବର୍ନ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଅନେକ ସହାୟକ ହେବ। ଶତ୍ରୁପକ୍ଷକୁ ସାମ୍ନା କରିବାବେଳେ ସତର୍କ ହେବା ଲାଗି ଏଥିରେ ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା। ବିମାନରେ ଲାଗିଥିବା ସେନ୍ସର ଜରିଆରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ଆକାଶର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କିତ ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ ଲାଗି ଏକ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଚାଲିଥିଲାବେଳେ ଭିତରୁ ଥାଇ ନେଟଓ୍ବର୍କ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିଚାଳନା କରିହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଓ ବିକାଶ ସଂସ୍ଥାନ (ଡିଆର୍‌ଡିଓ) ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ‘ଏଇଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଆଣ୍ଡ ସି’ ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ସବୁ ପ୍ରକାର ପାଗରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଉଡ଼ାଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସବୁ ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଏହି ଏମ୍ବ୍ରୟର ବିମାନ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଶକ୍ତିବୃଦ୍ଧିରେ ବିଶ୍ୱର ଅଳ୍ପ କେତେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଅନ୍ୟତମ ଭାବେ ଆତ୍ମପ୍ରକାଶ କରିଛି। ତେଣୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୌରବ।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା କୋଠା ଭୁଷୁଡିବା ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା କୋଠା ଭୁଷୁଡିବା ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାର ଶାହବରିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ୬ ମହଲା ଘର ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଉ କେହି ଭଙ୍ଗା କୋଠା ତଳେ ରହିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ୪୦ କିମି ଚାଲିଲେ ଆଇଟିବିପି ଯବାନ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ୪୦ କିମି ଚାଲିଲେ ଆଇଟିବିପି ଯବାନ

ରାୟପୁର,୧୯।୭: ଛତିଶଗଡ଼ ମାଓପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ କୋଡ଼ାଗାଓ୍ବଁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ପାଦରେ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି ଆଇଟିବିପି ଯବାନ।

୫୫ ବର୍ଷରେ ୨୬ ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ, ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ସଫଳ

୫୫ ବର୍ଷରେ ୨୬ ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ, ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ସଫଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ୫୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକ ସଭାରେ ୨୬ଥର ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ ଥର ବିରୋଧୀ ଦଳ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ୨୪ ଥର ସରକାରଙ୍କୁ କୌଣି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ।

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଲୋକ ସଭାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଖାଲି ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଲୋକ ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ଗୁରୁବାର ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌,୧୯।୭: କେରଳ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏବେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିପାରିବେ। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏଠାରେ ଏକ ଜେଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି।

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଡରି ନାହାଁନ୍ତି ମୋଦି

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଡରି ନାହାଁନ୍ତି ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ଚଳିତ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିଡ଼ିପି ଆଣିଛି ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ। ଏହାଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆଲୋଚନା ହେବ। କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ଥିବା କଥା କହୁଛନ୍ତି।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ଅମୃତସର,୧୯।୭: ପଞ୍ଜାବ ଅମୃତସର ନିକଟସ୍ଥ ଅଜନଳାଠାରେ ଏକ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ(ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ୭୩ ବାଟାଲିଅନ ଯବାନ ପାକିସ୍ତାନ ପଟୁ ଭାରତ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ: ୧୪ ମୃତ

୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ: ୧୪ ମୃତ

ଚମ୍ବା,୧୯।୭: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ତେହରୀ ଜିଲା ଚମ୍ବା ଠାରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ଘଟିଛି ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା। ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଇକୁ ଖସି ପଡ଼ିଛି।

ସ୍କୁଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମାଓବାଦୀ

ସ୍କୁଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମାଓବାଦୀ

ଲେଟେହାର,୧୯।୭: ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲେଟେହାରରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲଙ୍କୁ ବୁଧବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ରହୁଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ମାଓବାଦୀ ରାଗରେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୬ ମାସରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

୬ ମାସରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ରାୟପୁର,୧୯।୭: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ଠାରୁ ଜୁଲାଇ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ୨୧ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬୧ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୨୦୧୭: ସୀମାରେ ୧୦୬ ଯବାନ ଶହୀଦ

୨୦୧୭: ସୀମାରେ ୧୦୬ ଯବାନ ଶହୀଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ପାକିସ୍ତାନୀ ସୀମାନ୍ତରେ ସଂଘର୍ଷ ବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ୧୦୬ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ଥିବା ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ

ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୭: ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ୨ ଖଲିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ସେମାନେ ନେପାଳରୁ ଏକ ଧଳା ଇନୋଭା କାରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଥିବା ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ