ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ

ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ
ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା କିପରି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ, ତାହା ସମସ୍ତେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିସାରିଲେଣି। ଗ୍ରୀଷ୍ମର ଅସହ୍ୟ ରୌଦ୍ରତାପ, ବର୍ଷାକାଳେ ଅନିୟମିତ ବାରିପାତ, ଶୀତକାଳର ଅବଧି ହ୍ରାସ, ପରିବେଶର ପ୍ରଦୂଷଣର ହେତୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରଭୃତି ଅସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶରୁ ସୃଷ୍ଟ। ଜୈବମଣ୍ଡଳର ସୁରକ୍ଷା ସହ ମୃତ୍ତିକାର ନିମ୍ନଭାଗରେ ତଥା ଉପରେ ରହୁଥିବା ଅସଂଖ୍ୟ ଉପକାରୀ କୀଟପତଙ୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। ଖାଦ୍ୟ ଲୋଭ ଏବଂ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ ପାଥେୟ କରି ମାଣିଷ କେତେ ଯେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ଧ୍ୱଂସମୁଖକୁ ନେଲାଣି ତା’ର ହିସାବ ନାହିଁ। ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ସାର ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ କୀଟନାଶକର ବହୁଳ ପ୍ରୟୋଗ ଜଳ, ବାୟୁ, ମୃତ୍ତିକା ପ୍ରଦୂଷଣ ସହ ମୃତ୍ତିକା ଭିତରେ ଥିବା କିମ୍ବା ବୃକ୍ଷଲତା, ଜଳରେ ଆଶ୍ରିତ ଅସଂଖ୍ୟ ଉପକାରୀ କୀଟପତଙ୍ଗ, ଜଳଚର ଜୀବ ଯଥା ମାଛ, ବେଙ୍ଗ, କଇଁଛ, କଙ୍କଡା ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କ ଧ୍ୱଂସର କାରଣ ସାଜିଛି। ତା’ଛଡା ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଣ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧର କୁପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଚିଲ, ଶାଗୁଣା ପ୍ରଭୃତି ପକ୍ଷୀର ଧ୍ୱଂସ ଉପରୋକ୍ତ କାରଣ ଯୋଗୁ ହୋଇଛି। ପଲିଥିନ୍‌ର ବହୁଳ ପ୍ରଚଳନ ଯୋଗୁ ନଦୀ, ନାଳରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଇ କେତେ ଯେ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି ତାହା କଳ୍ପନାତୀତ। ପୁନଶ୍ଚ ଫୋପଡା ପଲିଥିନ୍‌ ଭିତରେ ଥିବା ବର୍ଜିତ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥକୁ ଖାଇ ବହୁ ନିରୀହ ପଶୁପକ୍ଷୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଛାତ୍ରସମାଜ, ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ଗ୍ରାମବାସୀ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଥିବା ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ। କିଛିବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭା ବିମଣ୍ଡିତ ଉପାନ୍ତ ବଣଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବା, ଖାଇବା, ବୁଲିବା ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଘଞ୍ଚ ପାହାଡପର୍ବତ, ମନୋଲୋଭା ଜଳପ୍ରପାତ, ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ, ସର୍ପିଳ ଝରଣା, ହିଂସ୍ର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆବାସସ୍ଥଳୀ ପ୍ରଭୃତିକୁ ପରିଭ୍ରମଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରକୃତିକୁ ନିଜେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରର ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭାମୟ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜ ପାଦରେ ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଚଲାପଥ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ପ୍ରତି ଚଲାପଥରେ ଦଶରୁ ପନ୍ଦର ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବେଶବିତ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନେବାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଏ। ଚଲାପଥରେ ଯିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜୈବବିବିଧତା ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଏ। ତା’ଛଡା ଚଲାପଥ କିମ୍ବା ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଶବ୍ଦ, ପାଦଚିହ୍ନ, ପଡିଥିବା ଲୋମ, ଶିଙ୍ଗ, ପର, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାରେ ସେମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ। ପାହାଡପର୍ବତରେ ଉପଲବ୍ଧ ଶିଳା, ଧାତୁ ବିଷୟରେ ସମ୍ୟକ୍‌ ଧାରଣା ଦିଆଯାଏ, ପୁଣି ସେମାନଙ୍କର ସୃଷ୍ଟି, ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଏ। ଚଲାପଥରେ ପଡ଼ିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବୃକ୍ଷଗଣ୍ଡି କିମ୍ବା ମାଟି ଉପରେ ଶୁଷ୍କ ବୃକ୍ଷର ଛାଲି ତଳେ ରହୁଥିବା ପୋକଜୋକ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାରେ ଅବଦାନ ବୁଝାଇ ଦିଆଯାଏ। ଚଲାପଥରେ ପଡୁଥିବା ଛୋଟ ଜଙ୍ଗଲୀ ନାଳ, ଜଳାଶ୍ରୟ, ସେଥିରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜଳଚର ଜୀବ, କୀଟପତଙ୍ଗ ପ୍ରଭୃତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସମ୍ୟକ୍‌ ଜ୍ଞାନ ବିତରଣ କରାଯାଏ। ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀନାଳ କିପରି ବର୍ଷସାରା ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହେ, ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ମୃତ୍ତିକା ଓ ଗଛଲତା କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରନ୍ତି। ଚଲାପଥର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥାଏ। ବନବାସୀଙ୍କ ଧାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ ଆଗରୁ ଦେଖାହୋଇଥାଏ। କଥାବାର୍ତ୍ତାରୁ ଜଣାପଡେ କିପରି ବନବାସୀମାନେ ରାସାୟନିକ ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକରୁ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷେତକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଶଢା ଗୋବରଖତ, ନିମପିଡିଆ ଓ କମ୍ପୋଷ୍ଟ ସେମାନେ ଚାଷଜମିରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି। ଶସ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ସାଇତିବା ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ନିମ, ନିର୍ଗୁଣ୍ଡି ପତ୍ରର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି। ଚାଷ କରୁଥିବା ଧାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶସ୍ୟର ମଞ୍ଜି ବାପଅଜା ଅମଳରୁ ହେଉଥିବା ଶସ୍ୟ, ବହୁଳ ଭାବେ ଅନ୍ୟଆଡେ ବ୍ୟବହୃତ ହାଇବ୍ରିଡ ବୀଜ ନୁହେଁ। ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ସେମାନେ ଖାଉଥିବା ଭାତ, ଡାଲି ଏବଂ ତରକାରି କିପରି ସ୍ବାଦିଷ୍ଠ ତାହା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରନ୍ତି। ବନବାସୀମାନେ ଅଶିକ୍ଷିତ ଅବା ଗରିବ ହୋଇପାରନ୍ତି, ମାତ୍ର ସେମାନେ ବନ୍ଧୁବତ୍ସଳ। ନାଲି ଚା’ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ତା’ ପୁଣି ପତ୍ରରେ ତିଆରି ଗ୍ଲାସରେ, ପଲିଥିନ୍‌ର ପ୍ରଚଳନ ସେଠାରେ ନାହିଁ। ସେ ଚା’ ପତି ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପତି ନୁହେଁ, ତାହା ତାଙ୍କର ତୁଳସୀଗଛର ଶୁଖିଲା ପତ୍ର। ସ୍ବାଦ ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାରୁ ଜଣାପଡିବ କିପରି ସାଧାରଣ ଜ୍ୱର, କାଶ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଭୃତି ରୋଗ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଔଷଧୀୟ ଚେରମୂଳିରୁ ସେମାନେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତି। ରୋଗମୁକ୍ତ ଜୀବନ ବୋଧହୁଏ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶରେ ରହିବାର ଫଳ। ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ସା ଜଲ୍‌ଦି ଆସିଯାଏ, ସହର ବଜାର ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଟିକେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ। ଚଲାପଥରେ ଯିବା ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ସେମିତି ବିଶେଷ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୂତ ହୁଏନାହିଁ, ଝାଳ କମ୍‌ ବୁହେ। ଅଧିକାଂଶ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତର ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବାରୁ ବନବାସୀ ବଞ୍ଚିତ। ମାତ୍ର ସେମାନେ ଶୁଖରେ ନିଦ୍ରା ଯାଆନ୍ତି। ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ସେମାନେ ସା ପରେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ବନବାସୀମାନଙ୍କ ଘରର ବର୍ଜିତ ଦୂଷିତ ଜଳ ମାଟିକୁ ଚାଲିଯାଏ, ତେଣୁ ନାଳ, ଝରଣା ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ରହେ। ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବା ସମୟରେ କିପରି ସେଠାକାର ପରିବେଶ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାହା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା କାହିଁକି ଜରୁରୀ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି। କିପରି ଏହା ସମ୍ଭବ ତାହା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆଧୁନିକ ଶୈଳୀର ଚଳଣିକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ବିସର୍ଜନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତା’ ହେଲେ ଯାଇ ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଭବ। ବୃନ୍ଦାବନ ଏନ୍‌କ୍ଲେଭ, ଖଣ୍ଡଗିରି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୋ-୯୪୩୭୧୯୩୧୭୫
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଆଜିକାଲି ଭିଗନ୍‌ (ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ- ଯେଉଁମାନେ ମାଛ, ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା, ମହୁ, କ୍ଷୀର ଓ କ୍ଷୀରଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଭୃତି କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରାଣିଜ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦାନ୍ତ, ଶିଙ୍ଗ, ଚମଡ଼ା ପ୍ରଭୃତିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ)ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। 

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ମୂଳ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେ ସମସ୍ୟାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ହଟେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ବାଟରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାବେ ପଛୁଆ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା। ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ଉତ୍ତମ ନିଷ୍ପତ୍ତି।

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ବିଜୟ ଦାସ

ଜୀବନ ଗୋଟେ ନିଆରା ଫୁଲର ମହକ। ନିଜର ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷକ ଜୀବନ ଭିତରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ଏଇ କଥାର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ହୃଦ୍‌ବୋଧ ହେବା ସହ ସେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଟିକେ ଅଧିକ ସ୍ନେହସିକ୍ତ ହେବା ସାଧାରଣରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଆମ ଦେଶରେ ବେଳେବେଳେ ଧାର୍ମିକ ବିଦ୍ୱେଷ ଦେଖାଦେବା ସହିତ ଅସହିଷ୍ଣୁ ଭାବ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଜାତି ଓ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ବାଦ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଅସୂୟା ଭାବ। ଗୋଟିଏ ଧର୍ମର ଉପାସନାପୀଠକୁ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିବାର କଟକଣା ରହିଛି। 

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..