ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦-୧୧ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପର ସହଯୋଗୀ ଉଦ୍ୟୋଗ ତଥା ଏହାର ଉପତ୍ାଦକୁ ନେଇ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଜାତୀୟ ସେମିନାର ‘ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପ:ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସାମର୍ଥ୍ୟ’ ଶୀର୍ଷକରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସ୍କୋପ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସଂଘ (ଏଏଆଇ) ତରଫରୁ ଏହା ଆୟୋଜିତ ହେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ନାଲକୋ ସିଏମ୍‌ଡି ତଥା ଏଏଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ତପନ କୁମାର ଚାନ୍ଦ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତରେ ଆଲୁମିନିୟମର ଉପଯୋଗ କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ବଢୁଛି ଓ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଆଲୁମିନିୟମ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ରୂପେ ଉଭା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଯେହେତୁ ଆଲୁମିନିୟମର ଚାହିଦା ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ, ଆମକୁ ସେହି ହିସାବରେ ଉପତ୍ାଦିକତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହେବ ଓ ତତ୍‌ ସହିତ ପ୍ରଦୁଷଣ ସ୍ତର ଯେପରି କମ୍‌ ରହିବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ। ଏହି ସେମିନାରରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଲୁମିନିୟମ ଉପତ୍ାଦକ ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ ତଥା ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନତି ନିମନ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି ଜାତୀୟ ସେମିନାରରେ ଆଲୁମିନିୟମ ଧାତୁ ଉପତ୍ାଦନ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଅନେକ ସମ୍ମାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ବିଭିନ୍ନ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯଥା ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ଆଇ,ଜେଏନ୍‌ଏଆର୍‌ଡିଡିସି, ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ଅନେକ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କନ୍‌ସଲ୍‌ଟାଣ୍ଟ ଓ ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ ସ୍ମଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ କର୍ପୋରେସନ ଲିଃ ଆଦି ସଂସ୍ଥା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ତ୍ୱରିତ ହେବ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି

ତ୍ୱରିତ ହେବ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍‌ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ଟ୍ରାଇ) ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି (ଏମ୍‌ଏନ୍‌ପି) ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିଛି। 

ରାଜ୍ୟରେ ୧୨,୧୫୧ କୋଟିର ଆୟକର ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ରାଜ୍ୟରେ ୧୨,୧୫୧ କୋଟିର ଆୟକର ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୪-୧୨: ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୧୦,୨୭,୭୯୬ ଛୁଇଁଛି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୦% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୫୦ ହଜାର ନୂଆ ଟିକସଦାତା ଯୋଡିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। 

ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ

ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୪-୧୨: ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ଷେତ୍ର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରାଞ୍ଜିର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରବନ୍ଧକ ଅତୁଲ କୁମାର ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। 

କୁମ୍ଭମେଳା ପାଇଁ ୮୦୦ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

କୁମ୍ଭମେଳା ପାଇଁ ୮୦୦ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୪-୧୨: କୁମ୍ଭମେଳା ସମୟରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ପ୍ରୟାଗକୁ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଣ ଲାଗି ରେଲଓ୍ବେ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ରେଲଓ୍ବେ ୮୦୦ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି। 

ନାଲ୍‌କୋ ଖଣି ଡିଜିଜନ ପୁରସ୍କୃତ

ନାଲ୍‌କୋ ଖଣି ଡିଜିଜନ ପୁରସ୍କୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୩-୧୨: ନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲୁମିନିୟମ କମ୍ପାନୀ (ନାଲକୋ)ର ପଞ୍ଚପଟ୍ଟମାଳୀସ୍ଥିତ ବକ୍ସାଇଟ ଖଣିକୁ ୩୬ତମ ବାର୍ଷିକ ମେଟାଲିକ ରେସ୍‌ ମାଇନ୍ସ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ନେପାଳରେ କୁଚିନା ଶୋ’ରୁମ

ନେପାଳରେ କୁଚିନା ଶୋ’ରୁମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୪-୧୨: ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ କୁଚିନା ପକ୍ଷରୁ ନେପାଳର କାଠମାଣ୍ଡୁ ସହରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଉଟଲେଟ ଖୋଲିଛି। ଏହାକୁ କୁଚିନାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନମିତ ବଜୋରିଆ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ପିଏନ୍‌ବି ମାମଲା: ଚୋକ୍‌ସୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରେଡ୍‌କର୍ନର ନୋଟିସ

ପିଏନ୍‌ବି ମାମଲା: ଚୋକ୍‌ସୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରେଡ୍‌କର୍ନର ନୋଟିସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:  ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ମହାଦୁର୍ନୀତି ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ  ଅଭିଯୁକ୍ତ ପଳାତକ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ରେଡ୍‌କର୍ନର ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛି।

ଆଜି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ; ନଗଦ ସଙ୍କଟ ଦୂର ଉପରେ ରହିବ ଜୋର୍‌

ଆଜି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ; ନଗଦ ସଙ୍କଟ ଦୂର ଉପରେ ରହିବ ଜୋର୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୪-୧୨:  ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଗଭର୍ନର ହେବା ପରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ବଜାରରେ ଏବେ ନଗଦ ସଙ୍କଟ ଉତ୍କଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ତାଙ୍କର ପ୍ରଧାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ; ସିନିୟର ସିଟିଜେନ୍‌ଙ୍କ ପେନସନ ବଢ଼ାଅ

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ; ସିନିୟର ସିଟିଜେନ୍‌ଙ୍କ ପେନସନ ବଢ଼ାଅ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:  ବିପିଏଲ୍‌ ଶ୍ରେଣୀରେ ଥିବା ସିନିୟର ସିଟିଜେନଙ୍କ ପେନସନ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରତି ଜିଲାରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଓଲ୍ଡଏଜ୍‌ ହୋମ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି। 

ଭାରତକୁ କ୍ରୁଡ୍‌ ଯୋଗାଣ: ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଲା ଇରାନ

ଭାରତକୁ କ୍ରୁଡ୍‌ ଯୋଗାଣ: ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଲା ଇରାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:  ଭାରତକୁ ଅଶୋଧିତ ତେଲ (କ୍ରୁଡ୍‌)ଯୋଗାଣରେ ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଇରାନ ନଭେମ୍ବରରେ ଆଉ ୨ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସିଯାଇ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଆମେରିକା କଟକଣା ଯୋଗୁ ଇରାନରୁ ଭାରତ କ୍ରୁଡ୍‌ କିଣିବା କମାଇ ଦେଇଥିଲା। 

ଆଇପିଓ ସହ ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ପତଞ୍ଜଳି

ଆଇପିଓ ସହ ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ପତଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:  ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କମ୍ପାନୀ  ଆଇପିଓ ଆଣିବ ବୋଲି ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ମାସରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭ ଖବର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

୨୨ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ;ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ସିମେଣ୍ଟ, ଗାଡ଼ି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଦର

୨୨ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ;ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ସିମେଣ୍ଟ, ଗାଡ଼ି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨:  ଚଳିତ ମାସ ୨୨ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ସିମେଣ୍ଟ, ଅଟୋମୋବାଇଲ ସହ ଜଡିତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ୨୮% ସ୍ଲାବ୍‌ରୁ କାଢ଼ି ଆଣିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ। ଏ ଦିଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲେ ଏଗୁଡିକ ଶସ୍ତା ହେବ।