ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଔଷଧର ନିରାପଦ ବ୍ୟବହାର

ଔଷଧର ନିରାପଦ ବ୍ୟବହାର
ଶଶିଭୂଷଣ ମହାପାତ୍ର ଥରେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ପଚାରିଲେ - ରୋଗୀଟିଏ ଭଲ ହୋଇଗଲେ ସେ କାହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବ। ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନା ଔଷଧକୁ। ନିଃସନ୍ଦେହରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ। ସେ ରୋଗ ଚିହ୍ନି ଠିକ୍‌ ଔଷଧ ଲେଖିବାରୁ ସିନା ରୋଗ ଭଲ ହେଲା। ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ତିନିଜଣ ଡାକ୍ତର ଚିକିତ୍ସା କରି ଭଲ କରିପାରି ନ ଥିବାବେଳେ ଶେଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଯିବାରୁ ପ୍ରଶଂସାଟା ଶେଷ ଡାକ୍ତର ପାଇବା ସ୍ବାଭାବିକ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା ସମାନ ହୋଇଥିଲେ ବି ଶେଷ ଡାକ୍ତର ଶ୍ରେୟ ପାଆନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ଡାକ୍ତର ନୁହନ୍ତି, ଔଷଧ ଓ ତା’ର ପ୍ରୟୋଗ ବିଧି। ଔଷଧ ଏକ ରାସାୟନିକ କିମ୍ବା ଜୈବିକ ପଦାର୍ଥ। ବହୁ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଗବେଷଣା ଫଳରେ ତାହା ତିଆରି ହୋଇଛି। କେଉଁ ପଦାର୍ଥକୁ କେତେ ପରିମାଣରେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଅନ୍ତରରେ ସେବନ କଲେ ଏକ ରୋଗ ଆରୋଗ୍ୟ ହୁଏ, ତାହା ଦୀର୍ଘ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେଥିରେ ଯଦି କିଛି ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୁଏ, ସେବନ ବିଧି ଓ ଔଷଧର ମାନ ଯଦି ଠିକ୍‌ ନ ଥାଏ, ତେବେ ରୋଗ ଭଲ ନ ହୋଇ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ ହୁଏ। ତେଣୁ ଔଷଧ ଓ ତା’ର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମ୍ୟକ୍‌ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ବାଞ୍ଛନୀୟ। ଆମ ଦେଶରେ ଔଷଧ ଦୋକାନରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଦେଖାଇଲେ ଔଷଧ ମିଳେ କିମ୍ବା ଔଷଧର ନଁା କହିଲେ ବି ଦୋକାନୀ ଔଷଧ ଦେଇଦିଅନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଖାଇଥିବା ଔଷଧର ଖାଲି ଖୋଳ କିମ୍ବା ଚିରା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ଦେଖାଇଲେ ବି ଔଷଧ ମିଳିଯାଏ। ଏହାକୁ କହନ୍ତି ‘ଓଭର୍‌ ଦି କାଉଣ୍ଟର ମେଡ଼ିସିନ୍‌’। ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ ଏହା ହେଉଛି ସେଲ୍ଫ ମେଡ଼ିସିନ୍‌ ବା ନିଜେ ନିଜର ଡାକ୍ତର ହେବା। ଏମିତି ଆଣିଥିବା କିମ୍ବା ଘରେ ବଳକା ରହିଥିବା ଅଥବା କାହାଠାରୁ ମାଗି ଆଣି ଔଷଧ ଖାଇଲେ କେବେ କେମିତି ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଇ ପାରେ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥଳରେ ରୋଗ ଜଟିଳ ହୁଏ କିମ୍ବା ଭୁଲ୍‌ ଔଷଧ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ବିପଦର କାରଣ ହୁଏ। ବେଳେବେଳେ ଆମେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାରି ପରାମର୍ଶରେ କିଛି ଦିନ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ରୋଗ ଭଲ ନ ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଉ। ପୂର୍ବରୁ ଖାଇଥିବା ଔଷଧ କଥା ନ କହି ଖାଲି ରୋଗ କଥା କହୁ। ସେ ଯେଉଁ ଔଷଧ ଲେଖିଦିଅନ୍ତି ତା’ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଥିବା ଔଷଧର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇ ବିପଦ ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି। ଡାକ୍ତର ରୋଗୀକୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରି ଔଷଧ ଓ ତା’ର ବ୍ୟବହାର ବିଧି ଲେଖିଦିଅନ୍ତି। ଆଜିକାଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଯେ ରୋଗୀ ନ ପଚାରିଲେ କିଛି କହନ୍ତି ନାହିଁ। ପଛକୁ ପଛ ରୋଗୀଙ୍କ ଧାଡ଼ି। ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ସେ ଲେଖିଥିବା ଔଷଧର ନଁା କ’ଣ, ତାହା କିପରି କାମ କରିବ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍‌ ହୋଇଥିଲେ କେଉଁଠି କେତେ ଘଣ୍ଟା ଅନ୍ତରର ନେବ, ଟାବଲେଟ ବା ସିରପ୍‌ ହୋଇଥିଲେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ, ଖାଲି ପେଟ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ, ଗିଳିବ ନଁା ଚୋବାଇ ଖାଇବ, ଏସବୁ ଭଲରୂପେ ବୁଝିବା ଦରକାର। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ- ଔଷଧ କେତେ ଦିନ ଖାଇବ, ଯଦି ତା’ର କିଛି ରିଆକ୍ସନ୍‌ ହୁଏ ତେବେ କ’ଣ କରିବ, ବହୁତ ଦିନ ଖାଇବାକୁ ଥିବା ଔଷଧରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବା ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍‌ ଭୁଲିଗଲେ କ’ଣ କରିବ-ଏସବୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କିମ୍ବା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ପଚାରି ବୁଝିବା ଦରକାର। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସ୍‌କ୍ରିପସନ୍‌ ଅନୁସାରେ ଔଷଧ କିଣିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ କେତୋଟି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଦରକାର। ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦୋକାନରୁ ଔଷଧ କିଣିବା ଉଚିତ। କେଉଁ ଔଷଧ କେତେ ମିଲିଗ୍ରାମ୍‌ ଲେଖାଯାଇଛି ଠିକ୍‌ ସେହି ଔଷଧ ଓ ତା’ର ଶକ୍ତି ପରଖି ନେବା ଉଚିତ। ବେଳେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ନାମର ଔଷଧ ଦେଇ ତାହା ସମାନ ବା ବିକଳ୍ପ ଔଷଧ ବୋଲି ଦୋକାନୀ କହନ୍ତି। ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦେଖାଇ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ପ୍ରେସ୍‌କ୍ରିପ୍‌ସନ୍‌ରେ ୨୫୦ ମିଲିଗ୍ରାମ୍‌ ଲେଖା ହୋଇଥିଲେ କେହି କେହି ୫୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ୍‌ର କିଣି ତାକୁ ଦୁଇଭାଗ କରନ୍ତି। କାରଣ ତା’ର ଦାମ୍‌ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ କିମ୍ବା ସେହି ଶକ୍ତିର ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ପ୍ରଥମତଃ ତାକୁ ସମାନ ଭାଗ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ କେତେକ ଟାବଲେଟ୍‌ ଉପରେ ସୁଗାର କିମ୍ବା ଏଣ୍ଟେରିକ୍‌ ପ୍ରଲେପ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ଔଷଧ ପାକସ୍ଥଳୀରେ ହଜମ ନ ହୋଇ କ୍ଷୁଦ୍ରାନ୍ତ୍ରରେ ହଜମ ହେବା ଦରକାର, ସେଥିରେ ଏଣ୍ଟେରିକ୍‌ କୋଟିଂ ଥାଏ। ଯେଉଁ ଔଷଧର ବାସ୍ନା, ସ୍ବାଦ କଟୁ ବା ତୀବ୍ର ସେଥିରେ ସୁଗାର କୋଟିଂ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଲେ ତା’ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ। ଔଷଧର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ, ଶରୀରର କ୍ଷତି ହୁଏ। କେତେକ ଔଷଧକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ। ରୋଗୀ ତାକୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇଦେଇ ପରେ ପରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇଦିଅନ୍ତି। ଏହା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ଖାଲି ପେଟ ଅର୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଦୁଇଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଦୁଇଘଣ୍ଟା ପରେ। ବାନ୍ତି ଔଷଧ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ତାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇଦେଇ ୫ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ କିଛି ଉପକାର ମିଳେ ନାହିଁ। ତାକୁ ଖାଲିପେଟରେ ଖାଇ ୨୦ରୁ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର। ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଔଷଧ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଖାଇବା ଦରକାର। କେହି କେହି ଇନ୍‌ସୁଲିନ୍‌ ଇଂଜେକ୍ସନ୍‌ ନେଇ ଯାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଏପରି କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ପ୍ରେସ୍‌କ୍ରିପ୍ସନ୍‌ରେ ଡାକ୍ତର ଯେତେ ଦିନ ପାଇଁ ଔଷଧ ଖାଇବାକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ସେତିକି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଔଷଧ ଏକ ସଙ୍ଗେ କିଣିନେବା ଉଚିତ। ନଚେତ୍‌ ସରିଗଲା ପରେ ପୁଣି କିଣିବାକୁ ଅସୁବିଧା ହେବ ଓ ସେଥି ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍‌ ଖାଇ ନ ପାରିବା ପରି ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିପାରେ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଔଷଧର ସମୟ ଚାଲିଯାଇଛି କି ନାହିଁ ଦେଖିବା ଦରକାର। ଏକ୍ସପାରି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅନୁଚିତ। କିଣିବା ବେଳେ ରସିଦ୍‌ ନିଅନ୍ତୁ- ସେଥିରେ ଔଷଧ, ତା’ର ବ୍ୟାଚ୍‌ ନମ୍ବର ଓ ବ୍ୟବହାର ସମୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବା ଦରକାର। ଔଷଧକୁ ଘରେ ଏକ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେପରି ତାହା ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ହାତରେ ନ ପଡ଼େ। ପିଲାମାନେ, ବେଳେବେଳେ ପୋଷା ବିରାଡ଼ି କୁକୁର ତାହା ଖାଇ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବାର ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ରହିଛି। ଔଷଧକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଓ ଖରା ପଡ଼ୁଥିବା ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଜଳୀୟ ବାଷ୍ପ ଥିବା ଗାଧୁଆ ଘର ବା ୱାଶ୍‌ ବେସିନ୍‌ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ଔଷଧକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଔଷଧର ଖୋଳ କିମ୍ବା ବୋତଲରେ ରଖିବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଔଷଧ ସରିଯିବା ପରେ ବୋତଲ ଉପରେ ଥିବା ଲେଖା କାଗଜକୁ ଛଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ହୃଦ୍‌ରୋଗୀ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଔଷଧ ଖାଉଥିବା ରୋଗୀ ତାଙ୍କ ଔଷଧ ଓ ଖାଇବା ସମୟର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସବୁବେଳେ ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ୁଥିବା ଘରର ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଦେବା ଭଲ। ଦେହରେ ଲଗାଇବା ଔଷଧ ଖାଇବା ଔଷଧ ନିକଟରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଔଷଧର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି କି ନାହିଁ, ଗର୍ଭବତୀ ଓ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳା ଔଷଧ ଖାଇବେ କି ନାହିଁ ବୁଝି ରଖନ୍ତୁ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଖାଉଥିବା ଔଷଧ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାନ୍ତୁ। ଏଲୋପାଥି ସାଥିରେ ଆୟୁର୍ବେଦ କିମ୍ବା ହୋମିଓପାଥି ଔଷଧ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ପ୍ରେସ୍‌କ୍ରିପ୍ସନ୍‌ରେ ‘ଆଟ୍‌ ବେଡ଼୍‌ ଟାଇମ୍‌’ ଲେଖାଥିଲେ ଶୋଇବାକୁ ଯିବାର ଠିକ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଖାଆନ୍ତୁ। ଦିନରେ ୪ ଥର ଲେଖା ଥିଲେ ୬ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଚୋବାଇ ଖାଇବାକୁ ଥିଲେ ପାଟିରେ ଭଲଭାବେ ଚୋବାଇ ଖାଇବା ଦରକାର। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅକ୍ଷର ପଢ଼ିପାରୁ ନ ଥିଲେ ଦ୍ୱିଧା ନ କରି ପଚାରି ବୁଝିନେବା ଦରକାର। ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ଔଷଧ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଔଷଧର ପ୍ୟାକେଟ୍‌, ରଙ୍ଗ, ବାସ୍ନା, ମୂଲ୍ୟ ଆଦି ବଦଳିଲେ ତାହା ଠିକ୍‌ ଔଷଧ କି ନୁହେଁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ବଟିକା ଖାଇବାର ଅନେକ ସମୟପରେ ବାନ୍ତିରେ ତାହା ବାହାରି ଆସିଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପଚାରି ଔଷଧ ବଦଳାନ୍ତୁ। ଏପରି ଔଷଧ ଭେଜାଲ ହୋଇପାରେ। ବିନା ପ୍ରେସ୍‌କ୍ରିପ୍ସନ୍‌ରେ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅନୁଚିତ। ଜୀବାଣୁନାଶକ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ବେଳେ ତା’ର ବ୍ୟବଧାନ ଓ କେତେ ଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବ ସେଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଦରକାର। ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ, ଗୋପାଳପୁର, କଟକ, ମୋ:୯୪୩୭୩୧୯୫୧୯
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..