ବାଣିଜ୍ୟ |

ଦେଶରେ ୬୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ

ଦେଶରେ ୬୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯-୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସଂଖ୍ୟାରେ ୪୫% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏହା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏବଂ ଘରୋଇ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ରିଟେଲିଂ ସାଇଟ୍‌ଗୁଡିକରେ ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପମାନ ଖୋଲୁଥିବାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ବଡ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୬୦,୭୯୯ ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ ଥିବା ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ପ୍ଲାନିଂ ଏବଂ ଆନାଲିସିସ୍‌ ସେଲ୍‌ ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧,୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ରହିଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ର ୧୦% ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଥିବା ଉତ୍କଳ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର ସଂଘ(ଓଡ଼ିଶା)ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ସର୍ବଭାରତୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଡିଲର ସଂଘ(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ)ର ମହାସଚିବ ସଞ୍ଜୟ ଲାଠ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ବାର୍ଷିକ ବ୍ୟୟ ଯେଉଁ ଅନୁସାରେ ରହୁଛି ସେହି ଅନୁସାରେ ଆୟ ନାହିଁ। ଷ୍ଟାଫ ଦରମା, ପମ୍ପର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ତା’ଛଡା ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏଠାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଡିଲରମାନେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଚାହିଦା ନାହିଁ। ଚାହିଦା ନ ରହିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଯଦି ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ସାଧାରଣ ପମ୍ପଟିଏ ଖୋଲିଛି, ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନଠାରୁ ମାତ୍ର କିଛି ଦୂରତ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ଗ୍ରାମୀଣ ପମ୍ପ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି। ସରକାର ୩ଟି ଯାକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ଗ୍ରାମୀଣ ପମ୍ପ ଖୋଲିବାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯଦି ୩ଟି ଯାକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଖୋଲିବେ ତା’ହେଲେ ଉପଭୋକ୍ତା ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ହୋଇଯିବେ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜନସଂଖ୍ୟା ଯାହା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩ଟି ଯାକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ହୋଇଗଲେ କାହାର ଲାଭ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପମ୍ପ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବା ଲାଠ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନୀତିନିୟମ ଠିକ୍‌ ରହୁ ନ ଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉ ନ ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭାରତ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଏବଂ ଚାଇନା ୨ଟି ରାଷ୍ଟ୍ର ପଛରେ ରହିଛି। ୨୦୧୧ରେ ଦେଶରେ ୪୧,୯୪୭ ସଂଖ୍ୟକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୨,୯୮୩ ସଂଖ୍ୟକ ପମ୍ପ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ ଏବଂ ଏସାର ଅଏଲ୍‌ ଭଳି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଅଧୀନରେ ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ୫,୪୭୪ ସଂଖ୍ୟକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଛି। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଏସାର ଅଏଲ୍‌ର ସର୍ବାଧିକ ୩,୯୮୦ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଛି। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଏବଂ ଚାଇନାରେ ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରହିଥିବା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ପ୍ଲାନିଂ ଏବଂ ଆନାଲିସିସ୍‌ ସେଲ୍‌ ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର କେତେକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଉକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଭେଇକିଲ୍‌ ତଥା ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍‌ ତୈଳ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି। ୨୦୧୧ ଏବଂ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ୧୮,୮୫୨ ସଂଖ୍ୟକ ନୂଆ ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ ଖୋଲିଛି। ୬୦,୭୯୯ ସଂଖ୍ୟକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫,୩୨୫ ସଂଖ୍ୟକ ପମ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ବୋଲି ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ମୁମ୍ବାଇ,୧୦-୧୨:  ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ସୋମବାର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାଲ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମାମଲା ରାୟ:  ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ;ସିବିଆଇ-ଇଡି ଟିମ୍‌ର ଲଣ୍ଡନ ଗସ୍ତ

ମାଲ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମାମଲା ରାୟ: ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ;ସିବିଆଇ-ଇଡି ଟିମ୍‌ର ଲଣ୍ଡନ ଗସ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦-୧୨:  ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ସୋମବାର ଲଣ୍ଡନସ୍ଥିତ ଓ୍ବେଷ୍ଟ ମିନିଷ୍ଟର ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେବେ। ଏହି ଦିନ ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନେଇ ବିଚାରପତି ତାଙ୍କ ରାୟ ଶୁଣାଇବେ ବୋଲି ଆଶାକରାଯାଉଛି। 

ପୁଣି କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ପୁଣି କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦-୧୨:  ଜିଡିପି ବ୍ୟାକ୍‌ ସିରିଜ ଡାଟାକୁ ନେଇ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। 

ଟିସିଏସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ପାନ୍‌ ପ୍ରଣାଳିକୁ ଚରଣ ସିଂହ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ନ ଥିଲେ

ଟିସିଏସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ପାନ୍‌ ପ୍ରଣାଳିକୁ ଚରଣ ସିଂହ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ନ ଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦-୧୨:  ଭାରତ ୭୦ ଦଶକର ଶେଷାର୍ଦ୍ଧରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକୃତ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଲାଗୁ କରିବାର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରିଥିଲା। ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ରଣନୀତିକାର ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଶଶାଙ୍କ ଶାହଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ ‘ଦ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍‌: ଫ୍ରମ୍‌ ଟର୍ଚ୍ଚବିୟରର୍ସ ଟୁ ଟ୍ରେଲବ୍ଲେଜର୍ସ’ରେ  ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। 

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଲାଗୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୁଲ୍‌ ଥିଲା: ଉଦୟ କୋଟାକ୍‌

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଲାଗୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୁଲ୍‌ ଥିଲା: ଉଦୟ କୋଟାକ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୧୨:  ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଉଦୟ କୋଟାକ୍‌ ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୁଲ୍‌ ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ପାଣ୍ଠି ନେବା ଲୁଟ୍‌ ସଙ୍ଗେ ସମାନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ପାଣ୍ଠି ନେବା ଲୁଟ୍‌ ସଙ୍ଗେ ସମାନ

ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ନିଜ ପୁସ୍ତକ ‘ ଅଫ୍‌ କାଉନସିଲ: ଦ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜେସ ଅଫ୍‌ ଦ ମୋଦି-ଜେଟ୍‌ଲୀ ଇକୋନୋମୀ’ ପୁସ୍ତକର ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆସି ଆର୍‌ବିଆଇ ସହ ବିବାଦକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। 

ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମତ ;  ଋଣଛାଡ଼ର ଫାଇଦା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି

ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମତ ; ଋଣଛାଡ଼ର ଫାଇଦା କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୧୨:  ଫସଲ ବିକ୍ରି ସମେତ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଋଣଛାଡ଼ ଦାବି ଜୋର୍‌ ଧରୁଛି। ଏହା ଉପରେ ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ରମେଶ ଚାନ୍ଦ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ମାସର ନୋଟ ପ୍ରିଣ୍ଟ ତଥ୍ୟ ମଗାଗଲା

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ମାସର ନୋଟ ପ୍ରିଣ୍ଟ ତଥ୍ୟ ମଗାଗଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦-୧୨ :ବିମୁଦ୍ରୀ କରଣ ଘୋଷଣା ପରେ ସେହି ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ କେତେ ପରିମାଣର ୫୦୦ ଏବଂ ୨୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ପ୍ରିଣ୍ଟ ହୋଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂଚନା କମିଶନ (ସିଆଇସି) ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। 

କଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ରାପିଡୋ ବାଇକ ଟାକ୍ସି ସେବା

କଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ରାପିଡୋ ବାଇକ ଟାକ୍ସି ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦-୧୨:ବାଙ୍ଗାଲୋର ଭିତ୍ତିକ ବାଇକ ଟାକ୍ସି ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ରାପିଡୋ ପକ୍ଷରୁ କଟକ ସହରରେ ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ୧୩ଟି ସହରରେ ଏହି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

କେଟିଏମ୍‌ର ନୂଆ ଶୋ’ରୁମ

କେଟିଏମ୍‌ର ନୂଆ ଶୋ’ରୁମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦-୧୨: ପ୍ରମୁଖ ରେସିଂ ବାଇକ ନିର୍ମାତା କେଟିଏମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକଠାରେ ଏକ ନୂଆ ଶୋ’ରୁମ ଖୋଲିଛି। ନୂଆ ଶୋ’ରୁମକୁ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର କେଟିଏମ୍‌ର ଏମ୍‌ଡି ସୌରଭ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ନୂଆ ଶିଳ୍ପ ନୀତି; କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀକୁ ଅପେକ୍ଷା

ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ନୂଆ ଶିଳ୍ପ ନୀତି; କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀକୁ ଅପେକ୍ଷା

ପଣଜୀ,୧୦-୧୨: ସରକାର ଦେଶରେ ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ଶିଳ୍ପ ନୀତି ଲାଗୁ କରିବେ। ଶିଳ୍ପ ନୀତିକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ନେଇଛି। 

ଆଇଏମ୍‌ଆଇରେ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଆଇଏମ୍‌ଆଇରେ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦-୧୨: ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ (ଆଇଏମ୍‌ଆଇ) ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଇଗାଡେ ବିଜନେସ ସ୍କୁଲ ମେକ୍ସିକୋର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ୪.୦ ବିଜନେସ ବିୟଣ୍ଡ ବାଉଣ୍ଡ୍ରିଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।