ମେଟ୍ରୋ |

‘ଜୁଲିୟାତ୍‌-ଏ-ନଜ୍‌ମୀ’ ଉନ୍ମୋଚିତ

‘ଜୁଲିୟାତ୍‌-ଏ-ନଜ୍‌ମୀ’ ଉନ୍ମୋଚିତ
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଊର୍ଦ୍ଦୁ ନାଟ୍ୟକାର ତଥା କବି ଅମଜତ୍‌ ନଜ୍‌ମୀଙ୍କ ରଚିତ ସାହିତ୍ୟ କୃତିଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସାମଗ୍ରିକ ସଂକଳନ ‘ଜୁଲିୟାତ୍‌-ଏ-ନଜ୍‌ମୀ’ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଊର୍ଦ୍ଦୁ ଏକାଡ଼େମୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ସହ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଊର୍ଦ୍ଦୁ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସାହିତି୍ୟକ ଅମଜ୍‌ ନଜ୍‌ମୀ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ କବି ଓ ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ନାଟ୍ୟକାର ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟକୃତି ଉପରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ। ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ନଜ୍‌ମୀଙ୍କ ଜୀବନଧାରାରେ ନୈତିକତା ଓ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପରିପୃଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଜଣେ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ରେଳବାଇ ଅଧିକାରୀଭାବେ ସେ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ। ଜାତୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ୧୦ଜଣ ଊର୍ଦ୍ଦୁ ବିଦ୍ୱାନ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ‘ଜୁଲିୟାତ୍‌-ଏନଜ୍‌ମୀ’ର ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଫେସର କରାମତ୍‌ ଅଲ୍ଲୀ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ଊର୍ଦ୍ଦୁ ଏକାଡ଼େମୀର ସମ୍ପାଦକ ଡ. ସୈଦ୍‌ ମୁଶିର୍‌ ଆଲମ୍‌ ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

କୁସୁମୀ, କଂସାରୀ ନଦୀ ଫୁଲୁଛି: ଚିଲିକା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

କୁସୁମୀ, କଂସାରୀ ନଦୀ ଫୁଲୁଛି: ଚିଲିକା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୧।୯: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା  ଲଘୁଚାପ ଫଳରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ସହ ପବନ ବେଗ ବଢ଼ୁଛି। ଏଥିସହ  ଚିଲିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୦ରୁ ୬୦କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହୁଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ଛାଡି  ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ‘ଡାଏ’

ଓଡ଼ିଶା ଛାଡି ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ‘ଡାଏ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ଅତିକ୍ରମ କରି ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ‘ଡାଏ’। 

ବଗି ଛାଡି ୩ଶହ ମିଟର ଗଡ଼ି ଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ

ବଗି ଛାଡି ୩ଶହ ମିଟର ଗଡ଼ି ଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ

ନିରାକାରପୁର,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଲେଭଲ୍‌ କ୍ରସିଂରେ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ୮୫ ବଗି ବିଶିଷ୍ଟ  ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛି।

ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଲଗାଯାଇ ନ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ

ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଲଗାଯାଇ ନ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିଥିଲା। ଏହି ତାଲିକା ତଳେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଲେଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏହା ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ। 

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ସେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ। ତେବେ ରାହୁଲ ପୁଣିଥରେ ନଭେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ଆସିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। 

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା। ତେଣୁ ମାଲକାନଗିରିର ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ

କାକଟପୁର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ପ୍ରାଚୀ ଉପତ୍ୟକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାକଟପୁର ବ୍ଲକଛକସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସୁନିଆଁରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା ଚୁଡ଼ାଘଷା, କାକରା

ସୁନିଆଁରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା ଚୁଡ଼ାଘଷା, କାକରା

କାକଟପୁର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ପବିତ୍ର ସୁନିଆଁ। ଏହି ଅବସରରେ କାକଟପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ନୂଆ ଧାନରୁ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚୁଡ଼ାରେ ଚୁଡ଼ାଘଷା ଓ କାକରା ଭୋଗ ଲାଗି କରାଯାଇଛି।

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ବ୍ରହ୍ମଗିରି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। 

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଝଡବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି। ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଗୋପାଳପୁର ଛୁଇଁବା ପରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମା ଦେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଛି।

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଶୁକ୍ରବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଭୋର ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ଆମିକ୍‌ କ୍ୟୁରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୯(ବ୍ୟୁରୋ) :କୋଇଲାରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସାର କାରଖାନା ତାଳଚେରଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଉକ୍ତ କାରଖାନାକୁ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।