Dharitri News
ମେଟ୍ରୋ |

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର

 ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୮।୧୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରସ୍ଥ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମନ୍ଦିର ଭଳି ପରିଚାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଏଣିକି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳିତ ହେବ। ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଲାଗି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥାବଳୀ ରହିବ। ଏହାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ସେବାୟତମାନେ ଦକ୍ଷିଣା ବାଦ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦାନ ଭକ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଦାନ ଏଣିକି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ପ୍ରତି ୩ ମାସରେ ଥରେ ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ। ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ କୋଡ ଅଫ କଣ୍ଡକ୍ଟ ଲାଗୁ ହେବ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସେବାୟତମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସୁବର୍ଣ୍ଣ କିରୀଟ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହିତ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ଏନେଇ ପ୍ରଥମେ କେବଳ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ଏପରି କି ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନ ଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଥିଲେ। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ସେବାୟତ ଏବଂ ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ସେବାୟତଙ୍କ ସହ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଜେନା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କିରୀଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ କିରୀଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଝୁମ୍ପି ମଧ୍ୟ ମରାମତି ହେବ। ଏଣିକି ମା’ଙ୍କ ପାଟ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ଆଦି ଯାହା କିଛି ଲାଗି ହେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଇସ୍ୟୁ କରାଯିବ। ମା’ଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ଲାଗି ହେଉଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଲାଗି ଏକ ନିୟମାବଳୀ ରହିବ। ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ କିଭଳି ଉକ୍ତ ଅଳଙ୍କାରକୁ ଗ୍ରହଣ ଓ ତଦାରଖ କରିବେ ସେଥିଲାଗି ଏକ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ମା’ଙ୍କୁ ଲାଗି ହୋଇଥିବା କୌଣସି ଅଳଙ୍କାରରେ କ୍ଷୟ କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଲେ ସେବାୟତମାନେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଲିଖିତ ଭାବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇବେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଉକ୍ତ ଅଳଙ୍କାର ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରେ ସେବାୟତମାନେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭଣ୍ଡାର ତଥା ଷ୍ଟୋର କରିଛନ୍ତି। ସେହି ଭଣ୍ଡାର ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ୩୦ତାରିଖରେ ଉକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ। ଉକ୍ତ ଜିନିଷ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ରେକର୍ଡକୁ ନିଆଯିବ। ଏଥିଲାଗି ଏକ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିୟମାବଳୀ ଲାଗୁ ହେବ, ସେହିଭଳି ଏକ ନିୟମାବାଳୀ ପାର୍ଶ୍ୱଦେବଦେବୀ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ବୋଲି ଜେନା କହିଛନ୍ତି।

ମେଟ୍ରୋ |

ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣବେଳେ ଗାଡି ଜବତ: ୧୪ ମୃତ ସମେତ ୮୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର

ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣବେଳେ ଗାଡି ଜବତ: ୧୪ ମୃତ ସମେତ ୮୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିବା ୪ଟି ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ପିପିଲି ପୋଲିସ ବୁଧବାର ପୁରୀ ରାଜପଥର ତେଇଶିପୁରଠାରୁ ଜବତ କରିଛି।

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୪.୧୦ରେ ଏକ ଆର୍ମୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଏହାର ପେଣ୍ଟ୍ରିକାରରେ ଥିବା ଏକ ୫ କେଜିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ହଠାତ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାରୁ ଉକ୍ତ ବଗିରେ ନିଆଁ ବ୍ୟାପି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଏସ୍‌ସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଉତ୍ତେଜନା

ଏସ୍‌ସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଉତ୍ତେଜନା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପୁରୀର ସାମନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ଓ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ନେଇ ଏଆଇଟିୟୁସି ଓ ସିଆଇଟିୟୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଦୀପକ କୁମାର ବେହେରା। ବୁଧବାର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଡ. ଏସ୍‌. ସି ଜମିର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ବନମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିବ ରଥ କାଠ। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବୌଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ବମ୍ବେର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନସ ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ବୁଧବାର ଆଇଆରସିଟିସି ପକ୍ଷରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ଭାରତୀୟ ରେଳବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ପକ୍ଷରୁ ଆଇଆରସିଟିସି ବିରୋଧରେ ପୁରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି।

ସିଏମ୍‌ସିରେ ପୁଣି କେଳେଙ୍କାରୀ: ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୧ବର୍ଷ ହେବ ଉଠାଯାଉଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା, ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ମୃତ୍ୟୁର ୧୧ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଉଠାଚାଲିଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା। ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ. ୨୧ର କର୍ପୋରେଟର ଗୌରୀ ଦାସ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମ୍‌ସି)ର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଭତ୍ତା କେଳେଙ୍କାରୀ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇନ୍ତି।

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଟକ ଜିଲା ଗୁରୁଡ଼ିଝାଟିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ କଲେଜରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି। କଲେଜରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟଜଣେ ଅଣଛାତ୍ର ଘଟାଇଛନ୍ତି ଏହି ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ।

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା  ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାରେ ଗୁରୁତର ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ଏନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବିକୁ ୨୧ଦିନ ମହଲତ ଦିଆଯାଇଛି।

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା:   କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ରାଜ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଏଟିଏମ୍‌ ଠକେଇଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବତୀଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି। ସାଇବର ଅବରାଧ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ସଚେତନତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି। ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ କଟକସ୍ଥିତ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରାଯାଇଛି।