Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ପଦ୍ମାବତୀ

ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ପଦ୍ମାବତୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮।୧୧: ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପଦ୍ମାବତୀର ରିଲିଜ୍‌ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନ ମଙ୍ଗଳବାର ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ର, ବିଚାରପତି ଏ.ଏମ୍‌.ଖାନ୍‌ଓ୍ବିଲ୍‌କର ଓ ଡି.ଓ୍ବାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହା ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ରିଲିଜ୍‌ ନେଇ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ନିଜର ଦାୟିତ୍ୱବୋଧକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ଶସ୍ତା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଅନୁଚିତ୍‌ ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରିଲିଜ୍‌ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଆବେଦନ ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ ରଦ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଇନଜୀବୀ ମନୋହରଲାଲ୍‌ ଶର୍ମା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି ଅଧିନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଜାତୀୟ |

ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ

ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧(ପି.ଟି.): ଗୁଜରାଟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ ଅଯୋଗ୍ୟ : ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କଲେ ଇସି

୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ ଅଯୋଗ୍ୟ : ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କଲେ ଇସି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧(ପି.ଟି.) : ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆମ୍‌ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟି (ଏଏପି)କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ (ଇସି) ଶୁକ୍ରବାର ଲାଭଜନକ ପଦବୀ (ଅଫିସ୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ରଫିଟ୍‌) ମାମଲାରେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି।

 ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲା: ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ

ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲା: ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲାରେ ୨୦ ଆମ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟି(ଏଏପି) ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟତା ହରାଇବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କ ତାଲିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

 ଟିଏମ୍‌ସିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ: ୨ ମୃତ

ଟିଏମ୍‌ସିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ: ୨ ମୃତ

କଲିକତା, ୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦକ୍ଷିଣ ୨୪ ପ୍ରଗଣା ବାସନ୍ତୀ ଗ୍ରାମରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି)ର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ଥିରୁଭନ୍ଥପୁରମ୍‌, ୧୯।୧: କେରଳ ଥୋନାକେଲ ଜିଲାର ଏକ ନିମ୍ନ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇବା ପରେ ବାନ୍ତି ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବମ୍ବେ, ୧୯।୧: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବମ୍ବେର ଲୋୟର ପାଲେରଠାରେ ଟୋଡି ମିଲ୍‌ ପରିସରରେ ଥିବା ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏହି ବିଲ୍ଡିଂର ଚତୁର୍ଥ ମହଲାରେ ନିଆଁଲାଗି ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚିତ କରିଛି।

 ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌

ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌

ପାନାଜୀ, ୧୯।୧: ଗୋଆର ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିକଟସ୍ଥ ଚିକାଲିମ୍‌ ଗ୍ରାମ ସମେତ ଭାସ୍କୋ ସିଟିର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା: ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା: ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ଶ୍ରୀନଗର, ୧୯।୧: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖା ପରେ ଏବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦାଦାଗିରି ଜାରି ରହିଛି। ଏଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୁଚିନ୍ତିତ ଭାବେ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି।

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧(ପି.ଟି.): ୩ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରାରେ ଏବଂ ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ତିନୋଟି ଯାକ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୧୮୦ ଆସନରେ ଭୋଟଗଣତି କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (ସିଇସି) ଅଚଳ କୁମାର ଜୋତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା

୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧: ଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା ନାହିଁ। ୧୪ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରି ନ ଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

‘ତୁମେ ମରିଗଲେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହୋଇଯିବ’

‘ତୁମେ ମରିଗଲେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହୋଇଯିବ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୮।୧: କୁହାଯାଏ ଶିଶୁ ମନ ଅତି କୋମଳ। ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମନରେ ଆପରାଧିକ ମନୋବୃତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଫଳରେ ହତ୍ୟା ପରି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି। ଏପରି ପୁଣି ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଅଲିଗଞ୍ଜସ୍ଥିତ ବ୍ରାଇଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କୁଲରେ। ଏଠାରେ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହା କେବଳ ଛୋଟିଆ କାରଣ ପାଇଁ। ଛାତ୍ରୀଜଣକ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

କୁନ୍ନୁର,୧୮।୧: କେରଳ କୁନ୍ନୁର ଜିଲା ବାଲାପଟ୍ଟନମ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍‌ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।