ଫୁରସତ |

କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଚିପ୍ସ ଆଣ୍ଟିନା

କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଚିପ୍ସ ଆଣ୍ଟିନା
ବୋଷ୍ଟନ:ଆଣ୍ଟିନା ସହ ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ପରିଚିତ। ବିଭିନ୍ନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସହ ଏହା ଜଡ଼ିତ। ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ବଡ ରୂପରେ ଦେଖି ଆସିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଧୁନା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଛୋଟ ଚିପ୍ସ ଆଣ୍ଟନା ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତିର କମ୍ପାକ୍ଟ ଆଣ୍ଟିନାର ଏକଶତାଂଶ ବା ଶହେ ଭାଗରୁ ଏକ ଭାଗ। ଏହା ବେତାର ତରଙ୍ଗ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ। ୨୦୦ ମାଇକ୍ରୋମିଟର ପରିମିତ ଏହି ଚିପ୍ସକୁ ଖଣ୍ଡେ କାଗଜର ମୋଟେଇ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରେ। ନେଚର କମ୍ୟୁନିକେଶନ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିର ଆଣ୍ଟିନା ଭାବରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଟିଭି, ସେଲ୍‌ଫୋନ୍‌ ଏବଂ ରେଡିଓ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଏକାଭଳି ସିଗ୍‌ନାଲକୁ ଏହି ଚିପ୍ସ ରିଲେ କରିପାରିବ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣା ଆଗେଇଲେ ହାତରେ ପିନ୍ଧାଯାଇ ପାରୁଥିବା ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବିକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ବୋଷ୍ଟନସ୍ଥିତ ନର୍ଥଇଷ୍ଟର୍ନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଜଣେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍‌ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଇଞ୍ଜିନିୟର ତଥା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ସହ-ଲେଖକ ନିଆନ୍‌ ସୁନ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଛୋଟ ଆଣ୍ଟିନା ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ହେଲା ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ଏଭଳି ଛୋଟ ଚିପ୍ସ ଆଣ୍ଟିନା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ଏହା ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହେବ ବୋଲି ବ୍ଲାକ୍ସବର୍ଗସ୍ଥିତ ଭର୍ଜିନିଆ ଟେକ୍‌ର ଜନୈକ ବାୟୋମେଡିକାଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜନ୍‌ ଡୋମନାନ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହନ୍ତି ଯେ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚୁମ୍ବକୀୟ ତରଙ୍ଗ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଖେଳିବୁଲିଲେ ପାରମ୍ପରିକ ଆଣ୍ଟିନା ସଂକେତ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଚିପ୍‌ ଆଣ୍ଟିନା ଦେଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚୁମ୍ବକୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅତିକ୍ରମ କଲେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯନ୍ତ୍ରରେ ଥିବା ଚୁମ୍ବକୀୟ ପଦାର୍ଥର ଆଟମ୍‌କୁ ଏହା ସକ୍ରିୟ କରେ। ଫଳରେ ଯନ୍ତ୍ରଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୁଏ। ଗବେଷକମାନେ ଏତେ ଛୋଟ ଆଣ୍ଟିନା ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଗୁଡିକ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ରେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଜିପିଏସ୍‌, ଓ୍ବାଇ-ଫାଇ, ଏଫଏମ୍‌ ରେଡିଓ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ଟିଭି ପାଇଁ ସଂକେତ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଏଭଳି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଆଣନ୍ତି...

ଏଭଳି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଆଣନ୍ତି...

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ଲାଗି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁର ସମ୍ପର୍କ  ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ବିନା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ନିରର୍ଥକ ପାଲଟି ଯାଏ । ବିବାହପରେ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି ଅନେକ ଯୁବକ। 

 ଗଧର ହେଲା ବିବାହ

ଗଧର ହେଲା ବିବାହ

କର୍ନାଟକ ହୋରା ଗାଁର ଲୋକେ ଗଧ ସହିତ ଏକ ଗଧୁଣୀର ବିବାହ ବେଶ୍‌ ଧୁମାଧାମ୍‌ରେ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଗଧ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଧୁଣୀ ରହୁଥିଲା। ତେବେ ଗଧୁଣୀକୁ ଚିତାବାଘ ମାରି ଦେବା ପରେ ଗଧର ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିଥିଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ।

ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ମିଳୁଛି ଋଣ

ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ମିଳୁଛି ଋଣ

ଘରପାଇଁ, ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ଲୋନ୍‌ ଋଣ ନେବା କଥା ଆମେ ଜାଣିଛେ। ତେବେ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଲାଗି ଋଣ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗେ। ମାତ୍ର ଏହା ସତ। ଏବେ ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁରରେ କିଛି ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକ୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା। 

ଫେସବୁକ୍‌ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆମେରିକାରୁ ଅମୃତସର ପହଞ୍ଚିଲେ ମହିଳା

ଫେସବୁକ୍‌ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆମେରିକାରୁ ଅମୃତସର ପହଞ୍ଚିଲେ ମହିଳା

ଅମୃତସର, ୨୧।୯: ଫେସବୁକ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ସୁଦୂର ଆମେରିକାରୁ ଅମୃତସର ଚାଲି ଆସିଛନ୍ତି ଜଣେ ମହିଳା। ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ହ୍ବିଟନ୍‌ ହ୍ୟାରିସ୍‌। ସେ ଆମେରିକାରେ ଏକ ଜିମ୍‌ରେ ଟ୍ରେନର ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ପୋଲାଣ୍ଡ, ୨୧।୯: ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଘଣ୍ଟି ପୋଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ୫୫ ଟନ ଓଜନର ଏହି ଘଣ୍ଟିଟି ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ୍‌ ସହରସ୍ଥିତ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଲଗାଯାଇଛି।

ବିବାହ କଲେ ୬୫ କୋଟି ଦେବେ ମଡେଲ

ବିବାହ କଲେ ୬୫ କୋଟି ଦେବେ ମଡେଲ

ନିଜ ମନପସନ୍ଦର ସାଥୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥା’ନ୍ତି ଯୁବତୀଯୁବକ।

୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ ଜିନ୍ସ

୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ ଜିନ୍ସ

ସାଧାରଣତଃ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ କପଡା ପିନ୍ଧିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ। ଅର୍ଥାଭାବରୁ କେହିକେହି ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ କପଡା କିଣିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି। 

ଲୁହ ଆସିଲେ ଲାଲ୍‌ ପଡିଯାଉଛି ଶରୀର

ଲୁହ ଆସିଲେ ଲାଲ୍‌ ପଡିଯାଉଛି ଶରୀର

ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଜବ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ ନିଆରା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଲିଣ୍ଡେସ୍‌ ଚୋବ୍ରେ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୦୦ ଜୀବଜନ୍ତୁ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୦୦ ଜୀବଜନ୍ତୁ

ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ପାଲଟିିଛନ୍ତି କେନିଆର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ଟ୍ରକ୍‌ ଭଡା କରି ୩୦୦୦ ଲିଟର ପାଣି ବୋହିଆଣି ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି କେନିଆର ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କିଲୋନୋଜୋ ମ୍ବେଲୁଆ।

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିବାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେରିକାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ କେତେକ ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି।

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଦେଶର ରାଜା ସେ ପୁଣି ଅବସର ସମୟରେ କାର୍‌ ମେକାନିକ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି! ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। 

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ସୌଦିରେ ଉଦୁଉଦିଆ ଖରାବେଳେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଉତ୍ତପ୍ତ ବାଲିରେ କରାଯାଏ। ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରୁ କପଡ଼ା କାଢ଼ିନିଆଯାଏ ଏବଂ  ଖରାରେ ବେକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲିରେ ଗାତରେ ଠିଆ କରି ପୋତି ଦିଆଯାଏ।