Dharitri News
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ନେଲ-ପିଟର୍ସ

ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ନେଲ-ପିଟର୍ସ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭।୧୧(ପି.ଟି.)-ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ୨୦୧୭ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୨୨ ବର୍ଷୀୟା ଡେମୀ-ଲେଗ୍‌ ନେଲ୍‌-ପିଟର୍ସ। ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୯୨ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ସୁନ୍ଦରୀ କ୍ରାଉନ୍‌ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ମିସ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନେଲ୍‌-ପିଟର୍ସ। ଆମେରିକାର ଲାସ୍‌ ଭେଗସ୍‌ସ୍ଥିତ ପ୍ଲାନେଟ୍‌ ହଲିଉଡ୍‌ କସିନୋ ରିସର୍ଟଠାରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା(ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ)ରେ ଆୟୋଜିତ ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶେଷ ହୋଇଛି। ବିଜୟିନୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା ପରେ ନେଲ୍‌-ପିଟର୍ସଙ୍କୁ ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ୨୦୧୬ ଫ୍ରାନ୍ସର ଇରିସ୍‌ ମିତ୍ତେନାଇରି ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇଥିଲେ। ଏହି ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କଲମ୍ବିଆର ଲୌରା ଗଞ୍ଜାରଲେଜ୍‌ ପ୍ରଥର୍ମ ରନର୍ସ ଅପ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ସ ଅପ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଜାମାଇକା ସୁନ୍ଦରୀ ଡାଭିନା ବେନ୍ନେଟି। ଏହି ତିନି ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ମିସ୍‌ ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ମିସ୍‌ ଥାଇଲାଣ୍ଡ। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧା ଶଶିଧରନ୍‌ କିଛି ଖାସ୍‌ ଚମକ ଦେଖାଇ ପାରି ନ ଥିଲେ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ସେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନ ଥିଲେ। ହରିୟାଣାର ମାନୁଷୀ ଛିଲ୍ଲର ମିସ୍‌ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ୨୦୧୭ ମୁକୁଟ ଭାରତ ଘେନି ଆସିବା ପରେ ବିଶ୍ୱର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉପରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନଜର ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ନିଜ ଭିତରେ ଥିବା କେଉଁ ଦକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ଆପଣ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ବିଜୟୀ ଅବଧି ସମୟରେ ଏହାର କିଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି ନେଲ୍‌-ପିଟର୍ସଙ୍କୁ ବିଚାରକମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ନିଜ ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବା ଉଚିତ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ସେ କ’ଣ ତାହା ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ। ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ଜୀବନରେ ସବୁକିଛି ଭୟରୁ ସେ ବାହାରି ଆଜି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏହି ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ସେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଭୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନେଲ୍‌-ପିଟର୍ସ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ସହ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ଲାଗି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥାନ୍ତି। ମିସ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରାଉନ୍‌ ହାସଲ କରିବାର କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗଠାରେ ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ବନ୍ଧକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ମାସକ ପରେ ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଧାର୍ମିକ ସ୍ବାଧୀନତା

ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଧାର୍ମିକ ସ୍ବାଧୀନତା

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୭।୧: ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ବାଧୀନତା ମିଳୁ ନ ଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଠାରେ ହିନ୍ଦୁ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଓ ଅହମ୍ମଦିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଉପରେ ନାନା ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଚାର କରାଯାଉଛି।

 ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ଘରବାହୁଡ଼ା: ଜାତିସଂଘ, ଆମେରିକାର ସ୍ବାଗତ

ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ଘରବାହୁଡ଼ା: ଜାତିସଂଘ, ଆମେରିକାର ସ୍ବାଗତ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୧୭।୧: ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ଘରବାହୁଡ଼ା ନେଇ ବାଂଲାଦେଶ ଓ ମ୍ୟାନମାର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ଜାତିସଂଘ ତଥା ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି।

ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୦ ମୃତ

ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୦ ମୃତ

ବୋଗୋଟା, ୧୭।୧: କଲମ୍ବିଆ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀର ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏମ୍‌ଆଇ-୧୭ ହେଲିକପ୍ଟରଟି ଆଣ୍ଟିକ୍ୟୁୟୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

୨୪୪ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବୋକୋ ହାରାମ ସଦସ୍ୟ ମୁକ୍ତ

୨୪୪ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବୋକୋ ହାରାମ ସଦସ୍ୟ ମୁକ୍ତ

ଅବୁଜା, ୧୭।୧: ନାଇଜେରିଆ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ୨୪୪ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବୋକୋ ହାରାମ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି। ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବୋକୋ ହାରମ ସଂଗଠନରେ ଥିଲେ। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସେମାନେ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବା ପାଇଁ ଇଛା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ହାଫିଜ ସଇଦ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ମାମଲା ନାହିଁ: ଅବ୍ବାସୀ

ହାଫିଜ ସଇଦ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ମାମଲା ନାହିଁ: ଅବ୍ବାସୀ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୭।୧: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଏବା ସଂସ୍ଥାପକ ତଥା ଜମାତ୍‌-ଉଦ୍‌-ଦାଓ୍ବା ମୁଖ୍ୟ ହାଫିଜ୍‌ ସଇଦ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ଅପରାଧୀକ ମାମଲା ନାହିଁ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହିଦ୍‌ ଖକ୍ୱାନ୍‌ ଅବ୍ବାସୀ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଚାଇନା ନିର୍ମାଣ କଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବାୟୁ ବିଶୋଧକ

ଚାଇନା ନିର୍ମାଣ କଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବାୟୁ ବିଶୋଧକ

ବେଜିଂ,୧୬।୧: ବେଶ୍‌ କିଛିଦିନ ହେବ ଚାଇନା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ଶିକାର ହୋଇଛି। ଏମିତିକି ଧୂଆଁର ପରିମାଣ ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ଘରୁ ବାହାରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କିଛିଦିନ ତଳେ ଚାଇନା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏ ଦିଗରେ ଏବେ ଚାଇନା ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି।

କାବୁଲସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପରିସରରେ ଖସିଲା ରକେଟ୍‌

କାବୁଲସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପରିସରରେ ଖସିଲା ରକେଟ୍‌

କାବୁଲ,୧୬।୧: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପରିସରରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ରକେଟ୍‌ ଖସିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଦୂତାବାସର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପୋଲ ଭୁଶୁଡି ୧୦ ମୃତ

ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପୋଲ ଭୁଶୁଡି ୧୦ ମୃତ

ବୋଗୋଟା,୧୬।୧: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କଲମ୍ବିଆର ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପୋଲ ଭୁଶୁଡି ପଡିବା ଫଲରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ଆହୁରି କିଛି ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ ଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

 ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା

୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା

ଢ଼ାକା, ୧୬।୧: ଆସନ୍ତା ୨ ବର୍ଷରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଶରଣ ନେଇଥିବା ସମସ୍ତ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ। ଏନେଇ ମ୍ୟାନ୍‌ମାର୍‌ର ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଂଲାଦେଶ ରାଜି ହୋଇଛି।

 ଜଳିଗଲା ତିନି ମହଲା ବିଲ୍ଡିଂ

ଜଳିଗଲା ତିନି ମହଲା ବିଲ୍ଡିଂ

ବ୍ରସେଲ୍ସ, ୧୬।୧: ବେଲଜିୟମ୍‌ ଏଣ୍ଟବର୍ପ ସହରରେ ଥିବା ଏକ ୩ ମହଲା ବିଲ୍ଡିଂରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୨୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଲ୍ଡିଂରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଏପରି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

୩୨ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

୩୨ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

କାବୁଲ, ୧୬।୧: ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ବାୟୁସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ୩୨ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପଶ୍ଚିମ ଫାରହା ପ୍ରଦେଶର ଖାକି ସେଫଡ୍‌ ଜିଲାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଏହା ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଚାଇନା ସାଗରରେ ବୁଡ଼ିଲା ଇରାନ ଟ୍ୟାଙ୍କର: ୩୨ ମୃତ

ଚାଇନା ସାଗରରେ ବୁଡ଼ିଲା ଇରାନ ଟ୍ୟାଙ୍କର: ୩୨ ମୃତ

ହଂକଂ,୧୫।୧: ଚାଇନା ଉପକୂଳରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଜାହାଜ ସହ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ଇରାନର ଏକ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ରବିବାର ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କରଟି ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।