ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଦଳୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଦଳୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
ସରଳ କୁମାର ଦାସ ଭ।ରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ଜାତୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ରଙ୍କ ନାମ ଓଏନ୍‌ଜିସିର ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଅନେକଙ୍କର ଭ୍ରୂକୁଞ୍ଚନ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାର ଆହୁରି ଅନେକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସୁରମା ପାଢୀଙ୍କୁ ବିଏଚ୍‌ଇଏଲ, ଦିଲ୍ଲୀର ଉପସଭାପତି ସାଜିଆ ଇଲମୀଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ, ଗୁଜରାଟ ଭାଜପା ଆଇଟି ସେଲର ଆବାହକ ରାଜିକା କାଚେରିଆଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କପା ନିଗମ, ଗୁଜରାଟର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆସିଫା ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ ଏଚ୍‌ପିସିଏଲ, ବିହାରର କିରଣ ଘାଇ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ନାଲ୍‌କୋ, ପ୍ରବକ୍ତା ସୟଦ ଜାଫର ଇସ୍‌ଲାମଙ୍କୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିସାରିଛି। ଅବଶ୍ୟ ଉପା ଶାସନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗର ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା। ଦେଶରେ ଥିବା ୩୨୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ୨୪୪ଟି ଏବେ ସକ୍ରିୟ। କମ୍ପାନୀ ଆଇନ ୨୦୧୩ର ଧାରା ୧୪୯(୬)ର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକରେ ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଏମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି (ଏସିସି) ସ୍ଥିର କରିଥାନ୍ତି। ଏମାନେ ଉଦ୍ୟୋଗର ବେତନଭୋଗୀ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ସ୍ବାଥର୍ର୍ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଉଦ୍ୟୋଗର ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ବଳିଷ୍ଠ ଭୂମିକା ନିିର୍ବାହ କରିବା ଆଶା କରାଯାଏ। ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଭୂତି ଓ ବିନିମୟ ବୋର୍ଡ (ସେବି)ର ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଣୀତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କମ୍ପାନୀର ବୋର୍ଡରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଶତକଡା ୫୦ ଭାଗ ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରହିବେ ଓ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ତତଃ ଜଣେ ମହିଳା ହୋଇଥିବେ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କର ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା। ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର ପେସାଦାର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କେବଳ ବୃତ୍ତିରେ ନିପୁଣତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ହେଲାନାହିଁ। ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମୟରୁ ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର ପେସାଦାର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଆସିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ଯେପରି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମନୋନୀତ ନ ହୁଅନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି ହୋଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସାର୍ବଜନିକ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷତା ଓ ଅନୁଭବ ଥିବା ଟେକ୍ନୋକ୍ରାଟ୍‌, ପରିଚାଳନା ବିଶେଷଜ୍ଞ, ପରାମର୍ଶଦାତା, ପେସାଦାର ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦିଶା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି ହୋଇଛି। କାର୍ମିକ ଓ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ୨୦୧୭ ଫେବୃୟାରୀରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ୧୫ ବର୍ଷର ଅନୁଭବ ଥିଲେ ଯାଇ ଜଣକୁ ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପାଇଁ ବିବେଚନା କରିବାକୁ ଅନୁରୂପ ଦିଶା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ମୋଦି ସରକାର ନିଜ ଅନୁସୃତ ନୀତିନିୟମ ଓ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହେବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ପେସାରେ ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ର ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ସାଜିଆ ଇଲମୀ ଜଣେ ପ୍ରାକ୍ତନ ସାମ୍ବାଦିକ, ରାଜିକା କାଚେରିଆ ଜଣେ ରୂପଚର୍ଯ୍ୟା ବିଶାରଦ ଓ ଜାଫର ଇସଲାମ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଉଦ୍ୟୋଗ ନିମନ୍ତେ ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ବା ବୃତ୍ତିଗତ ଅନୁଭବ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିବା ଦିଗରେ କେତେଦୂର ସକ୍ଷମ ହେବେ ତାହା ସହଜେ ଅନୁମେୟ। ସ୍ବାର୍ଥ-ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ (କନ୍‌ଫ୍ଲିକ୍ଟ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟରେଷ୍ଟ) ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ରିଟିଶ ବିଚାରପତି ଲର୍ଡ ଡେନିଙ୍ଗଙ୍କ ମତ ପ୍ରଣିଧାନଯୋଗ୍ୟ। ତାଙ୍କ ମତରେ, ‘ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ବାର୍ଥରେ ଉଚିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ସ୍ବାଧୀନତା ମିଳୁଥିବା ଯାଏ ଜଣେ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ ମନୋନୀତ ହେବାରେ କିଛି ଭୁଲ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ସେ ତାଙ୍କ ପୃଷ୍ଠପୋଷକଙ୍କ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ କମ୍ପାନୀ ସ୍ବାର୍ଥବିରୋଧୀ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ ତାହା ଆଇନସମ୍ମତ ନୁହେଁ।’ ଜଣେ ଦଳୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ହେଉଛନ୍ତି ଉଭୟ ସରକାର ଓ ଦଳ। ତେଣୁ ପରୋକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଏହି ଦୁଇ ପୃଷ୍ଠପୋଷକଙ୍କ ପ୍ରତି ଆନୁଗତ୍ୟ ରହିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କମ୍ପାନୀ ସ୍ବାର୍ଥ ଓ ସରକାରୀ ବା ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଉପୁଜିଲେ ଦଳର ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଆଗରେ ରଖୁଥିବା କର୍ମୀଟିଏ କମ୍ପାନୀର ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ତ? ସ୍ବାର୍ଥ-ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ କିପରି ଉପୁଜେ ତାହା ଓଏନ୍‌ଜିସି ଦ୍ୱାରା ଗୁଜରାଟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେଶନ (ଜିଏସ୍‌ପିସି)ର କ୍ରିଷ୍ଣା ଗୋଦାବରୀ ବେସିନରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ର ୮୦ ଭାଗ ଅଧିକାର ଆହରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗଟିକୁ ଆଲୋଚନା କଲେ ବୁଝିହେବ। ଗୁଜରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୦୫ରେ ମୋଦି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଜିଏସ୍‌ପିସି କ୍ରିଷ୍ଣା ଗୋଦାବରୀ ବେସିନରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଘନଫୁଟ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ସନ୍ଧାନ ପାଇଛି। ପ୍ରକୃତରେ ଏତେ ପରିମାଣର ଗ୍ୟାସ୍‌ ଗଚ୍ଛିତ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘୋଷଣା ଆଧାରରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଋଣ କମ୍ପାନୀକୁ ଦେଲେ। କ୍ରମଶଃ ଜିଏସ୍‌ପିସିର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଲା ଓ କମ୍ପାନୀ ସୁଧ ଶୁଝିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅସମର୍ଥ ହେଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ଜିଏସ୍‌ପିସିକୁ ଏହି ଦୁଃସ୍ଥିତିରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଓଏନ୍‌ଜିସି ଉପରେ ଚାପ ପଡିଲା। ଓଏନ୍‌ଜିସିର ନିଜସ୍ବ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ସେଠାରେ ମାତ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଘନଫୁଟ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଥିବାରୁ ଏହାର ଆହରଣ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଲାଭଜନକ ହେଉ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ପରିଚାଳନାମଣ୍ଡଳୀ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଏହି ଆହରଣ ପାଇଁ ସମ୍ମତି ଜଣାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୭୭୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ଏହି ଆହରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ‘ପାର୍ଟି ବଡ ନା ମାଟି ବଡ’ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲେ ପାର୍ଟିକୁ ବଡ ମଣୁଥିବା କିଛି ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥାଇ ‘ପାର୍ଟି ବଡ ନା କମ୍ପାନୀ ବଡ’ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲେ ଯେ ଖୁବ ସହଜରେ କମ୍ପାନୀର ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିବେ ନାହିଁ, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ସେଭଳି ଲୋକଙ୍କଠାରେ କମ୍ପାନୀର ଭାଗ୍ୟଡୋରି ଟେକିଦେଲେ କମ୍ପାନୀର ସ୍ବାର୍ଥ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ, ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମେୟ। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାନ୍ତି। ସେଗୁଡିକର ପେସାଦାର ପରିଚାଳନା ନ ହେଲେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିବା ସହିତ ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ତାହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ଅବଶ୍ୟମ୍ଭାବୀ। ତେଣୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକୁ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପଠାରୁ ମୁକ୍ତ ରଖି ସେଗୁଡିକର ପେସାଦାର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ମୋ-୯୪୩୭୦୩୮୦୧୫, saral_das@yahoo.co.in
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..