ଫୁରସତ |

ସବୁଜିମାର ସଂକଳ୍ପ

ସବୁଜିମାର ସଂକଳ୍ପ

ମଣିଷ ଉନ୍ନତି ପଥରେ ଯେତିକି ଯେତିକି ଆଗଉଛି ତାକୁ ପଛରୁ ସେତିକି ଟାଣି ଧରୁଛି ପରିବେଶ ଚିନ୍ତା। ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଣିଷର ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସିନା କରୁଛି କିନ୍ତୁ ବିଷୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ପାଇଁ ଏବେ ତା’ର ବିକଳ ଅବସ୍ଥା। ଏହାର ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ ହେଉଛି ବୃକ୍ଷରୋପଣ। ଯେଉଁକଥାକୁ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରି ଆମ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ଗାଁ ଲୋକ ଏବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ସବୁଜ ବନାନୀର। ଗଛ ଲଗାଇବା ସହିତ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ଏବେ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ୍‌...
ଜଙ୍ଗଲ ଦେଇଛି ପରିଚୟ:
କୁହାଯାଏ ଅରଣ୍ୟର ବି ନିଜସ୍ବ ଭାଷା ଅଛି। ସେ ଭାଷାକୁ ଥରେ ବୁଝିଗଲେ, ଜଙ୍ଗଲ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ ଆପଣାର ଲାଗେ। ମଣିଷ ଚାହିଁଲେ ପୁଣି ସଜାଡ଼ି ପାରିବ ଉଜୁଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲ, ଏକଥାକୁ ବୁଝିପାରିଛନ୍ତି ବରପାଲି ପାଞ୍ଚ ମୌଜାର ଗ୍ରାମବାସୀ। ଆଉ ନୂଆଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟିକରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାର ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକଛକଠାରୁ ପଶ୍ଚିମକୁ ପ୍ରାୟ ୬କିମି ଦୂର ରାସ୍ତାରେ ବଡ଼ବାରି ,ଭୋବରା ଗାଁ ଦେଇ ସଡ଼କ ପଥରେ ଆସିଲେ ପଡ଼ିବ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକର ରାଇପଡ଼ା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅର୍ଜୁନପୁର ହାଇସ୍କୁଲ ଛକ । ଚାରିଆଡେ ଘେରି ରହିଛି ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ଲତାର ଜଙ୍ଗଲ। କିନ୍ତୁ ଦିନଥିଲା ଧାନୀ ପାହାଡ଼ କେବଳ ଟାଙ୍ଗରା ପାହାଡ଼ ହୋଇ ରହିଥିଲା। ୧୯୮୭ମସିହାର କଥା। ସମୟ କ୍ରମେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ଗ୍ରାମରେ ବାରମ୍ବାର ବୈଠକ କରାଯାଇ ଗା୍ରମବାସୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ଧାନୀ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ଏଣିକି ନିଆଯିବ ଏବଂ ନୂତନ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ହେବ। ଏହା ପରେ ସମସ୍ତେ ଏକମନରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଲାଗିପଡ଼ିଲେ। ଏହି ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ରେ ସବୁଜିମା ଭରିଗଲା। ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବରପଲ୍ଲୀ, ପଣସପୁର, ବଳରାମପୁର, କିଆପଲା ଓ ଅର୍ଜୁନପୁର ଆଦି ପାଞ୍ଚ ମୌଜାର ଲୋକମାନେ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଲେ, ଏଥିପାଇଁ ବହୁସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ମଧ୍ୟ ହେଲେ । କିନ୍ତୁ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷାରୁ ହଟିଲେ ନାହିଁ। ଯାହାଫଳରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦେଶବିଦେଶରୁ ବହୁ ପରିବେଶବିତ୍‌ ଓ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ଏଠାକୁ ଛୁଟି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ସଭାପତି କଣ୍ଡୁରୀ ପ୍ରଧାନ କୁହନ୍ତି, ଧାନୀ ପାହାଡ଼ଟି ଗାଁର ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର କୋଣରେ। ତା’ର ପାଦ ଦେଶରେ ଏହି ପାଞ୍ଚପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ସ୍ବିଡ଼େନର ଜଣେ ନାଗରିକ ଉକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ କମିଟିକୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଏକ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତା’ସହ ପ୍ରକୃତିମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଜଙ୍ଗଲ ଜଗିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରରୁ ମୁଠିଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହକରି ଗାଁର ୪ଜଣଙ୍କୁ ମାସିକ ପରିଶ୍ରମର ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏବେ ସଂପାଦକଭାବେ ପ୍ରମୋଦ ସାହୁ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଗାଁର ଅଧ୍ୟାପକ ବଳରାମ ପାଇକରାୟ କୁହନ୍ତି, ଆମ ଗାଁ ଧାନୀଜଙ୍ଗଲ ପାହାଡ଼ ପାଦଦେଶରେ ହୋଇଥିଲେ ବି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ। ସେମାନେ ଜଙ୍ଗଲସୁରକ୍ଷା କଥା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି। ତା’ର ଉପକାରକୁ ବି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଆମ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଆମ ଗାଁ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଦେଇଛି। ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଚାଷଜମିକୁ ପଟୁମାଟି ଆସିପାରୁଛି। ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଟୁଙ୍ଗା, କରବା, ପିଛୁଳି, ଝୁମ୍ପୁରି, ବେତକୋଳି, କଣ୍ଟାଆଳୁ, ଖଲିପତ୍ର, କେନ୍ଦୁ ଆଦି ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ମୟୂର, ଗୁଣ୍ଡୁରି ଚଢେଇ, ଜଙ୍ଗଲି କାପ୍ତା ପରି ଅନେକ ପକ୍ଷୀ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏକ ଛୋଟ ଝରଣା ବି ରହିଛି। ଉକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲର ଆୟତନ ପ୍ରାୟ ୩୮୯ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ଶହ ପ୍ରକାରର ବୃକ୍ଷଲତା ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଗଛଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଶାଗୁଆନ ଓ ବାଉଁଶ ସର୍ବାଧିକ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବଞ୍ଚିବାର ପନ୍ଥା ପାଇଛନ୍ତି। ଆଉ ତା’ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଠେଙ୍ଗାପାଳିକରି ଜଗିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତି ମାସରେ ଥରେ ଗାଁରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ସଭା ହୁଏ। ଏହି ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ରେ ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ଗାଁରେ ଭାଇଚାରା ରହିଛି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ କୁହନ୍ତି।
ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଜଙ୍ଗଲ:
ଦିନକୁଦିନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟ ହେଉଛି। ଯାହାକି ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟିକରୁଛି। ଏପରି କି ଜନଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ମାଡ଼ିଆସୁଛି। ‘ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଜୀବନ ରକ୍ଷା’ ଏହି କଥାକୁ ବୁଝିପାରିଥିବା କେତେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣକରି ନୂଆଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି। ଦିନେ କି ଦୁଇଦିନ ନୁହେଁ ବର୍ଷବର୍ଷଧରି ସେମାନଙ୍କୁ ଗଛର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଅନେକ ସମସ୍ୟା ବାଟଓଗାଳିଥିଲେ ବି ଅଟକି ଯାଇନି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ। ନୂତନଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଭାଇଚାରା ସୁଦୃଢ କରିନି ବରଂ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ଜଙ୍ଗଲ ଯୋଗାଇଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହର ପନ୍ଥା। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହରିପୁର ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ପ୍ରତାପେଶ୍ୱର ଦେବ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି । ଏହା କଇଥ ପଲ୍ଲା ଡି.ପି.ଏଫ. ର ଏକ ଅଂଶ । ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ପୂର୍ବକୁ ପୂର୍ବତଟରେଳପଥ, ପଶ୍ଚିମରେ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ଦକ୍ଷିଣରେ ରାଜସ୍ବଗ୍ରାମ, ଉତ୍ତରରେ କଇଥପଲ୍ଲାଗାଁ ଓ ଚାଷଜମି ରହିଛି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ପ୍ରାୟ ୨ଶହ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳ । ପ୍ରାୟ ୪ଲକ୍ଷ ବୃକ୍ଷ ରହିଛି। ଅଧିକାଂଶ ଆକାଶିଆ, ପଟାସ ଇତ୍ୟାଦି। ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଗାଁ ଲୋକମାନେ ଲଗାଇଛନ୍ତ ଆମ୍ବ ,ପଣସ ଓ ବରଗଛ। ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ମୟୂର,ବଣକୁକୁଡ଼ା, ଠେକୁଆ, ବଣଭୁଆ, ବିଲୁଆ, କଟାଶ, ହେଟାବାଘ, ବାର୍‌ହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏପରି କି ଆଗରୁ ବେଳେ ବେଳ ହାତୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା । ଏବେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ଏକ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଇଛି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଁରେ ସଭା ହୁଏ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଁରେ ସଭାହୁଏ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣକଙ୍କୁ ଜଗୁଆଳିଭାବେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ କମିଟି ଏହାର ସୁରକ୍ଷା କଥା ବୁଝୁଛି। ସଭାପତି କେଳୁ ଚରଣ ପରିଡ଼ା, ସଂପାଦକ ଫରେଷ୍ଟର ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଜେନା ରହିଛିନ୍ତି। ୨୦୧୧ମସିହାରେ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ଓ ୨୦୧୩ରେ ବିଜୁପଟ୍ଟନାୟକ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଜଙ୍ଗଲ ରକ୍ଷା ପୁରସ୍କାର, ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ସହ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିଛି। ଗାଁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଲଳିତ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମରେ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରିଛ। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଗାଁରେ ଭାଇଚାରା ମଧ୍ୟ ସୁଦୃଢ ହୋଇପାରିଥାଏ।
ଏଠି ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଥିଲା ମହିଳାଙ୍କ ଚିନ୍ତା:
ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ଭଲ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ଏକ ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ ସବୁଜିମାରେ ଭରି ଉଠିଛି। ଏମାନଙ୍କ ପରିବେଶ ଚିନ୍ତା ଓ ଭଲ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ୪୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଲଣ୍ଡା ପଡ଼ିଥିବା ୧୦୦ ଏକର ଚାଞ୍ଚୁଣିଆ ପାହାଡ଼ଟି ଆଜି ସବୁଜିମାରେ ହସି ଉଠୁଛି। ଏହିଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଣ୍ଡରାବାରି ଗ୍ରାମରେ। ନୟାଗଡ଼ ସଦର ମହକୁମାରେ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଗଲା ପରେ ପଡ଼େ ଏହି ଗାଁ । ନୟାଗଡ଼ରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଭିମୁଖେ ଗଲା ବେଳେ ମଜୁରିଆ ପଲ୍ଲୀ ଛକଠାରେ ବାମକୁ ବୁଲି ଜଗନ୍ନାଥ ସଡ଼କରେ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଗଲେ ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ଗ୍ରାମ। ସେଠାରେ ଥିବା ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ଫାଣ୍ଡିଠାରୁ ୨ କିଲୋମିଟର ଗଲା ପରେ ପଡ଼େ ଏହି ଗାଁ। ଏହି ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମର ଲୋକସଂଖ୍ୟା ୮୦। ହେଲେ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ଥିବା ତାଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଉଦାହରଣ । ଗ୍ରାମର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷମାନେ ପାଳି କରି ଜଗନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ। ସେହିଭଳି ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଉଛି, ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୨୭ ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ। ସକାଳେ ୪ ଜଣ ମହିଳା ଓ ରାତିରେ ୪ ଜଣ ପୁରୁଷ ଠେଙ୍ଗା ଧରି ଜଗନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ। ଏମାନଙ୍କର ଏହି ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଞ୍ଚୁଣିଆ ପାହାଡ଼ରେ ଶାଳ, ଶାଗୁଆନ, ଚାକୁଣ୍ଡାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ରକମରେ ଗଛରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଉଠିଛି ପାହାଡ଼। ସକାଳେ ଯାଇ ମହିଳାମାନେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସଫା କରିବା ସହ କେଉଁ ଗଛରେ ଉଇ ଲାଗିଛି ତାହାକୁ ଛଡ଼ାଇ ଗଛର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। ବର୍ଷା ଓ ପବନରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଉଥିବା ଗଛକୁ ଆଣି ନିଲାମ କରି ପଇସାକୁ କୋଠରେ ରଖନ୍ତି। ସେହି ପଇସାକୁ ଗ୍ରାମରେ କାହାର ବାହାଘର ଓ ଅସୁବିଧା ବେଳେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଶିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । କାହିଁକି ନା ସେମାନେ କିଛି କାଠ ମାଫିଆଙ୍କ ସହ ସଲାସୁତୁରା କରି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଛକାଟି ଦେଉଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି। ଯଦି ବି କେହି କାଠ ମାଫିଆ ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି ତାହାହେଲେ ସେମାନେ ନେଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମବାସୀ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ ତାହାର ସମାଧାନ କରନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ରାମର ମହିଳା ରମା କହନ୍ତି, ୪୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନଣ୍ଡା ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ପାହାଡ଼କୁ ଦେଖି ଆମ ମନରେ ଦୁଃଖ ଆସିଲା । କିପରି ଏହାକୁ ଆମେ ସବୁଜିମାରେ ଭରିଦେବୁ ସେଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବୈଠକ ହେଲା। ପରେ ୨୭ ଜଣ ମହିଳା ଏଠାରେ ଗଛ ଲଗାଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ ଏହି ସବୁଜ ଅଭିଯାନ। ଜଙ୍ଗଲକୁ ଭଲ ପାଇବା ଓ ପରିବେଶରେ କିପରି ସନ୍ତୁଳନ ରହିବ ସେ ନେଇ ଆମେ ଚିନ୍ତିତ ଥିବାରୁ ଏପରି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲୁ। ଆଗାମୀ ଦିନ ଏଠାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ପାହାଡ଼ଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ । କାହିଁକି ନା ଜଙ୍ଗଲ ବଞ୍ଚିଲେ ଆମେ ବଞ୍ଚିବା । ଏହି ସ୍ଲୋଗାନ୍‌ ଖାଲି ସ୍ଲୋଗାନ୍‌ରେ ନ ରହି ଏହା କିପରି ପାଳନ କରିବା ସେ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା।
ସମସ୍ତେ ନେଇଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲର ଦାୟିତ୍ୱ:
କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମଦନପୁର ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନସ୍ଥ ମୋହନଗିରି ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଚେଲ ପଦର ଗ୍ରାମ । ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ନୂତନ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏହି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କର ରହିଛି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ । ଗ୍ରାମର ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଲାଗି ଅଧ କିମି ଦୂରତାରେ ମୋହନଗିରି-ବଲାଙ୍ଗୀର ରାସ୍ତାର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ତର ବନଖଣ୍ଡର ୪.୫୦ ହେକ୍ଟର ବିଶିଷ୍ଟ ଡେଙ୍ଗନ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ । ଅତୀତରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଉପରେ ଥିଲା ବଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ ଓ ସୋନପୁର ଜିଲାର କାଠ ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି । ମୂଲ୍ୟବାନ ଶାଳ, ପିଆଶାଳ ଆଦି ଗଛକୁ ଅନାୟାସରେ କାଟି ପଦା କରି ଦେଉଥିଲେ । ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଓ ପଡୋଶୀ ଜିଲାର ଆଦିବାସୀ ଶ୍ରେଣୀୟ ଶତାଧିକ ଲୋକେ ମିଳିତ ହୋଇ ଟାଙ୍ଗିଆ ଧରି ଏହି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଟି ପଦା କରି ଘରଦ୍ୱାର ଓ ଜମିବାଡି କରିବାର ଉପକ୍ରମ କରୁଥିଲେ । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ମୁଚେଲ ପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ ମିଳିତ ହୋଇ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରି ଜଙ୍ଗଲ କଟାରୁ ନିବୃତ କରିଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜଙ୍ଗଲଟି ଏକ ସୁନ୍ଦର ସବୁଜ ବନାନୀରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିଛି । ସେହିଦିନଠାରୁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ପୁରୁଷମହିଳା ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସଭା କରାଯାଇ ଗ୍ରାମର ଇଷ୍ଟଦେବୀ ମାଁ ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ନାଁରେ ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସୁରକ୍ଷା କମିଟିରେ ୩୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟା ସଦସ୍ୟ ଥିବା ବେଳେ ଶୁକଦେବ ସାହୁଙ୍କୁ ସର୍ବ ସମ୍ମତି କ୍ରମେ ସଭାପତି ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କମିଟି କାଠ ମାଫିଆଙ୍କୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟ କେହି ବି ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଛ କାଟିଲେ କମିଟି ତା’ର ବିଚାର କରିଥାଏ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା କମିଟିକୁ ଯୁଗ୍ମ ଜଙ୍ଗଲ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରି ମୋହନଗିରି ବନପାଳ ଓ ବନରକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିଥିଲେ । ସେହିଦିନଠାରୁ ବନବିଭାଗ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ନୂତନ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଫଳସ୍ବରୂପ ପଦା ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୦ ଏକର ଜାଗାରେ ବନୀକରଣ କରାଯାଇ ଶାଗୁଆନ ଗଛ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପଦା ହୋଇଥିବା ୨୦୦ ଏକର ପ୍ରାକୃତିକ ଜଙ୍ଗଲରେ ନୂତନ ଭାବରେ ଶାଳ, ପିଆଶାଳ, ଚାହାର, କେନ୍ଦୁ, ଅଁଳା ଆଦି ଗଛ ଲଗାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଉଦୀୟମାନ ଯୁବକ ଶୁକଦେବ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିବା ବେଳେ, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା କମିଟିର ନିୟମିତ ତଦାରଖ ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଯୋଗୁଁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର ବନାନୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିଛି । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ଏହି କମିଟି ଉଦ୍ୟମରେ ଓ ବନବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ସଚେତନତା ସଭାମାନ କରାଯାଇ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ କେବଳ ମୁଚେଲପଦର ଗ୍ରାମ ନୁହେଁ ଏହି କମିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଏ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମେ ଗ୍ରାମେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାରିତ ହୋଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇପାରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ନୂତନ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଶୁକଦେବ ସାହୁଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରକୃତି ବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ବିନା ଅର୍ଥବ୍ୟୟରେ ଏହି ସବୁଜ ବନାନୀ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ମୁଚେଲପଦର ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ସହିତ ମାନପତ୍ର ଓ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଏହି ସବୁଜ ବନାନୀ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପୁଷ୍କରିଣୀ ଖୋଲାଯାଇଛି , ଯାହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ହାତୀବନ୍ଧ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବନବିଭାଗ ତରଫରୁ ସରକାରଙ୍କ ‘ଆମ ଜଙ୍ଗଲ ଯୋଜନା’ରେ ଏହାକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।
ପରିବେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା:
କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ଚିରସ୍ରୋତା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବାରଭାଇର ଗାଁ ବାରଗାଁ। ଚାନ୍ଦିବାଉଁଶମୂଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରଗାଁ ମାଟିଆ ମା’ ମଙ୍ଗଳା ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ପଣୁ ନଦୀର କ୍ରମାଗତ ପଟ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ମୃତ୍ତିକା କ୍ଷୟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ ମାଟିଆ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖ ପୁରୁଣାମନ୍ଦିରର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ରାସ୍ତା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମୁଖ ପାଖ ଏବଂ ନଦୀ ଗ୍ରାସ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଯଦୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଗାଁ ପାଖରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବା ସହିତ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବଳକା ସମୟକୁ ନଷ୍ଟ ନ କରି ଗଛ ଲଗାଇବାର ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମହତ କାମରେ ପ୍ରକୃତି ବନ୍ଧୁ ତଥା ମା’ ମାଟିଆ ମଙ୍ଗଳା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଗାଁକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ପ୍ରକାର ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଝାରକଟା ନୂଆସାହି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ସଚେତନ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସହି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି।
- ରୋଜାଲିନ୍‌ ମହାନ୍ତି, ବନବିହାରୀ ବେହେରା, ରୋହିତ ବିଶ୍ୱାଳ, ରଞ୍ଜନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ,ଭାସ୍କର ରାଉତରାୟ

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

ଡେରାଡୁନ୍‌, ୨୪।୪ : ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ବିଶ୍ୱ ବିଖ୍ୟାତ ନାଟକ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ନେଇ ଏବେ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବାର ଆଶା ରହିଛି। ନାଟକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିବା ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡ ଗଢ଼ଓ୍ବାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଡେରଡୁନ୍‌ ନିକଟରେ ଥିବା କୋଟଦ୍‌ବାରସ୍ଥିତ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ଖୋଦନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ମାଳିନୀ ନଦୀ ତଟରେ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ନାମକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ପୁରାତନ ଆଶ୍ରମ ଭଳି କୌଣସି ଭଗ୍ନାବଶେଷ ନାହିଁ। ହୁଏତ ଏହା ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଛି।

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

ଲଣ୍ଡନ: ବ୍ରିଟେନ ରାଜ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ଲହରି। ପ୍ରିନ୍ସ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନୀ କେଟ୍‌ ମିଡିଲ୍‌ଟନ୍‌ ପୁଣି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଡଚେସ୍‌ ଅଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା କେନ୍‌ସିଙ୍ଗ୍‌ଟନ୍‌ ପ୍ୟାଲେସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ନୂଆ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ଓଜନ ୩.୮୨ କେଜି। ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଜନ୍ମବେଳେ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ରୋଷେଇଘର ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ। ଧନଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସ। ତେଣୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସଫାସୁତରା ରଖୁ। ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିଲେ ସେଠାରେ ଆମ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘର ଭିତରର ଆବଦ୍ଧ ବାୟୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୂଷିତ। କାରଣ ଏବେ ବି ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି କାଠ, କୋଇଲା ଓ ଘଷି ଭଳି ଇନ୍ଧନ, ଯହିଁରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ବହୁ ବିଷାକ୍ତ ବାଷ୍ପ, ଧୂଆଁ ଓ ଧୂଳି ।

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ଲଣ୍ଡନ, ୨୩।୪ : ଭୂମିକମ୍ପ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ ସହଜରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ। ଗବେଷକ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ସେନସର୍‌ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହଜରେ ମାଟି ତଳେ ଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଥବା ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ତରଙ୍ଗ ପ୍ରେରଣ କରିବ। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ବାଜି ଏହି ତରଙ୍ଗ ସେନସରକୁ ଫେରିବ।

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୪: ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ଲୋକମାନେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ କୁହାଯାଏ। ଆୟ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଦିନ କାଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସଦ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି। ଭାରତରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏମାନେ ଆୟ କରିବା ସହ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାହକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଥିବାରୁ ଏହି ବାବଦକୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।

ବରବେଶରେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ବରବେଶରେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୪ : ଅଗ୍ରା ଏତ୍ମାଦୌଲା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସାମୁହିକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ ବର ବେଶରେ ତାଙ୍କ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ ପରିବାର ଲୋକ ଜାଣିବାରୁ ପୋଲିସର ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା। ତେବେ ଏହାକୁ କିପରି ବିବାହରେ ପରିଣତ କରିବେ ସେନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଭୂକମ୍ପ ସୂଚନା ନେଇ ଦ୍ୱିମତ

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଭୂକମ୍ପ ସୂଚନା ନେଇ ଦ୍ୱିମତ

ଲଣ୍ଡନ,୨୩ା୪: ଭୂକମ୍ପର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କୁକୁର, ବିରାଡି ଏପରି କି ଗୋରୁ ଗାଈ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରମାଣସିଦ୍ଧ ନୁହେଁ ବୋଲି ସଦ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ‘ବୁଲେଟିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ସିସ୍‌ମୋଲୋଜିକାଲ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଆମେରିକା’ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଇନ୍ଧନ

ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଇନ୍ଧନ

ପ୍ରତିଦିନ ପୃଥିବୀରେ ୯,୫୦,୦୦,୦୦୦ ବ୍ୟାରେଲ(ଏକ ବ୍ୟାରେଲ ୨୦୦ ଲିଟର) ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ତୈଳ ଇନ୍ଧନ ହିସାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଅଛି। ଦୈନିକ ହାରାହାରି ମୁଣ୍ଡପିଛା ତିନିଲିଟର। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ପେଟ୍ରା (ପଥର) ଏବଂ ଓଲିୟମ (ତେଲ)ରୁ ଆସିଅଛି।

ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ

ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ

ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷଭାବରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସମ୍ପର୍କରେ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଅନେକ ଦେଶ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଜୀବସତ୍ତା ଥିଲା କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜାପାନର ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ‘ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ’।

ଫର୍ନିଚର ଡିଜାଇନର ରୋବୋ

ଫର୍ନିଚର ଡିଜାଇନର ରୋବୋ

ରୋବୋର କାର୍ଯ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ କଥାକୁ ନିକଟରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ବେଶ୍‌ କିଛି ବର୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ସିଙ୍ଗାପୁରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ସିଙ୍ଗାପୁରସ୍ଥିତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୋବୋଟିକ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ (ସିଆରଆଇଜି)ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଭଳି ଏକ ରୋବୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କେତେକ ଫର୍ନିଚର୍‌ର ଡିଜାଇନ କରିପାରିବ।

ମହାକାଶରେ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ

ମହାକାଶରେ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ

ମହାକାଶରେ ଏକ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ ମହାକାଶରେ କାହିଁକି ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ ସେଠାରେ କିଏ ରହିବେ?

ମୃତ୍ୟୁର ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଫେରିଲା ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁର ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଫେରିଲା ଜୀବନ

ଅଲ୍ଲୀଗଡ଼, ୨୩।୪ : ଆଜିକାର ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଚିତ୍ର ତଥା ଅଲୌକିକ ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ବିଜ୍ଞାନଶାସ୍ତ୍ର ସମର୍ଥ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅଲ୍ଲୀଗଡ଼ ଅତରୌଲିସ୍ଥିତ କିରଥଲ ଗାଁରେ ଘଟିଛି।