ଖେଳ |

ପିଷ୍ଟୋରିଅସଙ୍କୁ ୧୩ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ

ପିଷ୍ଟୋରିଅସଙ୍କୁ ୧୩ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ
ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ, ୨୪ା୧୧ (ଏଏଫ୍‌ପି)-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଅପିଲ କୋର୍ଟ ପାରାଅଲିମ୍ପିକ ଚାମ୍ପିୟନ ଓସ୍କାର ପିଷ୍ଟୋରିଅସ୍‌ଙ୍କୁ ହୋଇଥିବ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ମିଆଦକୁ ଦୁଇଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ ରିଭର ଷ୍ଟିନ୍‌କାମ୍ପ୍‌ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ପିଷ୍ଟୋରିଅସ୍‌ଙ୍କୁ ୧୩ ବର୍ଷ ଓ ୫ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପାରାଆଥଲେଟ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ଯଥାର୍ଥ କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ବେଳେ ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ପିଷ୍ଟୋରିଅସ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ନ ଥିଲେ। ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ଙ୍କୁ ହତ୍ୟାପରେ ଓସ୍କାର ପିଷ୍ଟୋରିଅସଙ୍କ ମନରେ କୌଣସି ଅନୁଶୋଚନା ଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇ ନ ଥିଲା ବୋଲି ଚଳିତମାସ ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟରମାନେ କୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ପାରାଅଲିମ୍ପିଆନ ଆଥଲେଟଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଓକିଲ ବ୍ୟାରି ରୋକ୍ସ କୋର୍ଟରେ ବଳିଷ୍ଠ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପିଷ୍ଟୋରିଅସ ତାଙ୍କ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କୁ ଜଣେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଭାବେ ଭୁଲ୍‌ରେ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିବା କୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ବିଚାରପତି ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ମାତ୍ର ୬ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୩ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ ପ୍ରତ୍ୟୁଷରେ ପାରାଅଲିମ୍ପିକ ଆଥଲେଟ ଷ୍ଟିନ୍‌କାମ୍ପଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେ ବେଡ୍‌ରୁମ୍‌ ଟଏଲେଟ୍‌ କବାଟ ଫାଙ୍କ ଦେଇ ୪ଥର ଗୁଳିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ କୋର୍ଟରେ ମାମଲାର ବିଚାର ବେଳେ ସେ ଜାଣିଶୁଣି ଷ୍ଟିନ୍‌କାମ୍ପଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବାରମ୍ବାର କହିଥିଲେ। ହତ୍ୟା ଅପରାଧ ପାଇଁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୧୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫ରେ ଏହାର ଅଧାରୁ କମ୍‌ ସମୟ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲା। ପିଷ୍ଟୋରିଅସ ଚାହିଁଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ କନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଶନାଲ କୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଜଣେ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାଜରିନ ଶେକ୍‌ ପେରେମାନୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୦ ଉଇକେଟରେ ଜିତିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଯୁବ ଓପନର ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। 

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଦୁବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଓ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଅହେତୁକ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି। 

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ସିଡ୍‌ନୀ,୧୫।୧୦(ଏଏଫ୍‌ପି)- ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଉସେନ ବୋଲ୍ଟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସରୁ ଅବସର ନେଇ ଏବେ ପେସାଦାର ଫୁଟ୍‌ବଲ ଏରିନାରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଲାଗି ନୋଟିସ ଦିଆଯାଇଛି। 

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ଓ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଦଳ ଲାଗି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। 

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଖେଳିବେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଚୟନ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୦-  ଭେଟେରାନ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳି ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ମଗୁଏଲ ଆଙ୍ଗେଲ ରେୟେସ ଭାରେଲା ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିଜନରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ। 

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

କାବୁଲ,୧୫।୧୦- ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହାଜରାତୁଲା ଜାଜାଇ ବିଶ୍ୱର ୩ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ଏକ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ୬ ଛକା ଲଗାଇଛନ୍ତି। 

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲା କ୍ୟାରମ ଆସୋସିଏଶନ (ବିଡିସିଏ) ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୩ ଓ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜୟପ୍ରକାଶ ଦାସ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଭି.ପୃଥ୍ବୀଙ୍କୁ ୧୪-୧୬, ୨୧-୯, ୨୫-୯ ପଏଣ୍ଟରେ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ହକି: ନିଶ୍ୱାସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ହକି: ନିଶ୍ୱାସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ସୋସିଆଲ୍‌ ଓ୍ବର୍କ ଆଣ୍ଡ ସୋସିଆଲ୍‌ ସାଇନ୍ସେସ(ନିଶ୍ୱାସ) ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁରୁଷ ହକି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ବାଣୀବିହାରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ନିଶ୍ୱାସ ୪-୦ ଗୋଲରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ହରାଇ ଟାଇଟଲ ହାସଲରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ କରିଛି। 

ରବିନ୍‌ସନ ଅରୁଣାଚଳ ଜୁନିୟର ଟିମ୍‌ ଟ୍ରେନର

ରବିନ୍‌ସନ ଅରୁଣାଚଳ ଜୁନିୟର ଟିମ୍‌ ଟ୍ରେନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ପଲ୍‌ ରବିନ୍‌ସନ। ୨୦୧୮-୧୯ ସିଜନ ପାଇଁ ରବିନସନ୍‌ ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଦଳର ଟ୍ରେନର ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରୋ-କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ

ପ୍ରୋ-କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ

ସୋନିପତ୍‌, ୧୫ା୧୦ (ପି.ଟି.)-ପ୍ରୋ କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌ରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ  ଜୋନ୍‌-ବି’ର ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଦଳ ୪୩-୩୭ରେ ୟୁପି ଯୋଦ୍ଧାସକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ଦ୍ୱାରା ଦଳ  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨ଟି ବିଜୟ ଓ ଗୋଟିଏ ପରାଜୟ ସହ ୧୦ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଜନ କରି ନିଜ ଜୋନ୍‌ରେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ପେସ୍‌ଙ୍କୁ ସିଜନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ

ପେସ୍‌ଙ୍କୁ ସିଜନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪ା୧୦ (ପି.ଟି.)-ଭାରତର ଭେଟେରାନ ଟେନିସ୍‌ ଷ୍ଟାର ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ୍‌ ୨୦୧୮ସିଜନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ସେ ଓ ତାଙ୍କ ପାର୍ଟନର ମିଗୁଏଲ ଆଞ୍ଜେଲ ରିୟେସ-ଭାରେଲା ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିିଙ୍ଗୋ ଓପନ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।