ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପାଗଳାମି ଆମକୁ ନେବ କୁଆଡ଼େ

ପାଗଳାମି ଆମକୁ ନେବ କୁଆଡ଼େ
ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ ଓଡ଼ିଆରେ ଢଗ ଅଛି-‘ମୂଳରୁ ମାଇପ ନାହିଁ, ପୁଅ ନାଁ ଗୋପାଳିଆ’। ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଉଠିଥିବା ତୁଚ୍ଛା ବିବାଦକୁ ଦେଖିଲେ ଏଭଳି ମନେହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ପଦ୍ମାବତୀ ହେଉଛି ଏକ କାଳ୍ପନିକ ଚରିତ୍ର। ମଲିକ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଜୟାସୀ ନାମକ ଜଣେ କବି ନିଜ କାବ୍ୟରେ ପଦ୍ମାବତୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛିି। ତାଙ୍କ ରଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପଦ୍ମାବତୀ ସିଂହଳ (ଶ୍ରୀଲଙ୍କା)ର ରାଜକୁମାରୀ ଥିଲେ। ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସେତେବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନର ଚିତ୍ତୋର ରାଜା ରତନ ସିଂ ଶୁଣିବା ପରେ ସିଂହଳ ଯାତ୍ରାକରି ତାଙ୍କ ମନ ଜିଣି ପାରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ଚିତ୍ତୋର ନେଇଆସିଥିଲେ। ଫଳରେ ପଦ୍ମାବତୀ ପାଲଟିଥିଲେ ରାଜପୁତ ରାଣୀ। ଦିଲ୍ଲୀର ସୁଲତାନ ଆଲ୍ଲାଉଦ୍ଦିନ ଖିଲିଜି ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ହାସଲ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଚିତ୍ତୋର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ସୁଲତାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣକୁ ଭୟକରି ପଦ୍ମାବତୀ ଓ ତାଙ୍କ ବାନ୍ଧବୀମାନେ ‘ଜୌହର’ ବା ଅଗ୍ନିକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପ୍ରେମ ଓ ଦୁଃଖଦ ପରିଣତିରେ ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କ ଜୀବନ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ସମ୍ପୃକ୍ତ କବିଙ୍କ ରଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ହେଲେ କର୍ନୀ ସେନା ଓ ରାଜପୁତ ବୋଲାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏବେ ‘ପଦ୍ମାବତୀ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲି ଇତିହାସକୁ ବିକୃତ କରିଛନ୍ତି କହି ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅରାଜକତା ସୃଷ୍ଟି କରିଚାଲିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଏହି ସିନେମାର ମୁକ୍ତିଲାଭକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଇ ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଦେଖିଲେ ପଦ୍ମାବତୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଇତିହାସକୁ ବିକୃତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଯେଉଁମାନେ ବିରୋଧ ଓ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଦ୍ମାବତୀ ଏକ କାଳ୍ପନିକ କଥାବସ୍ତୁ। ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଫଟୋ କେଉଁଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ। କୌଣସି ଚିତ୍ରକର ଜଣେ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କି ସାରିବା ପରେ ସମ୍ଭବତଃ ତାହାକୁ ପଦ୍ମାବତୀ ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହାର ଇତିହାସ ନାହିଁ ତାହାକୁ ବିକୃତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ପୁଣି ଉକ୍ତ ଫିଲ୍ମ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରି ନ ଥିଲାବେଳେ ତାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ପ୍ରହସନ ଭଳି ମନେହେଉଛି। ଏତିକି ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନ ନ ଥିବା ପ୍ରତିବାଦକାରୀଙ୍କ ଗତି କେଉଁଆଡ଼େ ଅଛି ବୁଝାପଡ଼ୁ ନାହିଁ। ରାଜସ୍ଥାନରେ ରାଣୀ ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ୪୭ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଅଶିକ୍ଷିତା, ୧୯ ବର୍ଷ ବେଳକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବତୀ ମା’ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି, ସାବାଳିକା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଝିଅ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି, ୧୦୦୦ ପୁଅରେ ୮୮୮ ଝିଅ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ରାଜପୁତ ଏପରି ସାମାଜିକ କଳଙ୍କ ଦୂର କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁନାହାନ୍ତି। ଏଠାରେ ମନେପଡ଼େ ରୂପ କନ୍‌ଓ୍ବରଙ୍କ କଥା। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ୧୯୮୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ସତୀ କରାଇବାକୁ ଯାଇ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୁଇରେ ପୋଡ଼ି ମାରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମ୍ଭବତଃ ସେ ଶେଷ ସତୀ ଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ରାଜ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଧରଣର ସାମାଜିକ ବ୍ୟାଧିର ଅସଂଖ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିପ୍ରତି ନେତୃତ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇତିହାସ ନ ଥିବା ଏକ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଭିିଡ଼ି ଟାଣି ଆଣି ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ଜାତିପ୍ରେମ ଦେଖେଇବା ସକାଶେ ଅନେକେ ଆଗଭର ହେଉଛନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ପଦ୍ମାବତୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନ୍‌ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭଂସାଲିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକାଟ ପାଇଁ ନିକଟରେ ହରିୟାଣାର ଭାଜପା ନେତା ସୁରଜ ପାଲ ଅମୁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏକ କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ପାଇଁ କଳାକାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦିଆଯିବା ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ରାଜନୀତିର ରଙ୍ଗ କେତେ ଗାଢ଼। ରାଜପୁତ ଏକ ବୀର ଜାତି ଭାବେ ଗଣାଯାଇଥାଏ। ପୂର୍ବରୁ ନାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବୀର ରାଜପୁତମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ନାରୀଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟତ ହେବା ସେମାନଙ୍କ ଚାରିତ୍ରିକ ସ୍ଖଳନର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି କୁହାଗଲାଣି। ଦୀପିକାଙ୍କ କଥା ଦେଖିଲେ ସେ ଜଣେ କଳାକାର ଭାବେ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନିଭାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ କେହି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମାବତୀ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥାନ୍ତେ। ଆଜି ଯେଉଁମାନେ ପଦ୍ମାବତୀର ଇତିହାସକୁ କଦର୍ଥ କରିଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ବଜମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ସତୀଦାହ ଭଳି ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ପ୍ରଥାକୁ ଗଡ଼ାଇ ଆସିଥିଲେ। ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ନିଜ ଇତିହାସକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ। ଏ ଦେଶର ବିକାଶ ଲାଗି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିବା ବେଳେ ଅଣ-ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବିଶେଷକରି ଭାଜପାଶାସିତ ରାଜ୍ୟର କେତେ ଜଣ ନେତା ଏ ଦେଶର ଇତିହାସର ରକ୍ଷକ ବୋଲି ନିଜକୁ ଧରି ନେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରସଙ୍ଗର ଅଭାବ ଘଟୁଥିବାରୁ ଏହିଭଳି ଅଣ-ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ସମାଜ ବିରୋଧୀ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଉସୁକାଉଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ହେବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଚିନ୍ତା ପୋଷଣ ହେଉଛି ତାହା ବାସ୍ତବରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ସାମାଜିକ ମୋଡ଼ ନେବ କହିବା କଷ୍ଟକର। ଏ ସବୁଥିରୁ ମନେହେଉଛି ନିଜର ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେଶର କେତେକଙ୍କୁ ପାଗଳାମି ଘାରିଛି। ଏ/ଇ-୫୮, ଭିଏସ୍‌ଏସ୍‌ ନଗର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୋ-୯୪୩୭୨୨୯୨୫୯
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..