ଫୁରସତ |

ଚିଲିକାକୂଳିଆଙ୍କ ଚିନ୍ତା

 ଚିଲିକାକୂଳିଆଙ୍କ ଚିନ୍ତା

ପ୍ରାକୃତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ମତ୍ସ୍ୟସମ୍ପଦ ପାଇଁ ଚିଲିକା ବିଶ୍ୱଦରବାରରେ ସୁପରିଚିତ। ଏହାର ବିନିଯୋଗ ଓ ଉପଯୋଗ କରି ଶହଶହ ଲୋକ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ନିଜନିଜର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରି ଆସୁଥିଲେ। ଚିଲିକା ଯେମିତି ଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ। ମାତ୍ର ସମୟକ୍ରମେ ଚିଲିକା ଶ୍ରୀହୀନ ହେଉଛି। ଚିଲିକାର ସମ୍ପଦ ଦିନକୁଦିନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଫଳରେ ଚିଲିକାରେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ଭିତିରି ଚିଲିକା ଓ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ପନ୍ଥା ଏବେ କମିକମି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଚିଲିକାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି।
ଚିଲିକାର ପରିସ୍ଥିତି ବିଗୁଡୁଛି:
ଦିନକୁ ଦିନ ଚିଲିକାର ପରିସ୍ଥିତି ବିପନ୍ନ ହେଉଛି। ଆଗର ମତ୍ସ୍ୟସମ୍ପଦ ଏବେ କମି କମି ଯାଉଛି। ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅନେକ ଲୋକ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଚିଲିକା କୂଳିଆ ଗାଁର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଦୁଃଖ କହିଲେ ନସରେ। ଦୈତାରି ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ରାସାୟିନକ ତୈଳର ଆସ୍ତରଣ ଚିଲିକା ପାଣିକୁ ଦୂଷିତ କରିସାରିଛି। ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଚାଷଜମିରୁ କୀଟନାଶକ ମିଶ୍ରିତ ଜଳ ଚିଲିକାରେ ମିଶୁଛି। ବହୁଳମାତ୍ରାରେ ସିପାଳ, ନଳଗଛ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଚିଲିକା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରାକୃତିକ ବୃକ୍ଷରାଜି କମିକମି ଯାଉଛି। ଚିଲିକାରେ ପଡ଼ିଥିବା ନଈନାଳ ଦ୍ୱାରା ପଟୁମାଟି ଚିଲିକାକୁ ପଶୁଛି। ମୁହାଣ ପୋତିହେବା ଓ ନୂତନ ମୁହାଣ ଖୋଲିଯିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଚିଲିକା ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ନୂତନ କୁଦ ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇ ଏହାର ପରିସର ସଙ୍କୋଚିତ ହେଉଛି। ଜୈବ ରାସାୟନିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ଏହାର ଜଳ ଅତ୍ୟଧିକ ଲବଣାକ୍ତ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜିରୋନେଟ୍‌ ଜାଲ ଓ ବିଶେଷକରି ମାସମାସ ଧରି ଘେରିବନ୍ଧ ଜାଲ ଯୋଗୁ ଚିଲିକା ଭାଗଭାଗ ହୋଇ ଏକ କୃତ୍ରିମ ପୋଖରୀପରି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ମୁକ୍ତରେ ବାହାଣି ଡଙ୍ଗା ଚଳପ୍ରଚଳ କରିବା ଅସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ଚିଲିକାର ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରା ନ ଗଲେ ଚିଲିକା ଜଳପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖା ଦେବା ସହିତ ଏହାର ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିବ।
ଚିଲିକା କିଛି କଥା:
ଚିଲିକା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରକରି ଚଳୁଥିତ୍ଲେ, ତାହା ସମୟକ୍ରମେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ତାଡ଼ନାରେ ଶଢୁଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ନିଜର ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ି ଚିଲିକା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ଓ ବାହର ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜର ରୋଜଗାର ପାଇଁ ପଳାଉଛନ୍ତି। ୧୯୩୦ମସିହାଠାରୁ ଚିଲିକାରେ ମାଛଧରା ବ୍ୟବସାୟ ୧୯୪୨ ମସିହା ବେଳକୁ ବି ବଢିଥିଲା। ପୂର୍ବେ ଚିଲିକାରେ ୫ପ୍ରକାରର ସଇରାତ ପ୍ରଚଳନ ଥିଲ। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ନିଜନିଜ ମଧ୍ୟରେ ସୁସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷାକରି ଚଳୁଥିଲେ। ସମୟକ୍ରମେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଚିଲିକାର ଶାନ୍ତ ପରିବେଶରେ ଅଶାନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିକଲା। ଚିଲିକାରେ ଜୀବିକା ନିବାର୍ର୍ହ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ରହିଲା। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟସମବାୟ ସମିତି ଲିଃ ମାନ ଗଠନ ହେଲା। ମାଛବିକ୍ରି ଓ ଋଣ କାରବାର ହୋଇଥିଲା।
ଏବେ ଚିଲିକାକୁ ନା:
ବାଉରୀବନ୍ଧୁ ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ଚିଲିକାରେ ପୁରୁଷ ପୁରୁଷଧରି ମାଛମାରି ବାହାଣିକରି କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିଥିଲୁ। ଆମ ବେଳେ ଯେଉଁ ମାଛ ଚିଲିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିତ୍ଲା ଏବେ ସେ ସବୁ ମିଳୁନି। ଜଳଦସ୍ୟୁଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ବିପଦ ସାଜୁଛି। ଚିଲିକା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ, ହେଲେ ଯୋଜନା ନାଁରେ କେବଳ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। ଏବେ ନୂଆ ମାଛଧରା ନୀତିରେ ନୂଆଜାଲ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅଛି। ଗାଁଗାଁ ବୁଲି ଚିଲିକା ମାଛ ବିକୁଥିବା ରଙ୍ଗବତୀ ଦେଈ କୁହନ୍ତି, ଏବେ ଚିଲିକା ମାଛକୁ ଆଉ ଚଢା ଦରରେ କିଣି ହେଉନି କି ଆଗପରି ବିଶେଷ ଚୂନାମାଛ ମିଳୁନି। ସେଥିପାଇଁ ବେପାର ଛାଡ଼ି ଏବେ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଯାଇ ବାଲିସିମେଣ୍ଟ କାମକରି ପେଟ ପୋଷୁଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଗାଁର ଯୁଗଳ ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ସରକାର ଚିଲିକାର ବିକାଶ କଥା ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ହେଲେ ଚିଲିକାରେ ମାଛ କମିଥିବାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ପଳାଉଛନ୍ତି। ବାହାଣିଆଙ୍କ ଭିଡ଼ ଭାଙ୍ଗୁଛି। କାହାକୁ କହିବୁ। ସୋରଣ ବେହେରା ସାହିର ଗୋବିନ୍ଦ ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ଚିଲିକାକୁ ଏକ ଗ୍ରହ ଗ୍ରାସିଛି। ଆମ ଗାଁରୁ ଝିଅ, ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ କାମଧନ୍ଦା ପାଇଁ ଗାଁ ବାହାରକୁ ପଳାଉଛନ୍ତି। ଚାଖଣ୍ଡି ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ଏବେ ଗାଁଟା ପ୍ରାୟ ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଛି। ଆଗଭଳି ଗାଁରେ ସେମିତି କେହି ରହୁନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟକାମରେ ପଳାଉଛନ୍ତି, କୁଳବେଉସା ବୁଡ଼ୁଛି।
ଚିଲିକା ନୁହେଁ; ଏବେ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା:
ଆଗରୁ ଗାଁରୁ କେହି ମହିଳା ବାହାରକୁ କାମପାଇଁ ଯାଉ ନ ଥିଲେ। ଏବେ ପେଟ ବିକଳରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଦୂର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ବାଲି ସିମେଣ୍ଟ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏମିତି ଦୁଃଖରେ କୁହନ୍ତି ବରଡ଼ିଗାଁର ଶଶୀ ଦେଈ। ସୁବନି ଦେଈ କୁହନ୍ତି, ମୋ ଘର ବଉଳା ବନ୍ଧଗାଁରେ। ରାତି ପ୍ରାୟ ୪ଟାରୁ ନିଦଭାଙ୍ଗେ। ତା’ ପରେ ନିତ୍ୟକର୍ମ ସାରି ରୋଷେଇ କରି ଖାଦ୍ୟ ଟିଫିନ ଧରି ସକାଳୁ ଟ୍ରେନରେ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉ। ନିଜ ଗାଁଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪କିମି ଦୂର ଗଙ୍ଗାଧରପୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନକୁ ଆସିଥାଉ। ଏମିତି କି ଜଣେ ଦୁଇଜଣ ନୁହେଁ ମୋ ପରି ଅନେକ ମହିଳା ଆସିଥାନ୍ତି। କେହିକେହି ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ ତ କେହିକେହି ଲିଙ୍ଗରାଜ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପଟିଆ ଆଦି ଷ୍ଟେଶନରେ ଓହ୍ଲାଇ ବିଭନ୍ନ କାମ କରିଥାନ୍ତି। ଆଗପରି ଚିଲିକାରେ ସେମିିତି ମାଛ ମିଳୁନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଆମପରି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଚିଲିକାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି।
-ବନବିହାରୀ ବେହେରା

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି  କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆନାଥେସିଆ ବା ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ସାଧାରଣ ସମାଜରେ ୬ରୁ ୭ବର୍ଷରୁ ପିଲାମାନେ ଖେଳନା ଧରି ଖେଳନ୍ତି, ଅବା ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଭଳି ଏକ ସମାଜ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବୟସରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଜୀବନ ଧାରଣର ଶିକ୍ଷା।

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ବିବାହ ସମୟରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ବିବାହରେ ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଚାଉଳରେ ହଳଦି ମିଶାଇ ଫୋପାଡ଼ିବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି କଲେ ନବଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ସହ ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର କୁହେ ଝିଅମାନେ କେତେ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌। ପୁଣି ଏହି ନାମରୁ ହିଁ ଜଣାପଡେ ଝିଅମାନେ କେତେ ବିଶ୍ୱାସି। ତେଣୁ ଦେଖି ଚାହିଁ ପ୍ରେମ କଲେ ଧୋକା ଖାଇବାକୁ ପଡି ନଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସି ଝିଅଟିଏ ମିଳିଲେ ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭରି ଯାଇଥାଏ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଭାରତର କିଛି କଳାକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭଗବାନର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ବି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଜୟପୁର: କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସେନା ଯବାନ ମୁକୁତ୍‌ ବିହାରୀ ମୀନାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶହୀଦ ମୁକୁତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀର ଜନ୍ମମାଟି ଲଦାନିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥାଏ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯବାନମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। କେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସହ ଲଢ଼ନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି। ହିମସ୍ଖଳନ ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ଆଦି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସାମ୍ନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ଇସ୍ରାଏଲର ‘ଡେଡ୍‌ ସି’ ବା ମୃତ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। ଖୁବ୍‌କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମୁଦ୍ରର ବୈଚିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ