ଫୁରସତ |

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମାରେ ଦୁଇ ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଶାଢ଼ି କିଣିଥିଲି

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମାରେ ଦୁଇ ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଶାଢ଼ି  କିଣିଥିଲି

ଗୀତିକାର, ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଲେଖିକା ନିର୍ମଳା ପଣ୍ଡା ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି...
ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ଡଙ୍ଗରପଡ଼ା ଗାଁରେ ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ମୋର ଜନ୍ମ। ଡଙ୍ଗରପଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ମ ଯାଏଁ ପଢ଼ିବା ପରେ ମୋର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ବଡ଼ବାପା ମୋତେ ଝିଅ କରି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ନେଇଗଲେ। ତାଙ୍କର କେହି ସନ୍ତାନ ନ ଥିଲେ ଆଉ ବଡ଼ବୋଉ ବି ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ମୋର ଦେଖାଚାହଁା ବଡ଼ବାପାଙ୍କ ବୋଉ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସମ୍ପର୍କୀୟା ଜେଜେମା’ କଲେ। ବଡ଼ବାପା ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ମୋର ପାଠପଢ଼ା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲରେ ହୋଇଥିଲା। ବୁର୍ଲାରେ ୬ଷ୍ଠ, ୭ମ ଓ ଦେବଗଡ଼ରେ ୮ମ, ୯ମ ଏବଂ ଶେଷରେ ରେଢ଼ାଖୋଲସ୍ଥିତ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍‌ କରିଥିଲି। ତା’ପରେ ସମ୍ବଲପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଇଏ ପଢ଼ିଥିଲି। ଏହାପରେ ମୋର କମାଣ୍ଡ ଏରିଆ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥୋରିଟି (କାଡା)ରେ ସିନିୟର କ୍ଲର୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ଚାକିରି ହୋଇଗଲା। ପୋଷ୍ଟିଂ ସମ୍ବଲପୁରରେ ହେଲା। ପ୍ରଥମ ମାସର ଦରମାରେ ମୋର ଦୁଇ ମା’ (ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ଓ ମୋ ଜନ୍ମଦାତ୍ରୀ)ଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ଲୁଗା କିଣିଥିଲି। ବଡ଼ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଗୋଟେ ଉଇଣ୍ଟର କୋଟ୍‌ କିଣିଥିଲି। ସମ୍ବଲପୁରରେ ଦୁଇବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ କଟକକୁ ମୋର ବଦଳି ହେଲା। ତା’ ଭିତରେ ମୁଁ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ରେ ବିଏ ପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ। କଟକ ଆସିବାର ମାତ୍ର ୬/୭ ମାସ ପରେ ଚାକିରି ଛାଡ଼ିଦେଲି। କାରଣ ଥିଲା ଗୀତ ପ୍ରତି ଥିବା ମୋର ଦୁର୍ବଳତା। ୬ଷ୍ଠ/୭ମରୁ ମୋର ଗୀତ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରମେ ସ୍କୁଲ ମାଗାଜିନ୍‌, କଲେଜ ମାଗାଜିନ୍‌, ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକାରେ ମୋ ଗୀତ ପ୍ରକାଶିତ ମଧ୍ୟ ହେଲା। ଏ ଲାଇନରେ ମୋ ବଡ଼ଭାଇ କବି ଦାମୋଦର ପଣ୍ଡା ମୋତେ ଗାଇଡ୍‌ କରୁଥିଲେ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ପାଇଁ ବି ଗୀତ ଲେଖିଲି। ଏପରିକି କିଛିଦିନ ପରେ ରେଡିଓର ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଗୀତିକାର ମଧ୍ୟ ହେଲି। ସମ୍ବଲପୁରୀ କ୍ୟାସେଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ସେମିତି କିଛି ଖାସ୍‌ ସୁବିଧା ନ ଥିଲା। ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀରାମ ଲୁହାଙ୍କ ସହ ମୋର ପରିଚୟ ଥିଲା। କଟକ ଆସିଲା ପରେ ତାଙ୍କରି ସହାୟତାରେ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ସମ୍ବଲପୁରୀ କ୍ୟାସେଟ୍‌ ‘ପରଦେଶୀ ବାବୁ’ରେ ୫ଟି ଗୀତ ଲେଖିଲି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ‘ହଇଗୋ ଏ ମୋର୍‌ ପରଦେଶୀ ବାବୁ ମୋତେ ଛାଡି ନାଇଁ ପଲାବୁ’ ଗୀତଟି ହିଟ୍‌ ହେଲା। ତା’ପରଠୁ ମୋତେ ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ସମ୍ବଲପୁରୀ କ୍ୟାସେଟ୍‌ ପାଇଁ ଗୀତ ଲେଖିବାକୁ ଅଫର ମିଳିଚାଲିଲା। ଚାକିରି ସହ ଏସବୁ କାମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚାକିରି ଛାଡିଦେଲି। ୟା’ ଭିତରେ ମୁଁ ପ୍ରାୟ ୨୬୫ଟି କ୍ୟାସେଟ୍‌ (ଉଭୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଓ ଓଡ଼ିଆ)ରେ ଗୀତ ଲେଖିସାରିଲିଣି। ମୋର ଆଉ କେତୋଟି ହିଟ୍‌ ଗୀତ ହେଲା- ଜଙ୍ଗଲୀ ହାତୀ ମାତିଛି କ୍ୟାସେଟ୍‌ର ‘କିନ୍ଦିରି କିନ୍ଦିରି ନାଚ୍‌ ମଲ୍ଲିଫୁଲ’ ଏବଂ ‘ବାଦଲ ତଲୁ ଲୁଚି କରି’ କ୍ୟାସେଟ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଗୀତ ପରି ଆହୁରି ଅନେକ। ଗୀତ ଲେଖା ଚାଲିଥାଏ, ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ରାଇଟିଂ ପାଇଁ ଅଫର ମିଳିଲା। ଦୂରଦର୍ଶନର ୩ଟି ଧାରାବାହିକ ‘ଯାହା ମୁଁ ଖୋଜିଛି ତାହା ମୁଁ ପାଇଛି’, ‘ଆକାଶ କଇଁଆ ଚିଲିକା ମାଛ’, ‘ସମୟ କହୁଛି କାହାଣୀ’ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କମେଡି ଶୋ’ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲି। କ୍ରମେ ମୋତେ ସିନେମା ପାଇଁ ବି ଡାଇଲଗ୍‌ ଲେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା। ‘ହେ ସଖା’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଡାଇଲଗ୍‌ ଲେଖିବା ସହ ଏଥିରେ ଅଭିନୟ ମଧ୍ୟ କରିଛି। ତା’ପରେ ଆଉ ତିନୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ବି ଡାଇଲଗ୍‌ ଲେଖିଲି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ ତାହା ରିଲିଜ୍‌ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ହେ ସଖା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ, ଅଗ୍ନିଶିଖା, ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଫେଲ୍‌, ଗଡ୍‌ବଡ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ କହିଲେ କୁଳ କୁଟୁମ୍ବକୁ ଲାଜ, ଦୁର୍ଗା, ସ୍ବାଭିମାନ, ଅବୁଝା ଏ ମନ, ଶଙ୍ଖା ସିନ୍ଦୂର ଇତ୍ୟାଦି ଧାରାବାହିକରେ ମୁଁ ଅଭିନୟ ବି କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗପ ଓ କବିତା ଲେଖିବାରେ ବି ମୋର ରୁଚି ରହିଛି। ୟା’ ଭିତରେ ମୋର ‘ମୃତ୍ୟୁ ଅପେକ୍ଷାରେ’ ଗଳ୍ପ ସଂକଳନ ଏବଂ ‘ମାନସ ଗୀତି’ କବିତା ସଂକଳନ ପ୍ରକାଶ ପାଇସାରିଲାଣି। ସେହିପରି ମୋର ସ୍ବାମୀ ଜଗଦୀଶ ପଣ୍ଡା ଓ ମୁଁ ମିଶି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଭାଷାରେ ଗୀତା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲୁ। ଏବେ ମୋର ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଲେଖା ଓ ଅଭିନୟ ସହିତ ଗୀତ ଲେଖା ବି ଜାରି ରହିଛି। ଫୁର୍‌ସତ ମିଳିଲେ ଗପ ଓ କବିତା ମଧ୍ୟ ଲେଖୁଛି। -ଅମ୍ବ୍ରିତା

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ରର ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସତର୍କବାଣୀ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ହଜାର ହଜାର ମାଇଲ୍‌ ଦୀର୍ଘ ଫାଇବର ଅପ୍‌ଟିକ୍‌ କେବୁଲ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋତିହୋଇ ରହିଛି। ସମୁଦ୍ରର ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧିପାଇବା ଫଳରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବନ୍ୟାପ୍ଳାବିତ ହୋଇପାରେ।

ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ ରୋବୋ

ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଶରୀରକୁ ଛୁଇଁଲେ କି ଆଘାତ କଲେ ଏହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସ୍ବରୂପ ନିଜର ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ। ରୋବୋ ଶରୀରର ବାହ୍ୟ ଆବରଣ ଏକ ପ୍ରକାର ଟିସୁରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଛୁଇଁବା ମାତ୍ରେ ରୋବୋ ଭାବନାତ୍ମକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶରେ ଉଦ୍ଦୀପନା ସୃଷ୍ଟିହେବ। ଫଳରେ ଏହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ସୁଖ, ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସକାଳେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସୁଖ, ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସକାଳେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କେତେକ ନୀତି ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଏହାର ପାଳନ କଲେ ଜୀବନ ସୁଖ ଓ ଶାନ୍ତିରେ ଭରିଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି  କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆନାଥେସିଆ ବା ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ସାଧାରଣ ସମାଜରେ ୬ରୁ ୭ବର୍ଷରୁ ପିଲାମାନେ ଖେଳନା ଧରି ଖେଳନ୍ତି, ଅବା ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଭଳି ଏକ ସମାଜ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବୟସରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଜୀବନ ଧାରଣର ଶିକ୍ଷା।

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ବିବାହ ସମୟରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ବିବାହରେ ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଚାଉଳରେ ହଳଦି ମିଶାଇ ଫୋପାଡ଼ିବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି କଲେ ନବଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ସହ ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର କୁହେ ଝିଅମାନେ କେତେ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌। ପୁଣି ଏହି ନାମରୁ ହିଁ ଜଣାପଡେ ଝିଅମାନେ କେତେ ବିଶ୍ୱାସି। ତେଣୁ ଦେଖି ଚାହିଁ ପ୍ରେମ କଲେ ଧୋକା ଖାଇବାକୁ ପଡି ନଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସି ଝିଅଟିଏ ମିଳିଲେ ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭରି ଯାଇଥାଏ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଭାରତର କିଛି କଳାକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭଗବାନର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ବି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଜୟପୁର: କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସେନା ଯବାନ ମୁକୁତ୍‌ ବିହାରୀ ମୀନାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶହୀଦ ମୁକୁତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀର ଜନ୍ମମାଟି ଲଦାନିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ