ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କୁକୁର ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌

କୁକୁର ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌
ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ ଗୋଟିଏ ଝିଅର ଦୁଇଟି କୁକୁର ଥିଲା ଏବଂ ହଠାତ୍‌ ତା’ର ନିଜ ଗଁାକୁ ଯିବା ଦରକାର ପଡ଼ିଲା। ଏକ କୁକୁର ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ ଚଳାଉଥିବା ଆଉ ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ସେ ନିଜ କୁକୁର ଦୁହିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଦେଲା ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଦୈନିକ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରିମ ଦେଲା। ଦୁଇଦିନ ପରେ ସେ ଏକ ଇମେଲ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇଲା ଯେ ଗୋଟିଏ କୁକୁର କୁଆଡ଼େ ପଳାଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦାୟୀ ନୁହନ୍ତି କାରଣ କୁକୁରଟା ପକ୍କା ବଦ୍‌ମାସ ଅଛି। ଉକ୍ତ କୁକୁରଙ୍କ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ଟି ହେଉଛି ଫରିଦାବାଦର ଏକ ରାସାୟନିକ କାରଖାନା ଏବଂ ଉକ୍ତ କାରଖାନା ମାଲିକଙ୍କ ଝିଅ ଏହାକୁ ଚଳାନ୍ତି। ସେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କେତୋଟି ଘରେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ତାଲା ପକାଇ ରଖନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଜଣେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଅଛି। ତା’ଛଡ଼ା କୌଣସି ଡାକ୍ତର, ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୌଣସି ବିଛଣା, ଗାଧୋଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଟିଙ୍କ ଝାଡ଼ିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ କୁକୁରଙ୍କ ଆରାମ ପ୍ରତି ସାମାନ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ବି ସେଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ନାହିଁ। ଆଉ ଜଣେ ଲୋକ ଦୂରଯାତ୍ରାରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ନୋଏଡ଼ାସ୍ଥିତ ଏକ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ ନିଜ କୁକୁରକୁ ସପ୍ତାହକ ପାଇଁ ରଖିଲେ। ରାତିରେ କୁକୁରର ବାନ୍ତି ହେଲା। ଡାକ୍ତର ତାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ କାରଣ ତା’ର କୌଣସି ମେଡିକାଲ ହିଷ୍ଟ୍ରି ନ ଥିଲା। ରାତିରେ କୁକୁର ମାଲିକଙ୍କ ଫୋନ୍‌ ଲାଗିଲା ନାହିଁ। ତେଣୁ ପରଦିନ ସକାଳେ ତାଙ୍କୁ ଖବର ଦିଆଗଲା। ସେଦିନ ଡାକ୍ତର ଛୁଟିରେ ଥିଲେ। କୁକୁରର ମାଲିକ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବିମାନ ଯୋଗେ ଫେରିଆସିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ କୁକୁରଟି ମରିଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା। ଗୋଟିଏ ଜାତିଆ କୁକୁରକୁ କଲିକତାର ଏକ କୁକୁରଶାଳାକୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଲାଗି ପ୍ରଜନନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଭଡ଼ାରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମାଲିକ ଫେରିଲା ବେଳକୁ କୁକୁରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ଓ ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ନିଜ କୁକୁରକୁ ଛାଡ଼ିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ଭିତରେ ମୁଁ ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଛି। କେଉଁଠି ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରୁ ଫେରିବା ବେଳେ କୁକୁରଟି ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ବା ତା’ ଦେହରେ ଟିଙ୍କ ହୋଇଛି ତ କେଉଁଠି ସେ ଅନ୍ୟ କୁକୁରଙ୍କ ସହ ଲଢ଼େଇ କରି ଖଣ୍ଡିଆଖାବରା ହୋଇଛି। ପୁଣି କେଉଁଠି ମାଲିକକୁ ଖବର ମିଳେ ଯେ ତାଙ୍କ କୁକୁରଟି କୁଆଡ଼େ ପଳାଇଯାଇଛି ବା ମରିଯାଇଛି। ‘ପଳାଇଯାଇଛି’ ମାନେ କୁକୁରଟି ଖୁବ୍‌ ଜାତିଆ ଏବଂ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ର ମାଲିକ ତାକୁ କେଉଁ କୁକୁର ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତିି। ଆପଣ ପାଖରେ ଥାନ୍ତୁ କି ନ ଥାନ୍ତୁ କୁକୁର ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସେବାଯତ୍ନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ କିଛିଦିନ ପାଇଁ କୁକୁରକୁ ଛାଡ଼ି ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ସେହି ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ଟି ଉପରବର୍ଣ୍ଣିତ ପରି ନୁହେଁ। ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ପିଲାକୁ ତା’ର ଅଜଣା ଜାଗାରେ ଓ ଅଚିହ୍ନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଯିବା ଯାହା ଗୋଟିଏ କୁକୁରକୁ ତା’ ପାଇଁ ଅପରିଚିତ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ ଛାଡ଼ି ଯିବା ସେଇଆ। ପିଲାଟି ଅଚିହ୍ନା ଜାଗାରେ ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଠିକ୍‌ ସେମିତି ଘଟିପାରେ କୁକୁରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ। କୁକୁରଙ୍କ ମାନସିକ ଚାପର ଲକ୍ଷଣ ନାନାଭାବରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ- ଅତ୍ୟଧିକ ଭୁକିବା, କୁଁ କୁଁ ଶବ୍ଦ କରି କାନ୍ଦିବା, କିଛି ନ ଖାଇବା ଇତ୍ୟାଦି। ଅଭ୍ୟସ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନ ଦେଇ ଅଲଗା ଖାଦ୍ୟ ଦେଲେ ତାଙ୍କର ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ, ପତଳା ଝାଡ଼ା ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଆପଣ ନିଜ କୁକୁରକୁ କୌଣସି ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ନିମ୍ନଲେଖ୍ୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ତନଖି କରନ୍ତୁ: ୧. ଆପଣଙ୍କ କୁକୁର ସାଧାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳି ବୁଝିପାରୁଥିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମଣିଷ ଓ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସହ ସହଜରେ ମିଶିପାରୁଥିବା ଦରକାର। ୨. ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ କୁକୁରକୁ ସପ୍ତାହାନ୍ତରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ ରଖି ସେଠାରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଧିକ ଦିନ ରହିବା ପାଇଁ ଅଭ୍ୟସ୍ତ କରାନ୍ତୁ। ୩. କୁକୁରକୁ ରାବିଜ୍‌ ପ୍ରଭୃତି ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ରୋଗପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ଦରକାର। ନୀଳମାଛି ଓ ଟିଙ୍କ ପ୍ରତିଷେଧକର ବି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ଦରକାର। ୫. ଆପଣଙ୍କ କୁକୁର ପାଇଁ କି କି ଔଷଧ ଦରକାର ପଡ଼ିପାରେ ଓ ସେ କ’ଣ ଖାଇବ, ତା’ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଯାନ୍ତୁ। ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ ମାଲିକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଔଷଧର ତାଲିକା ସହ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ବି ଦେଇଯାନ୍ତୁ। ୬. ଆପଣଙ୍କ କୁକୁରର ଯଦି କିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ବା ବ୍ୟବହାରଗତ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତାହା ବୋର୍ଡିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ। ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ ଚୟନ: ୧. ଏ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଧିକ। ତା’ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ ପଶୁପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ପଚାରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ନେଟ୍‌ରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରନ୍ତି। ଶେଷରେ ବାଛିଥିବା କୁକୁରଶାଳାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କ କୁକୁରକୁ କିଛିଦିନ ରଖିବା ପାଇଁ ଜାଗା ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ କୁକୁରର ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି କି ନା ବୁଝନ୍ତୁ। ୨. ସବୁବେଳେ କୁକୁରଶାଳା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଲି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ସେମାନେ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ବୁଝିନିଅନ୍ତୁ ଯେ ସମ୍ଭବତଃ ଦୁର୍ବଳ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ୩. ଏକ ଭଲ କୁକୁରଶାଳାରେ ପବନ ଓ ଆଲୋକ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଏ। ଯେଉଁଠି କୁକୁରମାନେ ଚଳପ୍ରଚଳ ଓ ଖେଳାବୁଲା କରିବେ ସେ ସ୍ଥାନଟି ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଓ ଆବର୍ଜନାମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦରକାର। ଚଟାଣ ମଧ୍ୟ ଗଡ଼ାଣିଆ ହୋଇଥିବ, ଯେଉଁଠି ପାଣି ବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଅବଶୋଷିତ ହେଉ ନ ଥିବ। ୪. ଶେଷକୁ କ’ଣ କାଗଜପତ୍ର କାମ ହେବା ଦରକାର? ସଂସ୍ଥା ଆପଣଙ୍କଠାରୁ କୁକୁରର ଖାଦ୍ୟ, ଔଷଧ, ଅଭ୍ୟାସ, ଟିକାକରଣ ଆଦି ବିଷୟରେ ପଚାରି ତାକୁ ନଥିଭୁକ୍ତ କରୁଛି କି? ଯଦି ତାହା ନ କରେ ଆପଣ ସେ ସ୍ଥାନ ତୁରନ୍ତ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଆନ୍ତୁ। ୪. ଆପଣ କୁକୁରଶାଳାର ଚାରିଆଡ଼େ ବୁଲିବା ସମୟରେ ସେଠାକାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନ୍ୟ କୁକୁରମାନଙ୍କ ସହ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରନ୍ତୁ। କୁକୁର ଯଦି କର୍ମଚାରୀକୁ ଦେଖି ଲାଞ୍ଜ ହଲାଉଥାଏ, ତେବେ କର୍ମଚାରୀର ତା’ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ସେମାନଙ୍କର କୁକୁରଶାଳା ପରିଚାଳନାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି କି ନାହିଁ ଓ ସେମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ବୁଝନ୍ତୁ। ୫. କୁକୁରମାନଙ୍କ ଖେଳକୁଦ ଓ ବ୍ୟାୟାମର କି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଦେଖନ୍ତୁ। ୬. କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ବେଡିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି କି? ଯଦି ଅଛି ତେବେ ତାକୁ ନିୟମିତ ସଫା କରାଯାଉଛି କି ନା ବୁଝନ୍ତୁ। ୭. କୁକୁରଙ୍କଠାରୁ ବିରାଡ଼ିମାନଙ୍କୁ ଦୂରରେ ଅଲଗା ଜାଗାରେ ରଖାଯାଉଛି ତ? ୮. ବିରାଡ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଚଲାବୁଲାର ସୁବିଧା ଅଛି ତ? ୯. ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ କ’ଣ ଓ କେତେ ଥର ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି? ୧୧. କୁକୁରଶାଳାର ମାଲିକ ପ୍ରୟୋଜନ ବେଳେ ଆପଣଙ୍କ କୁକୁର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଖାଦ୍ୟ ମଗାଇପାରିବେ କି? ୧୨. ସେଠାରେ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରୀ ସୁବିଧା କ’ଣ ଅଛି? ୧୩. ସେଠାରେ କୁକୁରଙ୍କୁ ଫିଟ୍‌ଫାଟ୍‌ କରି ସଜାଇବା (grooming), ତାଲିମ ଦେବା ବା ଗାଧୋଇଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି କି? ୧୪. କେହି ସେଠାରେ ସବୁ ସମୟରେ ରହନ୍ତି କି ନାହିଁ, ରାତିରେ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ କୁକୁରମାନଙ୍କର ଭଲମନ୍ଦ ବୁଝନ୍ତି କି ନାହିଁ। ୧୫. ରୋଷେଇଘର ସଫାସୁତୁରା ଅଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଫ୍ରିଜ୍‌ଟି ସଫା ଅଛି କି ନାହିଁ। ସେ ଫ୍ରିଜ୍‌ରେ କି କି ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ତାହା ଦେଖନ୍ତୁ। ୧୬. ସବୁ ସମୟରେ ସେଠାରେ ପାଣି ମିଳୁଛି ତ? ୧୭. ସେଠାରେ ନିଅଁାଲିଭା ଯନ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି କି ନାହିଁ। ୧୮. ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ମଳମୂତ୍ରକୁ କ’ଣ କରାଯାଉଛି, ତାହା ବି ଦେଖନ୍ତୁ। ଏ ସବୁ ଜିନିଷ ଭଲଭାବେ ବୁଝିବା ପରେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରକୁ କିଛିଦିନ ପାଇଁ କୁକୁର ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ୍‌ରେ ବା କୁକୁରଶାଳାରେ ରଖିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। Email: gandhim@nic.in
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..