ସମ୍ବଲପୁର

ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲରେ ୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩,ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୫୦୬କୁ ୫ ଶିକ୍ଷକ

ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲରେ ୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩,ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୫୦୬କୁ ୫ ଶିକ୍ଷକ
ଜୁନାଗଡ,୨୩।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବିଚିତ୍ର ନୀତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସମାନୁପାତିକ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ କେଉଁଠି ଶିକ୍ଷକ ହାଉଯାଉ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ନାହାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଶିକ୍ଷକ ନ ଥିବାବେଳେ ସହରରେ କିନ୍ତୁ ଓଲଟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଜୁନାଗଡ ସହରରେ ଥିବା ଅରବିନ୍ଦ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉଦାହରଣ ଭାବେ ନିଆଯାଇପାରେ। ଏଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁସାରେ ଜଣେ ରହିବା କଥା। ଏହି ସ୍କୁଲରେ ଗତ ବର୍ଷ ୧୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବାବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହା କମି ୭ଜଣ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ କୌଣସି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ୩, ତୃତୀୟରେ ୨, ଚତୁର୍ଥ ଓ ପଞ୍ଚମରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନାଗଡ ସହରର ତାଳବନ୍ଦପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୧୧୯ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୬ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଶିକ୍ଷା ନୀତି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ୪ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି ଗନ୍ତାୟତ ପଡାରେ ୨୪୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୧୧ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୮ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୮୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୬ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ୩ ଜଣ ରହିବା କଥା। ଯୋଗେଶ୍ୱର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୧୮୧ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୭ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୫ ଜଣ ରହିବା କଥା। ହିଙ୍ଗିଲିବାହାଲି ପ୍ରକଲ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୧୫୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୭ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅତିକମରେ ୬ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି ପଲସାପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ୧୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୨ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଜଣେ ରହିବା କଥା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସ୍କୁଲଗୁଡିକର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷକ ଅନୁପାତ ଦେଖିଲେ ଅନେକ ଫରକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକର ଗୌଡଛେଣ୍ଡିଆ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୫ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଶହେ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଶିକ୍ଷା ନୀତି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୧୫ ଜଣ ରହିବା କଥା। ଏଠାରେ ୧୦ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ କମ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ଲକର ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୧୮୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅତିକମରେ ୫ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି ବ୍ଲକର ଚାରବାହାଲ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୦୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ୬ ଜଣ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି କୋଟେନ ଗଁରେ ୭୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ୨ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା କଥା। ସେହିପରି ମିଚାଗଁ ପୁରୁଣାପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ୧୨୨ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ୪ ଜଣ ରହିବା କଥା। ଏମିତି ଅନେକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ତେବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳି, ଡେପୁଟେଶନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା କେମିତି ରହୁଛି ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗେ। ସତରେ କ’ଣ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ନା ଜାଣିଶୁଣି ଅନ୍ୟ କିଛି ଆଶାରେ ଆଖି ବନ୍ଦ କରିଦେଉଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏପରିକି ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ସହରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁପାତରେ ଶିକ୍ଷକ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଯାଏଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ, ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ନା ରାଜନେତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେମିତି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ପାରିନାହଁ। କୁହାଯାଉଛି, ଏହି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ତଥା ରାଜନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟାରେ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସୁଧାଂଶୁବାଳା ଦେବୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ୧୬ରୁ କମ୍‌ ଉପସ୍ଥାନ ଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସ୍କୁଲଗୁଡିକ କିଛି ଦିନ ପରେ ବନ୍ଦ ହେବ। ସେଥିରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାଗଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଅତି ହାଲୁକା ଭାବରେ କଥାକୁ ନେଇ ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ଆହତ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ଆହତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫ା୩ : ରାଉରକେଲା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୁଟକୁପିଢ଼ି-ଚିକଟଚଣ୍ଡୀ ଫରେଷ୍ଟ ରୋଡ୍‌ରେ ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ତିର୍କୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଆଇଜିଏଚ୍‌୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ବିଜେପୁରରୁ ନାମାଙ୍କନ ଭରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଆଜି ବିଜେପୁରରୁ ନାମାଙ୍କନ ଭରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ସୋହେଲା,୨୫ା୩:ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପଦ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ।

ସପନ ହେଇ ରହିଗଲା ଆବାସ ଘର  କିଡ଼୍‌ନୀ ବେମାରରେ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ ଲାଲଧର

ସପନ ହେଇ ରହିଗଲା ଆବାସ ଘର କିଡ଼୍‌ନୀ ବେମାରରେ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ ଲାଲଧର

ଖଡିଆଳ,୨୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଉଭଏ କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଦୁଖି, ନିଆଁସିମାନକର ଲାଗି ଅନେକ ଆବାସ ଯୋଜନା କାଯ୍‌କାରୀ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ସରକାରକଁର ଇ ସବୁ ମହତ୍‌ ଯୋଜନା ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାରେ ବାଟବନା ହେଉଥିବାର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। 

ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ରୋହିତ

ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ରୋହିତ

ପଲମ, ୨୫ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):   କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ଘଣ୍ଟମାଲ ପଁଚେତ୍‌ର ତିଲେଇମାଲ ଗାଁର ରୋହିତ ବାଗ(୧୪)। ସେ ଜନମୁ ମୁକ ଆର ବେମାରିଆଟା। ରୋହିତକେ ୬ ବଛର ହେଲାବେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଡାକ୍‌ତରଖାନା ବୋର୍ଡ ତା.୧.୧.୨୦୧୦ରେ ୭୫ ପରତିଶତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଥିବାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେଇଥିଲା। 

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌  ଦମୟନ୍ତୀର ଚିନ୍‌ତାରେ ଘାରି ହେଉଛନ୍‌ ମା’ବାପ୍‌

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌ ଦମୟନ୍ତୀର ଚିନ୍‌ତାରେ ଘାରି ହେଉଛନ୍‌ ମା’ବାପ୍‌

କୋକସରା, ୨୫ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ବଡ଼ପୋଡ଼ାଗୁଡ଼ା ପଁଚେତ୍‌ର ତଲାଗାଁର ପବିତ୍ର ନାଏକ ଆର ଲୋଚନିକର ତୁରତିଅ ଝି’ ଦମୟନ୍ତୀ ନାଏକ(୨୦)।

ଦାଉ ସାଧୁଛେ କ୍ଷକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ୍‌   ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ ଘଇସାନ

ଦାଉ ସାଧୁଛେ କ୍ଷକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ୍‌ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ ଘଇସାନ

ବିନିକା,୨୫ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):  ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡ଼ି ପଁଚେତ୍‌ ସାରଙ୍ଗପାଲି ଗାଁ ର ମଛିନ୍ଦ୍ର ସୁନା(୭୦)। ଇ ବୁଢ଼ାକାଲେ ମଛିନ୍ଦ୍ର ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବାର ମାଏକିନା ଘଇସାନ(୬୯) ଆର ଛାର୍‌ରି ଝି’ ସତ୍ୟଭାମା(୩୩)ର ବୋଝ୍‌ ଉଠଉଛନ୍‌। 

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

କୁତ୍ରା, ୨୪।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁତ୍ରାର ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପାଖରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସଫରି ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ଅଳ୍ପକେ ଏକ ବଡଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବସଯାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବସ ରାଉରକେଲାରୁ କୁତ୍ରାକୁ ଆସୁଥିବାବେଳେ କୁତ୍ରା ଚୁନିପଡା ଛକରେ ଥିବା ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପାଖରେ ବସରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ପାଟି କରିଥିଲେ। 

କୋସଲି କବିତା ଆସର ପଲଶା ଫୁଲ

କୋସଲି କବିତା ଆସର ପଲଶା ଫୁଲ

 ସୋନପୁର,୨୪।୩(ନି.ପ୍ର): ସୋନପୁରର  ମହିଳା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସୁବର୍ଣ୍ଣା ନାରୀ ଜାଗରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କୋସଲି କବିତା ଆସର ପଲଶା ଫୁଲ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ତାଲିମ ନେଲେ ୨ଶହ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ, ପୁଲିଂ ଅଫିସର

ତାଲିମ ନେଲେ ୨ଶହ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ, ପୁଲିଂ ଅଫିସର

ରେଢାଖୋଲ,୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳିର ୨୪୭ଟି ପୁଲିଂ ବୁଥ୍‌ ଗୁଡିକରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପିଏଟିକୁ ଭୋଟରମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇ ସାରିଛି। ନିର୍ବାଚନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସର ଓ ପୁଲିଂ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ ୨୩ ତାରିଖଠାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି।

୫୦ ଏକର ଜମିରେ ଗୋରୁ ଚରିଗଲେ, ରବି ଚାଷ ମରିଗଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବୁ

୫୦ ଏକର ଜମିରେ ଗୋରୁ ଚରିଗଲେ, ରବି ଚାଷ ମରିଗଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବୁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୪ା୩: ସରକାର ସବୁବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ସକାଶେ କାମ କରୁଥିବା କହୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତପକ୍ଷେ ଚାଷୀମାନେ ସେସବୁରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି । ଚାଷୀଙ୍କ ପେଟ କଥା ବୁଝିବାକୁ କେହି ଆସୁନାହାନ୍ତି । ନେତା, ଅଧିକାରୀମାନେ କେବଳ ଚାଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜନୀତି ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଗତ ଦିନମାନଙ୍କରେ ପତୋରା ଡ୍ୟାମରୁ ପାଣି ନେଇ ରବି ଚାଷ କରି ପେଟପାଟଣା ଚଳାଇ ନେଉଥିଲୁ ।

ଲୁମା ଜଙ୍ଗଲରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ହାତୀ ମୃତ: ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଗଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବନବିଭାଗର ତନାଘନା

ଲୁମା ଜଙ୍ଗଲରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ହାତୀ ମୃତ: ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଗଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବନବିଭାଗର ତନାଘନା

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ହାତୀଶାଲ ବିଟ୍‌ ଲୁମା ଜଙ୍ଗଲରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ହାତୀର ଦୁଇଟି ଦାନ୍ତକୁ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ କାଟି ନେଇଯାଇଥିବା  ଜଣାପଡିଛି । 

ସାଇ ମନ୍ଦିରରୁ ମୁକୁଟ ଚୋରି, ଯୁବକ ଗିରଫ

ସାଇ ମନ୍ଦିରରୁ ମୁକୁଟ ଚୋରି, ଯୁବକ ଗିରଫ

ବେଲପାହାଡ଼,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗୁମାଡେରା ସାଇ ମନ୍ଦିରରୁ ରୁପା ମୁକୁଟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକ ହେଲେ ଗୁମାଡେରା ଗୁଆଲାପଡ଼ାରେର ଶୁଭମ ଦୁବେ (୨୦)।


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri