ସମ୍ବଲପୁର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
ବାମରା,୨୩।୮ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ରଙ୍ଗିଆଟିକ୍ରା ପଞ୍ଚାୟତ ତୁରିପଡାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେ ହେଲେ ତୁରିପଡାର ଦିନବନ୍ଧୁ ମାଝି। ତେବେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବା ଓ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ନ ପହଞ୍ଚତ୍ବା କାରଣକୁ ନେଇ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ମେଡିକାଲରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରି ମୃତଦେହକୁ ରାସ୍ତା ଉପରେ ରଖି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ପରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଧିରଜ ଚୌପଦାର ଓ ବାମରା ତହସିଲଦାର ବମଳକୃଷ୍ଣି ଥମ୍ବ ପହଞ୍ଚତ୍ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଦିନବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କର ୨ ପୁଅ କୃଷ୍ଣ ମାଝି (୧୬) ଓ ରାମକୁମାର ମାଝି (୧୪)ଙ୍କୁ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ଗାଁରୁ ଫେରୁଥିଲେ । ଫେରିବା ବାଟରେ ପଛପଟୁ ଏକ ବାଇକ ସେମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ବାଇକ ଛାଡି ଚାଳକ ପଳାଇଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଦିନବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବାମରା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଉଦ୍ଧାର କରି ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଡାରକ୍ତରଖାନା ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଥିବା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବା ଓ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ନ ଥିବାରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ । ପରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହିତ ରାସ୍ତାରେ ମୃତଦେହ ରଖି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଆରଏମ୍‌ସିରେ ୮ଶହ ପଦ ଖାଲି

ଆରଏମ୍‌ସିରେ ୮ଶହ ପଦ ଖାଲି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୯
ମହାନଗର ନିଗମ ରାଉରକେଲା(ଆରଏମସି)ରେ ୮୦୦ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ପାହ୍ୟାର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଏଣୁ ସହରର ବିକାଶ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ ଉଠାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ଏଭଳି ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆରଏମସି ଓ ରାଉରକେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ କେଉଁ ପାହ୍ୟାରେ କେତେ ମଞ୍ଜୁରିପ୍ରାପ୍ତ ପଦ ରହିଛି। ସେଥିରୁ କେତେ ଖାଲି ପଡିଛି ଓ ଆଉ କେତେ ପଦର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଧାୟକ ରାୟ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି

କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୯
କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି। ମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀ ପ୍ରତିମାକୁ ଗଢ଼ିବା ପରେ ରଙ୍ଗ ତୁଳିର ସ୍ପର୍ଶ ଦେଉଛି। ଏହି କୁନି ମୂର୍ତ୍ତିଶିଳ୍ପୀଜଣକ ହେଲେ ରାଉରକେଲା ମଧୁସୂଦନପାଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅଶୋକ ବେରାଙ୍କ ୧୧ ବର୍ଷର ପୁଅ ଆୟୁଷ। ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ଚମତ୍କାର ହେଉଛି, ସେ ଏହି ବିଦ୍ୟା କାହାଠାରୁ ଶିଖିନାହନ୍ତି କି କେହି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରିନାହାନ୍ତି। 

ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ ଦାବି

ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ ଦାବି

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ କରିବା ଦାବିରେ ମିଳିତ ଓଡିଶା ନିଶାନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଓ ରେଢ଼ାଖୋଲ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଏହି ମର୍ମରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉପଜିଲାପାଳ ବିଶିକେସନ ଦେହୁରିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ପଦଯାତ୍ରାରେ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଲେ

ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ପଦଯାତ୍ରାରେ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଲେ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ସହ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଦାନ ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଲାଗୁ ଭଳି ୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ଫଳରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ୭ଟି ହାଇସ୍କୁଲ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଭୁତିଆପାଲି୍‌ସ୍ଥିତ ପରମେଶ୍ୱରୀ କଲେଜରେ ଏବେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି । ଫଳରେ ୧୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କର ପାଠପଢ଼ା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । 

ହାତୀ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା, ଲିଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ହାତୀ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା, ଲିଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ଦେଓଗାଁ, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଳକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପରଝର ଗାଁ ନିକଟ ଏକ କ୍ଷେତରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀର ମୃତଦେହକୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି। ହାତୀ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଯାଇଥିବା ଏକ ଖୁଣ୍ଟ ଢ଼ଳି ପଡିଛି। ଏହାର ଆର୍ଥିଂୱେର ଛିଣ୍ଡି ପଡିଛି। ଏଣୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ହାତୀଟି ନିଜେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛି ନ କେହି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଫାଶ ଲଗାଇଥିଲା ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ। 

ଛେଳିପଲ ଫେରିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରହ୍ମା ଫେରିଲେନି

ଛେଳିପଲ ଫେରିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରହ୍ମା ଫେରିଲେନି

ରେଢାଖୋଲ, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମଙ୍ଗଳବାର ଘରୁ ଛେଳି ପଲକୁ ଧରି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚରାଇବା ଲାଗି ଯାଇଥିଲେ। ସଞ୍ଜ ନଇଁବାରୁ ଛେଳିପଲ ଘରକୁ ଫେରିଲେ। ଏ ଘଡି ସେ ଘଡି ଅନେଇ ଅନେଇ ଘର ଲୋକେ ରହିଲେ। ହେଲେ ରାତି ୯ଟା ସୁଦ୍ଧା ସେ କିନ୍ତୁ ଘରକୁ ଫେରିଲେନି। ଖୋଜାଖୋଜି କଲେ କିନ୍ତୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଲା। ଆଶା ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଲେ। ରାତିରେ କାହାକୁ ନିଦ ହେଲାନି। ବୁଧବାର ମୁହଁ ଫର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ଘର ଲୋକେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଖୋଜିବାକୁ। ହେଲେ ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆଖିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ଗୋଟିଏ ମହୁଲ ଗଛକୁ ଲାଗି ସେ ଆଉଜି ହୋଇ ବସିଥିଲେ। ଦେହ କଳା ପଡି ଯାଇଥିଲା। ଗଛ ବି ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆଉ କିଛି ଅବୁଝା ରହିଲାନି। ଘର ଲୋକେ ଜାଣିଗଲେ ଯେ, ବଜ୍ରପାତରେ ସେ ଗଛ ତଳେ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ସହର ୮ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ଅଧୀନ ଲୁକାପାଲିରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ଲୁକାପାଲିର ବ୍ରହ୍ମା ପ୍ରଧାନ (୬୨)ନାମକ ଜଣେ ବକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୋନପୁର,୧୯।୯(ନି.ପ୍ର.):ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ସଞ୍ଚୟର ଅଭ୍ୟାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କିପରି ନିୟମିତ ପାଠପଢା ସହିତ କିଛି ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମାଖାତା କରି ପରିଚାଳନା କରିବା ସହ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ, ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ମିଶ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ଜିଲାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ ଭାବେ ରୂପାୟିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଧାନଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ

ଧାନଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ

ଅମରପାଲି/ସୋନପୁର,୧୯।୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର କୋଟସମଲାଇ ଗାଁରେ ଧାନ ଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଧାନ ଗଛରେ କାଣ୍ଡବିନ୍ଧା ପୋକ ଲାଗିବା ଯୋଗୁଁ ଗଛ ତଳୁ ପଚି ମରିଯାଉଛି। ସେହିପରି ପତ୍ରରେ ନଳିପୋକ ଲାଗୁଛନ୍ତି। ଏହି ପୋକ ପତ୍ରଗୁଡିକୁ କାଟି ଖାଇବା ଫଳରେ ଗଛର ପତ୍ର ଧଳା ପଡି ଯାଉଛି। ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଚାଷୀ ଦୋକାନୀଙ୍କ କଥାରେ କୀଟନାଶକ କିଣି ଜମିରେ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ପୋକ ମରୁନାହାନ୍ତି। କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉନି। କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦେଖା ମିଳୁ ନଥିବା ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦୋହରା ମତଦାତାଙ୍କ ନାମ ବାଦ୍‌, ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସାମିଲ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦୋହରା ମତଦାତାଙ୍କ ନାମ ବାଦ୍‌, ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସାମିଲ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ):ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅୟୁକ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ-୨୦୧୯ଅଭିଯାନ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ୩ଟି ବ୍ଲକ ବିନିକା, ଉଲୁଣ୍ଡା ଓ ବୀରମହାରାଜପୁରକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଉକ୍ତ ସଂରକ୍ଷିତ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨୨୫୮ ଜଣ ଭୋଟରଙ୍କ ନାମ ଏକାଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଉଲ୍ଲେଖଥିବା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୧୮ରୁ ୧୯ବର୍ଷ ବୟସର ବହୁ ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇ ପାରି ନ ଥିବାରୁ ସଂଶୋଧିତ ତାଲିକାରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି। 

ଭେଣ୍ଟୋ ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଳାଣ୍ଟ : ଜମି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, କାମ ବନ୍ଦ କଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

ଭେଣ୍ଟୋ ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଳାଣ୍ଟ : ଜମି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, କାମ ବନ୍ଦ କଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗିର ଅଫିସ, ୧୯ା୯:ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗଁା ବ୍ଳକ ମହଲେଇ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁକୁରଖାଇ ଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଭେଣ୍ଟୋ ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଳାଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ଜମି ହରାଇଥିବା ଚାଷୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ା ଏହି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ତୁଷରା ଥାନାରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ନିର୍ମାଣ କାମକୁ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ା ନ୍ୟାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ  ଅନ୍ୟ ଦାବିପୂରଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଇବାକୁ ଦେବେନାହିଁ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ା ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରାୟ ୪୦ଜଣ ଚାଷୀ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ନିର୍ମାଣାଧିନ ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଳାଣ୍ଟ ସାଇଡ୍‌କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜମି କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ା 

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଏକ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।