Dharitri News
ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଡାଇବେଟିସ୍‌ର ଆୟୁର୍ବେଦୀୟ ଉପଚାର

ଡାଇବେଟିସ୍‌ର ଆୟୁର୍ବେଦୀୟ ଉପଚାର ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ବା ମଧୁମେହ ଆଭିଯାତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଯେଉଁମାନେ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ କମ୍‌ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିବାର ଭାବୁଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ମଧୁମେହ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାସ କରିଚାଲିଛି। ଏହା ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପରିଣାମ। କେବଳ ଯେ ମଧୁମେହ ତା’ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ଯଥା- ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ୍‌ରୋଗ, ଅସ୍ଥିସନ୍ଧି ରୋଗ ଏହି ଜୀବନ ଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପିଚାଲିଛି। ମନୁଷ୍ୟର ତିନି ଏଷଣା ଯଥା - ପ୍ରାଣୈଷଣା, ଅନୈଷଣା, ପରରୋଲକଏଷଣା ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧୁନିକ ସଭ୍ୟମାନବ କେବଳ ଧନୈଷଣାରେ ବ୍ୟସ୍ତ। ତେଣୁ ଧନ ଉପାର୍ଜନ ପାଇଁ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା, ରାତ୍ରିଚର୍ଯ୍ୟା ଓ ଋତୁଚର୍ଯ୍ୟାର ନିୟମାନୁସାରେ ପାଳନ ନ କରିବା ଯୋଗୁ ଏପରି ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଆଶା କରାଯାଉଛି ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପୃଥିବୀର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୩୬ କୋଟି ଲୋକ ଡାଇବେଟିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଶତାବ୍ଦୀରେ ପ୍ରତି ୨୦ ଜଣରେ ଜଣେ ଏହି ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି ରୋଗ ଯେ ଏବେ ଦେଖାଯାଇଛି ତାହା ନୁହେଁ। ଏହାର ଆରମ୍ଭ କେବେ କହିବା ଅସମ୍ଭବ। ଏପରି କି ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଲମ୍ବୋଦର (Pot belly syndrome ଗ୍ରସ୍ତ) ଅତ୍ୟଧିକ ମୋଦକ ଖାଇବା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ବସି ରହିବା କାରଣରୁ ମଧୁମେହରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଔଷଧ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ (ଶିବା ଗୁଟିକା) ଏବଂ ତାଙ୍କ ରୋଗ ଲାଘବ କରିଥିଲେ। ଔଷଧ ସେବନ ସହ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ମୋଦକରୁ ଜାମୁ, କଇଥ ପରି ଦ୍ରବ୍ୟ ଖାଇବାରେ ରୁଚି ରଖିଲେ। ଚରକ ସଂହିତା (୧୦୦୦ ବିସି), ସୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତା (୧୦୦୦-୬୦୦ ବିସି)ରେ ମଧୁମେହର ବର୍ଣ୍ଣନା ସହ ଏହା ଅଷ୍ଟ ମହାଗଦ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ବୋଲି କଥିତ ଅଛି। ଏଥିରୁ ଏହା କେତେ ପୁରାତନ ଅନୁମେୟ। ଡାଇବେଟିସ୍‌ ବିଷୟରେ ଅଧିକା ଲେଖିବା ଅନାବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଅଳ୍ପେବହୁତେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଆୟୁର୍ବେଦ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ନିମ୍ନ ଲକ୍ଷଣରୁ ଏହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଜାଣି ହେବ। (ପୂର୍ବରୂପ) -ଶରୀର ଅଠାଳିଆ ଲାଗିବା -ହାତ ପାଦରେ ଜ୍ୱଳନ ଅନୁଭୂତ ହେବା -ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସହ ଅଧିକ ମଳ ବାହାରିବା ଲକ୍ଷଣ - ଅତ୍ୟଧିକ ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା -ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷ ଏବଂ ଭୋକ ଲାଗିବା -ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରିବା -ବିନା କାରଣରେ ଥକା ଲାଗିବା -ଆଖି ଜାଲୁଜାଲୁଆ ଦେଖାଯିବା -ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆୟୁର୍ବେଦ ମତାନୁସାରେ ଏହି ରୋଗ ୨ ପ୍ରକାର ଯଥା- ସହଜ (type - I), ଅର୍ଜିତ (type - II) ବା ସ୍ଥଳ ପ୍ରମେହୀ ଏବଂ କୃଷ ପ୍ରମେହୀ। ଅତ୍ୟଧିକ କଫ କାରକ ଆହାର ଯଥା ମଧୁର ରସଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବିହାର ଯେପରି ଶାରିରୀକ କର୍ମ କରିବା ଓ ଅଧିକ ସମୟ ବସିବା ବା ଶୋଇ ରହିବା କାରଣରୁ କଫ ଜଠରାଗ୍ନିକୁ ମନ୍ଦ କରିଥାଏ (ଯାହାକି ଅଗ୍ନ୍ୟାଶୟରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ) ଫଳତଃ ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। କେଉଁମାନଙ୍କୁଠାରେ ହେବାର ଅଶଙ୍କା ଥାଏ- ୪୫ ବର୍ଷରୁ ତଦୂର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି, ମେଦ ବହୁଳ ରୋଗୀ, ପରିବାରରେ ଯଦି କାହାକୁ ହୋଇଥାଏ, ଯଦି ଗର୍ଭାଧାରଣ ସମୟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଅଧିକ triglyceride ଏବଂ କମ୍‌ HDL କୋଲେଷ୍ଟରଲଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭାଶୟରେ ଅଙ୍ଗୁରୀୟମାଳ ରୋଗୀ, ଯଦି କେବେ ଅତୀତରେ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ଅସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ, ଯଦି ହୃଦୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ରୋଗ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇପାରେ। ତେଣୁ ନିମ୍ନୋକ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବା କର୍ମ ଆପଣେଇବା ଉଚିତ। ଯଥା-ଅଧିକ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବା, ଅଧିକ ତନ୍ତୁଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଚୋପାଲଗା ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶସ୍ୟ ବା ମଞ୍ଜି ଖାଇବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଓଜନ କମାଇଦେବା, ଅଧିକ ତୈଳଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ବା ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବା, ଅତିକମ୍‌ରେ ୩୦ ମିନିଟ ପ୍ରତ୍ୟହ ଏବଂ ସପ୍ତାହକୁ ୫ ଦିନ ବ୍ୟାୟାମ। ଚିକିତ୍ସା-ଯେହେତୁ ଆରମ୍ଭରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନଜନିତ ବ୍ୟାଧି, ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବାଞ୍ଛନୀୟ। ଯେପରି ବ୍ରାହ୍ମମୁହୂର୍ତ୍ତରୁ ଶଯ୍ୟା ତ୍ୟାଗକରି ଅତିକମ୍‌ରେ ୫ କିମି ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରିବା, ଭ୍ରମଣ ପରେ କିଛି ସମୟ ଶବାସନରେ ରହିବା ପରେ ଗୋମୁଖାସନ, ମକରାସନ, ନୌକାସନ ବା ମତ୍ସ୍ୟାସନ ମଧ୍ୟରୁ ଯାହା କରିପାରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ କରିପାରିବେ। ଅଧିକ ରାତ୍ର ଜାଗରଣ ଅନୁଚିତ ଏବଂ ରାତିରେ ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ହୋଇ ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ସଂଗଠିତ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ସହ ଔଷଧ ସେବନର ବର୍ଣ୍ଣନା ମିଳେ। ଯେହେତୁ ଏଥିରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଔଷଧ ସେବନ କରିବାକୁ ପଡେ ତେଣୁ ଆୟୁର୍ବେଦ ଔଷଧ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ରୋଗୀ ଯେ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ନ ଥାଏ ରୋଗର ବିକାର ପ୍ରତିହତ ହେବା ସହ ରୋଗୀ ଦୀର୍ଘଜୀବନ ଲାଭ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ WHO ମଧ୍ୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ଔଷଧ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। -ଡା. ତୀର୍ଥପ୍ରସାଦ ବରାଳ -ଆୟୁର୍ବେଦିକ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର, ଆମଣ,ସାଶୋଳ,କଟକ

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ଗବେଷକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଠକାମି ପ୍ରବୃତ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ।

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଫସଲ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଆମେ ବଜାରରୁ କିଣିଥାଉ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଯଦି ପରିବା ଅଥବା ଫଳକୁ ଭଲ ଭାବେ ନ ଧୋଇ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ହାନିକାରକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଫଳରେ ଥିବା କୀଟନାଶକ ଆମ ପେଟକୁ ଯାଇ ପାଚନକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଧୋଇବା ବେଶ୍‌ ଜରୁରୀ। ଯେପରିକି:

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ଲଣ୍ଡନ: ଶରୀରର ଓଜନ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଓଜନରେ ସମନ୍ବୟ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍‌ ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାଦ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବ୍ରୋକଲିର ରହିଛି ଅନେକ ପ୍ରଭାବ। ଏବେ ଏହା ବଜାରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳୁଛି। ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କଲେ ଏହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ଟରୋଣ୍ଟୋ: ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରିଥିବା ଶିଶୁ ମା’ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରେ ନାହିଁ।

 ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଘ୍ରାଣରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ନାକ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଭାବାବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲେ ନାକରେ ସ୍ପନ୍ଦନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନୀ ମାରିଲେନା ଏଇଲୋ କହିଛନ୍ତି।

 ମେରୁଦଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ

ମେରୁଦଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ

ଲଣ୍ଡନ: ବିଶୋଧକ ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମେରୁଦଣ୍ଡର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ।

 ନିମୋନିଆରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ୍‌

ନିମୋନିଆରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୦୪ରେ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟ ୨ ନିୟୁତ ଶିଶୁଙ୍କର ନିମୋନିଆରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ତେବେ ୨୦୧୫ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ପାର୍କିନ୍‌ସନ ରୋଗ

ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ପାର୍କିନ୍‌ସନ ରୋଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଫଳରେ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ବୟସରେ ପାର୍କିନସନ୍‌ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ନାୟୁତତ୍ତ୍ୱ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି।

ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଲ କରିବ ପଲି ଆକ୍ରାଇଲ୍‌ଆମିଡ୍‌ ଜେଲ୍‌

ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଲ କରିବ ପଲି ଆକ୍ରାଇଲ୍‌ଆମିଡ୍‌ ଜେଲ୍‌

ସିଓଲ୍‌: ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଉପଶମ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଏକ ପ୍ରକାର ଜେଲ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଲେ ଆରାମ ମିଳିବ। ରିମାଟଏଡ୍‌ ଆରଥ୍ରିଟିସ୍‌ ରୋଗରେ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଅବଶୋଷିତ ହୋଇଥାଏ।

 ଏଚ୍‌ଆଇଭିରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ

ଏଚ୍‌ଆଇଭିରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ

ଲସଏଞ୍ଜେଲସ୍‌: ମାନବ ସଭ୍ୟତାର ବିକାଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏଚ୍‌ଆଇଭି ରୋଗର ନିଦାନ ଏବେ ସହଜରେ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ରୋଗରେ ଶରୀରର ରୋଗପ୍ରତିଷେଧକ ଶକ୍ତି ଲୋପ ପାଇଯାଇଥାଏ।

ଆଧୁନିକ ଔଷଧ ବଢ଼ାଉଛି ହୃଦଘାତ ସମସ୍ୟା

ଆଧୁନିକ ଔଷଧ ବଢ଼ାଉଛି ହୃଦଘାତ ସମସ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ରେ ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଅବସରରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦଘାତ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ ହୋଇଥାଏ।