ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପରୀକ୍ଷା ପରେ ପରୀକ୍ଷା

ପରୀକ୍ଷା ପରେ ପରୀକ୍ଷା
ଭାରତରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ନିକଟରେ ଘଟିଥିବା କେତୋଟି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ପ୍ରୟୋଜନ ଦେଖାଦେଲାଣି। ଅନେକ ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଅଳ୍ପ କେତୋଟି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରେ। ୨୦୧୬ରେ ବିହାର ସ୍କୁଲ ଏକ୍‌ଜାମିନେଶନ  ବୋର୍ଡ (ବିଏସ୍‌ଇବି) ଅଧୀନରେ ହୋଇଥିବା ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟ୍‌ ଆଟର୍‌ସ (ଆଇଏ) ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ କୁମାରୀ ରୁବି ରାୟ ବିହାର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତରଫରୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଲିଟିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ କ’ଣ ପଢ଼ାଯାଏ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରୁବି କହିଥିଲେ ରୋଷେଇ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାକଥା ନୁହେଁ। କାରଣ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ଜିଲାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଗଛ ଚଢ଼ି କିମ୍ବା ପାଚେରି ଡେଇଁ କପି ଯୋଗାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥାନ୍ତି ଅଭିଭାବକ, ଯେଉଁଥିରେ ମାତାପିତାଠାରୁ କକା, ଦଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଲାଗିପଡ଼ନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଭାରତର ଆସନ୍ତାକାଲିର ପିଢ଼ିକୁ ଆମେ ଶିଖାଉଛୁ ଯେ କପିକରି ପାସ୍‌ ହେଲେ କୌଣସି ଦୋଷ ନାହିଁ। ଶିକ୍ଷାର ଚେରକୁ ପ୍ରଥମ ଚୋଟ ମାରୁଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ। ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୂହଳପୂର୍ଣ୍ଣ। ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ଏକ ଭିଡିଓ ବୁଲୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କର ପାରଙ୍ଗମତା। ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ରଖି ଲେଖିବାର ବୋର୍ଡ ବା ପଟାକୁ ଏହି ଛାତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ  ସ୍ଥାନରେ ସେହି ବୋର୍ଡକୁ ମାପରେ କାଟି ତଳ ପଟରୁ ଏକ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ଯୋଡିଥିଲେ। ସେହି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ର ସ୍କ୍ରିନ୍‌ସେଭରକୁ ପଟା ରଙ୍ଗର ଫଟୋ ଉଠାଇ ଏକାଭଳିଆ ଦିଶୁଥିବାର ଡିଜାଇନ କଲେ। ପରୀକ୍ଷା ବେଳେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ସେଭରକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଉତ୍ତରର କପି ପରୀକ୍ଷା ଖାତାରେ ଲେଖୁଥିଲେ। ଏଥିରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି ଯେ ବୁଦ୍ଧିଆ ପିଲାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷାର ଚାପ ଯୋଗୁ ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗରେ ଯାଉଛି। ହୁଏତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହି ପିଲା ପରୀକ୍ଷାରେ କପି କରିବା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜର ବୁଦ୍ଧିକୁ କିଛି ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭାବନରେ  ଲଗାଇଥାନ୍ତା। ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସେଭଳି ସୁଯୋଗ ଦେଉନାହିଁ।ତୃତୀୟ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଏକ ଅତି ଉଗ୍ର ରୂପ ଦେଖାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟ ଗୁର୍‌ଗାଓଁସ୍ଥିତ ରାୟାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରହତ୍ୟା ଘଟଣା ଏକ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରେ ଏହି ସ୍କୁଲର ୭ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଠାକୁରଙ୍କ ମୃତଦେହ ସ୍କୁଲ ପାଇଖାନାରୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଦାମୀ ସ୍କୁଲରେ ଦାମୀ ମାତାପିତାଙ୍କ ଛୁଆ ପଢ଼ିଥାନ୍ତି।  ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କ ହତ୍ୟା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଗୁର୍‌ଗାଓଁ ପୋଲିସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବସ୍‌ର ଜଣେ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସେତେବେଳେ କୁହାଗଲା ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାକୁ ଯାଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ସାମାଜିକ ସ୍ତରରେ ଜାତୀୟ ଚ୍ୟାନେଲ ଦେଖୁଥିବା ଅତି ବୁଦ୍ଧିଆ ଭାରତୀୟମାନେ ଗୁର୍‌ଗାଓଁ ପୋଲିସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା କାହାଣୀକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିଗଲେ। ଏହା ବିଶେଷକରି ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ଯେହେତୁ ଅଶୋକ ଜଣେ ଅର୍ଦ୍ଧଶିକ୍ଷିତ ଗରିବ ଯୁବକ। ଏଭଳି ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଖୁସିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାଉ। ଆମେ ସବୁ ଭଲ, ସେଗୁଡିକ ସବୁ ଦୁଷ୍ଟ। ଏହି ମାନସିକତା ଯୋଗୁ ଆମ ପିଲାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିକୃତ କରିବାରେ ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଦକ୍ଷତା ଆସିଗଲାଣି। ରାୟାନ ସ୍କୁଲର ହତ୍ୟାକୁ  ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସିବିଆଇର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏବେ ନୂତନ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ତଦନ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ସେହି ସ୍କୁଲର ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ରୁ ସିବିଆଇ ଏହି ତଥ୍ୟ ପାଇଛି ବୋଲି କହୁଛି। ଏଠାରେ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଉପର ଶ୍ରେଣୀର ପିଲା କାହିଁକି ଏଭଳି ଘଟାଇଲେ ତାହା ଚିନ୍ତା କରାଯିବା ଦରକାର। ହୁଏତ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି ଯୌନ ଅବିଚାର କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ସେହି ଛାତ୍ର ଜଣକ ପାଠପଢ଼ାରେ ଦୁର୍ବଳ ଥିବାରୁ ସେ ଅଭିଭାବକ-ଶିକ୍ଷକ ବୈଠକ (ପିଟିଏମ୍‌) ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏଭଳି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିବା ଜୁଭେନାଇଲ ଜଷ୍ଟିସ ବୋର୍ଡରେ ସିବିଆଇ କହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଛାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କୁ  ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରି ନ ଥିଲେ। ସେ ଏଭଳି ଏକ କାଣ୍ଡ ଭିଆଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ପରୀକ୍ଷା ଘୁଞ୍ଚତ୍ୟାଇପାରିବ। ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଛୁରି ନେଇ ସେ ପାଇଖାନାରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ତାଙ୍କ ହାବୁଡ଼ରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ହୁଏତ ସେହି ଜାଗାରେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ନ ହୋଇ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଛାତ୍ର ପଡ଼ିଯାଇପାରିଥାନ୍ତା। ଏହି ଘଟଣାରୁ, ଅତି ସହଜରେ, ବୁଝିହେବ ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ପିଲାଙ୍କ ମନରେ କେଉଁଭଳି ଉଗ୍ର ଚାପ ଓ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରେ ପରିବାର ଏବଂ ବିଶେଷକରି ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ରଖିବାର ମାରାତ୍ମକ ଚାପ ସହ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଅନିଚ୍ଛା ଏକ ବିଷାକ୍ତ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ପିଲାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା କିମ୍ବା ଅନିଚ୍ଛା ବୁଝିବା ପାଇଁ କେହି ନାହିଁ। ମାଷ୍ଟର ବହିରୁ କିଛି ଅଂଶ ପଢ଼ାଇ ଜୀବନରେ ଆଗେଇଯିବାର ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ, ବର୍ଷବ୍ୟାପୀ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚାପ ସେମାନଙ୍କୁ କପି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି। ଯଦି କପି କରିପାରୁନାହଁ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରକୁ ହତ୍ୟା କର ନଚେତ୍‌ ନିଜେ ରେଳଧାରଣାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କର।ଏଭଳି କଦର୍ଯ୍ୟ ବାତାବରଣରେ ଗଢ଼ିଉଠୁଥିବା ଭବିଷ୍ୟତର ଭାରତୀୟ ବୟସ୍କ ହେବା ପରେ ଏକ ବିକୃତ ସମାଜ ଓ ଦେଶ ଗଠନରେ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗୀ ହେଉଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..