ଫୁରସତ |

ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ

ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ

ବ୍ରିଟେନ୍‌ ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୧୩ବର୍ଷ ଧରି ଖାଇଆସୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାଁ ଥିଲା ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ କରିମ୍‌। ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଗଭୀର ଅନୁରକ୍ତି ଥିଲା। କରିମ୍‌ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କୁ ମା’ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ରୂପରେ ଦେଖୁଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିଖାଉଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଡାଏରି ଅବଦୁଲ୍‌ ଦୀର୍ଘ ୧୦ବର୍ଷ ଧରି ସାଇତି କରି ରଖିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିବିଡ଼ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ସମ୍ପର୍କରେ ‘ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ ଓ ଭିକ୍ଟୋରିଆ’ ନାମକ ଏକ ନୂଆ ପୁସ୍ତକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରାବଣୀ ବସୁ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଲେଖିକା ଏହି ଡାଏରିକୁ କରାଚୀସ୍ଥିତ ଅବଦୁଲ୍‌ଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ୧୯୪୭ରେ ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତା ହାସଲ କାଳରେ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ଙ୍କ ପରିବାର ପାକିସ୍ତାନ ପଳାଇବା ପରେ ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ଡାଏରିଟି ଗୋଟିଏ ତାଲାଦିଆ ବାକ୍ସରେ ପଡ଼ି ରହିଥିଲା।
ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି ଲେଖିକା କହନ୍ତି, ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ଡାଏରି ଆଦୌ ପଢ଼ିନାହାନ୍ତି। ଏହାକୁ ଭଲ ଇଂଲିଶ୍‌ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇଛି। ବ୍ରିଟେନ୍‌ ରାଣୀଙ୍କ ରାଜପ୍ରାସାଦ ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ ତାହା ବସୁ ଉପଲବ୍‌ଧି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହନ୍ତି, ”ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ବିଛଣାରେ ଜନ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କ ଫଟୋ। ତା’ ତଳକୁ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ ଏବଂ ସବାତଳେ ପ୍ରିନ୍ସ ଆଲବର୍ଟଙ୍କ ଫଟୋ। ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ରାଣୀ ଖୁବ୍‌ ଭଲ ପାଉଥିଲେ।
ସ୍କଟଲାଣ୍ଡର ଜଣେ ‘ଘିଲି’ (ଶିକାର ପାଇଁ ସାଥିରେ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି) ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା। ୧୮୬୧ରେ ପ୍ରିନ୍ସ ଆଲବର୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଇବା ପାଇଁ ରୟାଲ ହାଉସହୋଲ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କୁ ରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୮୮୩ରେ ୫୬ବର୍ଷ ବୟସରେ ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ରାଣୀ ଭାଙ୍ଗିପଡିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ୪ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ରାଣୀଙ୍କ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ତିଥିରେ ୨୪ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅବଦୁଲ୍‌ କରିମ୍‌ ନାମକ ଜଣେ କିରାନିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଏବଂ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ ଉଭୟେ ଥିଲେ ଆମତ୍ିକ ସାଥୀ। ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଅନେକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ। ଶ୍ରାବଣୀ ବସୁ କହନ୍ତି, ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ଙ୍କ ଚେହେରା ଜନ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କ ଭଳି ଥିଲା। ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ଥିଲା ୬ଫୁଟ, ବଳିଷ୍ଠ ଚେହେରା ଏବଂ ଅତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ। ୧୯୦୧ରେ ୮୧ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ତାଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ଭାରତ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବ୍‌ଦୁଲ୍‌ ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ରାଜକୀୟ ଅନୁଗତ ଭାବେ ରହିଆସିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିଲେ ବଢ଼େ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା

ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିଲେ ବଢ଼େ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା

ସାଧାରଣତଃ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପଢ଼ୁଥିବା ପାଠ ଭଲ ଭାବରେ ମନେ ରହିଥାଏ। ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ବୁଦ୍ଧିମତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ବୋଲି ସଦ୍ୟତମ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ବିଜ୍ଞାନ: କଳ୍ପନାରୁ ବାସ୍ତବିକତା ଯାଏ

ବିଜ୍ଞାନ: କଳ୍ପନାରୁ ବାସ୍ତବିକତା ଯାଏ

“ରାମାୟଣ, ମହାଭାରତର ଦୂରଗାମୀ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶସ୍ତ୍ର ସାଂସ୍କୃତିକ ମିଜାଇଲର ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କରଣ । ଏପରି ଅନେକ କଳ୍ପନା । ଯାହା ତତ୍‌କାଳୀନ ସମୟରେ ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ । ସମୟାନୁକ୍ରମେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗରେ ବାସ୍ତବିକତାର ରୂପ ଗ୍ରହଣ କରେ ।

ଭରସା କରିବା ବି’ ଶିଖାଇଥାଏ ପ୍ରେମ

ଭରସା କରିବା ବି’ ଶିଖାଇଥାଏ ପ୍ରେମ

ପ୍ରେମ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଓ ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଅନୁଭବ। ପ୍ରେମର ମିଠା ଅନୁଭବ କାହାକୁ କବି ପୁଣି କାହାକୁ ଗାଳ୍ପିକ ବନାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ଶହ ଶହ କାହାଣୀର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଗଢି ଉଠିଛି ।

ପୂଜା ବେଳେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କାଯାଏ କାହିଁକି?

ପୂଜା ବେଳେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କାଯାଏ କାହିଁକି?

ଶଙ୍ଖର ଧ୍ୱନି ମନରେ ଶାନ୍ତି ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ଅଛି। ଶଙ୍ଖଧ୍ୱନି ଏକ ପବିତ୍ର ଧ୍ୱନି। ପୂଜାର ଆରମ୍ଭରେ ପୂଜାମଝିରେ, ଆରତିର ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ସକାରାତ୍ମକ ପରିବେଶ।

ସନ୍ତାନ ସୁଖ ଦିଅନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ସନ୍ତାନ ସୁଖ ଦିଅନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବାରାଣାସୀରେ ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସନ୍ତାନ କାମନା ପୂରଣ କରନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ। କାଳଭୈରବଙ୍କଠାରୁ ଚୌଖମ୍ବାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାରେ ରହିଛି ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର। ଏଠାରେ ନିଷ୍ଠା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ରହିଛି ବିଶ୍ୱାସ।

କଳାରଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବଭାବ...

କଳାରଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବଭାବ...

ସାମୁଦ୍ରିକଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କଳା ରଙ୍ଗର ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବତୀ, ଦୃଢମନା, ପରିଶ୍ରମୀ, ତମୋଗୁଣୀ ଓ କ୍ରୋଧୀ ସ୍ବଭାବର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କାର ଓ ମର୍ଯାଦାଠାରୁ ଏମାନେ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି।

ଦାୟୀ କିଏ

ଦାୟୀ କିଏ

ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବିକାଶାଭିମୁଖୀ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ଅନୁପାତରେ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ସୁବିଧା କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଦେଶର ପ୍ରତିଟି କୋଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ହତ୍ୟା, ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସୁଛି।

ଅଭୁଲା କଲେଜ ଅନୁଭୂତି: ହଷ୍ଟେଲରେ ଗୁଣ୍ଡା ପଶିବା ଡରରେ ଗୋଟାପଣେ ଥରୁଥିଲୁ-ସ୍ଥିରା ଦାସ(ଅଧ୍ୟାପିକା)

ଅଭୁଲା କଲେଜ ଅନୁଭୂତି: ହଷ୍ଟେଲରେ ଗୁଣ୍ଡା ପଶିବା ଡରରେ ଗୋଟାପଣେ ଥରୁଥିଲୁ-ସ୍ଥିରା ଦାସ(ଅଧ୍ୟାପିକା)

୧୯୯୫ ମସିହା। ସେତେବେଳେ ମୁଁ ବାଣୀବିହାରରେ ପିଜି ଛାତ୍ରୀ। ଘର ଦୂର ହୋଇଥିବାରୁ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥାଏ। ସେଦିନ ଥାଏ ଆମ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ନିର୍ବାଚନର ପୂର୍ବ ରାତି। ଅପାମାନେ କହୁଥାନ୍ତି, କାଳେ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବାହାର ଗୁଣ୍ଡାମାନେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଭିତରକୁ ପଶି ଆସି ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରନ୍ତି।

କୁନି ହାତର ଯାଦୁ

କୁନି ହାତର ଯାଦୁ

ନାଇଜେରିଆ, ଲାଗୋସ୍‌ରେ କରିନ୍‌ ଓ୍ବାରିସ୍‌ ଓଲାମିଲେକନ୍‌। ବୟସ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୧ ବର୍ଷ। ହେଲେ ଏ ବୟସରୁ ସେ ପାଇସାରିଲେଣି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି। ଆଉ ଏହି ଖ୍ୟାତି ସେ ପାଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଅଦ୍ଭୁତ ଚିତ୍ରକଳା ପାଇଁ।

ବଡ଼ ପଗଡ଼ି

ବଡ଼ ପଗଡ଼ି

ପଞ୍ଜାବର ଅବତାର ସିଂ ମୌନି ଜଣେ ସଚ୍ଚା ଶିଖ୍‌। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବି ଅନ୍ୟ ଶିଖ୍‌ଙ୍କ ପରି ପଗଡ଼ି ଶୋଭାପାଏ। ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ମାନ, ସମ୍ମାନ ସବୁକିଛି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ପଗଡ଼ିରେ ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା, ଯାହା ସଭିଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ। ତାଙ୍କ ପଗଡ଼ି ପରିଚିତ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପଗଡ଼ିଭାବେ।

ଗୋଟିଏ କୁକୁରର ୪୯ଟି କପି

ଗୋଟିଏ କୁକୁରର ୪୯ଟି କପି

ପୁଏର୍ତ୍ତୋରିକୋର ମିରାକଲ୍‌ ମିଲି ହେଉଛି ୬ ବର୍ଷର ଚିହୁଆହୁଆ ପ୍ରଜାତିର ଏକ କୁକୁର, ଯିଏକି ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ କୁକୁର ଭାବେ ଗିନିଜ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ତେବେ ଏହି କୁକୁର ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି।

ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌

ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌

ଚାଇନାର ହେବେଇଠାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌। ହୋଙ୍ଗ୍‌ୟାଗୁଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ୪୮୮ ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ୪ମିଟର ଓସାର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି କାଚର ବ୍ରିଜ୍‌ଟି ଭୁପୃଷ୍ଠଠାରୁ ୨୧୮ ମିଟର ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ