ଫୁରସତ |

କଲେଜ ଖଟି: ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା

କଲେଜ ଖଟି:    ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା

ନିକଟରେ ସରିଛି ସେମିଷ୍ଟର। ତେଣୁ କିଛିଦିନ ପରୀକ୍ଷା ଟେନ୍‌ଶନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି। ଆଉ ଏମିତିରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ କଥା ହେବାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି ଏମାନେ। କେତେବେଳେ ଶୀତଦିନ ଆଗମନରେ କିଭଳି ଷ୍ଟାଇଲିସ୍‌ ଓ୍ବିଣ୍ଟର କଲେକ୍ସନ ବାଛିବା ହେଉ କିମ୍ବା ବଡି କେୟାରକୁ ନେଇ ପରସ୍ପରକୁ ଟିପ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ସିରିଏଲ୍‌, ରିଆଲିଟି ଶୋ, ଫିଲ୍ମ ଦେଖାଠୁ ନେଇ କଥା ପହଞ୍ଚୁଛି ଫେବରାଇଟ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଯାଏ। ତେବେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ତାକୁ ନେଇ ବି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରୁଛି। ଏହା ହେଉଛି ପୁରୀ ସରକାରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଚାଲିଥିବା କେତେଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଖଟିର ଦୃଶ୍ୟ। ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନାରାଣୀ ପଲାଇ କୁହନ୍ତି, ବଡ ଭାଇ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଆଦର୍ଶ ଭାବି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଯୁକ୍ତ ତିନି ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆରେ ପିଜି କରିବା ପରେ ଏମଫିଏଲ୍‌ ଏବଂ ପିଏଚଡି କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା କୁହନ୍ତି। ଏହା ଶୁଣି ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ ପ୍ରଫେଶନ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମତରେ ଏହା ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ଚାକିରି। ନିଜ ଜୀବନରେ ବହୁ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛି ଏବଂ ଯାହାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ, ପ୍ରେରଣା ମୋ ଲାଗି ବରଦାନ ସଦୃଶ ବୋଲି ସେ ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି। ଏଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚୟ ବିିଏଡ କରି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ବୋଲି ସେ ମତ ଦିଅନ୍ତି। ତେବେ ଏମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସମର୍ଥନ କରିବା ପୂର୍ବକ ଶିକ୍ଷକ ହେଉଛନ୍ତି ସମାଜ ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ। ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରେରଣାରେ ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନ ଗଠନ ହୋଇଥାଏ। ଶୃଙ୍ଖଳିତ, ଚରିତ୍ର ସମ୍ପନ୍ନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି ମତ ଦିଅନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହା ଭଲ ପ୍ରଫେଶନ୍‌ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢି ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର ହେବି ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଗାୟତ୍ରୀ ରଥ। ଏଥିରେ ନିଜ ପରିବାରର ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଯୁକ୍ତି ତିନି ସରିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଲାଗି କୋଚିଙ୍ଗ ନେବାର ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଥିବା ସର୍ବାଧିକ ଡିମାଣ୍ଡକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏଥିରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢିବାର ଆଶା ରଖିିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଢୀ। ଯୁକ୍ତ ତିନି ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କୌଣସି ଏକ ଘରୋଇ କଲେଜରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ କୋର୍ସ କରିବି ବୋଲି ସେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବା କୁହନ୍ତି ସୁମିତ୍ରା ପଣ୍ଡା। ତାଙ୍କ ମତରେ ସେବାରେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ରହିଛି। ତାହା ମନୁଷ୍ୟର ହେଉ ବା ପଶୁର। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବ ପ୍ରତି ସମର୍ପଣ ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ। ତା’ଛଡା ସ୍କୁଲ ସମୟରୁ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବଗିଚା କାମ, ଚାରାରୋପଣ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ତେଣୁ ଏଠାରୁ ପାଠ ପଢା ସାରି ସୋସିଓଲୋଜିରେ ପିଜି ସମାପ୍ତ କରି ନିଜର ଏକ ଏନଜିଓ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ କରି ସମାଜସେବା କରିବି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ତେବେ ଏସବୁ ଆଲୋଚନା ଶୁଣି ଶେଷରେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁହଁ ଖୋଲନ୍ତି ବର୍ଷା ସାହୁ। ଆଉ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ସଫଳ ରାଜନେତା ହେବାର ଆଶା ରହିଥିବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ କଲେଜରୁ ହିଁ ମୋର ରାଜନୀତି କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ରାଜନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତବର୍ଷ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମହିଳା ରାଜନେତାଙ୍କ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲକୁ ନିତ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଯେଉଁଠି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟକୁ କୁହାଯାଏ ଅଶୁଭ

ଯେଉଁଠି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟକୁ କୁହାଯାଏ ଅଶୁଭ

ସାଧାରଣତଃ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ। ସେଥିଲାଗି ଏହି ଦିନ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସୀମାରେ ଥିବା ଲଳିତପୁରରେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାକୁ ଅଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଗାଁରେ ୧୬୮ବର୍ଷ ତଳେ ଘଟିଥିଲା ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ରର ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସତର୍କବାଣୀ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ହଜାର ହଜାର ମାଇଲ୍‌ ଦୀର୍ଘ ଫାଇବର ଅପ୍‌ଟିକ୍‌ କେବୁଲ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋତିହୋଇ ରହିଛି। ସମୁଦ୍ରର ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧିପାଇବା ଫଳରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବନ୍ୟାପ୍ଳାବିତ ହୋଇପାରେ।

ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ ରୋବୋ

ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଶରୀରକୁ ଛୁଇଁଲେ କି ଆଘାତ କଲେ ଏହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସ୍ବରୂପ ନିଜର ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ। ରୋବୋ ଶରୀରର ବାହ୍ୟ ଆବରଣ ଏକ ପ୍ରକାର ଟିସୁରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଛୁଇଁବା ମାତ୍ରେ ରୋବୋ ଭାବନାତ୍ମକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶରେ ଉଦ୍ଦୀପନା ସୃଷ୍ଟିହେବ। ଫଳରେ ଏହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ସୁଖ, ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସକାଳେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସୁଖ, ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସକାଳେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କେତେକ ନୀତି ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଏହାର ପାଳନ କଲେ ଜୀବନ ସୁଖ ଓ ଶାନ୍ତିରେ ଭରିଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି  କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆନାଥେସିଆ ବା ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ସାଧାରଣ ସମାଜରେ ୬ରୁ ୭ବର୍ଷରୁ ପିଲାମାନେ ଖେଳନା ଧରି ଖେଳନ୍ତି, ଅବା ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଭଳି ଏକ ସମାଜ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବୟସରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଜୀବନ ଧାରଣର ଶିକ୍ଷା।

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ବିବାହ ସମୟରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ବିବାହରେ ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଚାଉଳରେ ହଳଦି ମିଶାଇ ଫୋପାଡ଼ିବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି କଲେ ନବଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ସହ ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର କୁହେ ଝିଅମାନେ କେତେ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌। ପୁଣି ଏହି ନାମରୁ ହିଁ ଜଣାପଡେ ଝିଅମାନେ କେତେ ବିଶ୍ୱାସି। ତେଣୁ ଦେଖି ଚାହିଁ ପ୍ରେମ କଲେ ଧୋକା ଖାଇବାକୁ ପଡି ନଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସି ଝିଅଟିଏ ମିଳିଲେ ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭରି ଯାଇଥାଏ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଭାରତର କିଛି କଳାକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭଗବାନର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ବି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ