ଫୁରସତ |

କଲେଜ ଖଟି: ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା

କଲେଜ ଖଟି:    ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା

ନିକଟରେ ସରିଛି ସେମିଷ୍ଟର। ତେଣୁ କିଛିଦିନ ପରୀକ୍ଷା ଟେନ୍‌ଶନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି। ଆଉ ଏମିତିରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ କଥା ହେବାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି ଏମାନେ। କେତେବେଳେ ଶୀତଦିନ ଆଗମନରେ କିଭଳି ଷ୍ଟାଇଲିସ୍‌ ଓ୍ବିଣ୍ଟର କଲେକ୍ସନ ବାଛିବା ହେଉ କିମ୍ବା ବଡି କେୟାରକୁ ନେଇ ପରସ୍ପରକୁ ଟିପ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ସିରିଏଲ୍‌, ରିଆଲିଟି ଶୋ, ଫିଲ୍ମ ଦେଖାଠୁ ନେଇ କଥା ପହଞ୍ଚୁଛି ଫେବରାଇଟ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଯାଏ। ତେବେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ତାକୁ ନେଇ ବି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରୁଛି। ଏହା ହେଉଛି ପୁରୀ ସରକାରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଚାଲିଥିବା କେତେଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଖଟିର ଦୃଶ୍ୟ। ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନାରାଣୀ ପଲାଇ କୁହନ୍ତି, ବଡ ଭାଇ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଆଦର୍ଶ ଭାବି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଯୁକ୍ତ ତିନି ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆରେ ପିଜି କରିବା ପରେ ଏମଫିଏଲ୍‌ ଏବଂ ପିଏଚଡି କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା କୁହନ୍ତି। ଏହା ଶୁଣି ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ ପ୍ରଫେଶନ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମତରେ ଏହା ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ଚାକିରି। ନିଜ ଜୀବନରେ ବହୁ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛି ଏବଂ ଯାହାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ, ପ୍ରେରଣା ମୋ ଲାଗି ବରଦାନ ସଦୃଶ ବୋଲି ସେ ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି। ଏଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚୟ ବିିଏଡ କରି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ବୋଲି ସେ ମତ ଦିଅନ୍ତି। ତେବେ ଏମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସମର୍ଥନ କରିବା ପୂର୍ବକ ଶିକ୍ଷକ ହେଉଛନ୍ତି ସମାଜ ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ। ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରେରଣାରେ ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନ ଗଠନ ହୋଇଥାଏ। ଶୃଙ୍ଖଳିତ, ଚରିତ୍ର ସମ୍ପନ୍ନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି ମତ ଦିଅନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହା ଭଲ ପ୍ରଫେଶନ୍‌ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢି ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର ହେବି ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଗାୟତ୍ରୀ ରଥ। ଏଥିରେ ନିଜ ପରିବାରର ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଯୁକ୍ତି ତିନି ସରିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଲାଗି କୋଚିଙ୍ଗ ନେବାର ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଥିବା ସର୍ବାଧିକ ଡିମାଣ୍ଡକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏଥିରେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢିବାର ଆଶା ରଖିିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଢୀ। ଯୁକ୍ତ ତିନି ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କୌଣସି ଏକ ଘରୋଇ କଲେଜରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ କୋର୍ସ କରିବି ବୋଲି ସେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବା କୁହନ୍ତି ସୁମିତ୍ରା ପଣ୍ଡା। ତାଙ୍କ ମତରେ ସେବାରେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ରହିଛି। ତାହା ମନୁଷ୍ୟର ହେଉ ବା ପଶୁର। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବ ପ୍ରତି ସମର୍ପଣ ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ। ତା’ଛଡା ସ୍କୁଲ ସମୟରୁ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବଗିଚା କାମ, ଚାରାରୋପଣ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ତେଣୁ ଏଠାରୁ ପାଠ ପଢା ସାରି ସୋସିଓଲୋଜିରେ ପିଜି ସମାପ୍ତ କରି ନିଜର ଏକ ଏନଜିଓ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ କରି ସମାଜସେବା କରିବି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ତେବେ ଏସବୁ ଆଲୋଚନା ଶୁଣି ଶେଷରେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁହଁ ଖୋଲନ୍ତି ବର୍ଷା ସାହୁ। ଆଉ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ସଫଳ ରାଜନେତା ହେବାର ଆଶା ରହିଥିବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ କଲେଜରୁ ହିଁ ମୋର ରାଜନୀତି କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ରାଜନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତବର୍ଷ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମହିଳା ରାଜନେତାଙ୍କ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲକୁ ନିତ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମାରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମାରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଡ. ଭାଗ୍ୟବତୀ ନାୟକ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି... ବାଲେଶ୍ୱରର ଶୂନହଟରେ ମୋର ଜନ୍ମ। ସ୍ଥାନୀୟ ବାରବାଟି ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୧୯୭୦ରେ ଏକାଦଶ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ଫକୀରମୋହନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିୟୁ ସାଇନ୍ସ ଓ ପ୍ରି ପ୍ରଫେଶନାଲ୍‌ ପଢିଥିଲି। ତା’ପରେ ମୋର ବାହାଘର ହୋଇଗଲା। ଶାଶୁଘର ବି ସେଇ ବାଲେଶ୍ୱରରେ। ଆଗକୁ ଆହୁରି ପଢିବାକୁ ମୋର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ।

୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ୧୯ ବର୍ଷ ଯୁବକ: ପାଳିଲେ ବିବାହ ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକୀ

୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ୧୯ ବର୍ଷ ଯୁବକ: ପାଳିଲେ ବିବାହ ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକୀ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୨।୪ : ଆମେରିକା ଟେନିସ୍‌ ରାଜ୍ୟର ମେରିବଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅଲମେଡା ଏରେଲ୍‌ଙ୍କୁ ଗତ ୨ବର୍ଷ ତଳେ ଗୈରି ହାର୍ଡବିକ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକ ବିବାହ କରଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ଦମ୍ପତି ବିବାହ ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଠିକ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଏରେଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ଏଠି ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ

ଏଠି ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ

ମଣିଷ ଭଳି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ହେଲେ ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ହିଁ ରହିଛି ଏମିତି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। କାନପୁର ଜୁଲୋଜିକାଲ ପାର୍କରେ ଖୋଲିଛି ଏହି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠି କେବଳ ଏହି ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି ଏହି ନିଆରା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ।

୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି  ୮୨ ଆପସ୍‌

୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୮୨ ଆପସ୍‌

ଜବଲପୁର, ୨୦।୪ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଜବଲପୁରରେ ରହୁଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଚୌବେ ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୮୨ ଆପସ୍‌। ସେ ସମ୍ପ୍ରତି ୮ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ୯ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ସେ ଏଭଳି ଆପସ୍‌ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସେ ‘ଆଦି’ ନାମକ ଏକ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ପାଠପଢ଼ା ନିଶା: ୯୬ ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା

ପାଠପଢ଼ା ନିଶା: ୯୬ ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା

ମେକ୍ସିକୋ, ୨୦।୪ : ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ବୟସ ବାଧକ ସାଜେ ନାହିଁ। ଏହାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ମେକ୍ସିକୋର ଜଣେ ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧା। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗୌଡାଲୁପେ ପାଲାସିଓସ୍‌। ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରି ସୌକ୍‌ ଥିଲା। ତେବେ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

ଏକୁଟିଆପଣରେ ଲାଗିବ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ: ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବୟଂମ୍ବର

ଏକୁଟିଆପଣରେ ଲାଗିବ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ: ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବୟଂମ୍ବର

କଲିକତା, ୨୦।୪ : ଜୀବନସାଥିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଏକୁଟିଆ ଜୀବନ କାଟୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆନନ୍ଦ ଭରିବା ପାଇଁ କଲିକତାର ସ୍ପୋର୍ଟସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ କ୍ଲବ୍‌ରେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ତାରିଖରେ ଏକ ସ୍ବୟଂମ୍ବରର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ୬ ଶହ ଟଙ୍କା ଦେଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ହେବ।

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମିଆମି,୧୯।୪: ପୃଥିବୀର ଅନେକ ମରୁଭୂମିରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ସେଭଳି ଅଣୁଜୀବ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ରହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆଟାକାମା ମରୁଭୂମିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ନାଗପୁର,୧୯।୪: ଚା’କୁ ଭଲପାଉଥିବା ଓ ଜୀବନରେ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଦମ୍ପତି ଚା’ ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂଜା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନୀତିନ ବିୟାନି ପୁଣେରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ। ଚଳିତମାସ ଏହାର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷବେଳକୁ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନ (ଇସ୍ରୋ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ. ଶିବନ୍‌ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୧୮ା୪: ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜଣେ ମହିଳା ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ସେ ତାଙ୍କର ଅଧସ୍ତନ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଯାହା କୁହାଯାଏ ତାହା ମନଗଢ଼ା। ଏହା ଏକ ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୪- ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ହଂସଖାଲି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ),୧୮ା୪: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଠାବ ହୋଇଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଅମଳର ବୋମା। ରାଜ୍ୟର ନଦୀୟା ଜିଲାର ହଂସଖାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛୋଟୋ ଚୁପ୍ରିଆ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇଟି ବୋମା ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଛି। ସିଲିଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଥିବା ଦେଖି ଲୋକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।