ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଜିଏସ୍‌ଟି ଅସଙ୍ଗତି

ଜିଏସ୍‌ଟି ଅସଙ୍ଗତି
ଆକାର ପଟେଲ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ପୁଣିଥରେ କେତେକ ପଦାର୍ଥରେ ପରୋକ୍ଷକର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ସାଧାରଣତଃ ତିନୋଟି କାରଣରୁ ଏହା କରାଯାଇଥାଇପାରେ। ପ୍ରଥମତଃ ଗୁଜରାଟର ଖାକ୍ରା ପରି କେତେକ ସ୍ଥାନ ରାଜନୈତିକ ଭାବେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, ଯାହା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିକୂଳ ଶିରୋନାମା ପ୍ରକାଶର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ସରକାର ଭାବୁଛନ୍ତି ଚଢ଼ାଦର ଯୋଗୁ ଏହିସବୁ ସାମଗ୍ରୀର ବିକ୍ରିବଟା କମିଯିବ, ଯାହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ତୃତୀୟତଃ ଏହି ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକୁ ଭୁଲ୍‌ଭାବେ ବର୍ଗୀକରଣ କରାଯାଇଥିବା ସରକାର ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ପରୋକ୍ଷକର ହେଉଛି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ କାରଣ ତାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଉଭୟ ଧନୀ ଓ ଗରିବଙ୍କଠାରୁ ସମାନ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଇଥାଏ। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୋକାକୋଲା ପାଇଁ ମୋ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ମୁଁ ସମାନ ଟିକସ ଦେଇଥାଉ। ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର (ଜିଏସ୍‌ଟି)ରେ ୭ଟି ସ୍ଲାବ୍‌ ରହିଛି, ଯଥା- ୦%, ୦.୨୫%, ୩%, ୫%, ୧୨%, ୧୮% ଓ ୨୮%। ହେଉଁ ହାରରେ କେଉଁ ଦ୍ରବ୍ୟ ବା ସେବା ଉପରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯିବ, ତାହା ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନ୍‌ସିଲ ସ୍ଥିର କରେ। ଏହି କାଉନ୍‌ସିଲରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତିନିଧି ଅଛନ୍ତି। କେଉଁ ଜିନିଷ ଉପରେ ୦% ଓ କେଉଁ ଜିନିଷ ଉପରେ ୨୮% ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି ଓ କାହିଁକି, ତାହା ମୋ ପାଇଁ ଏକ କୌତୂହଳର ବିଷୟ। ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ଚୁଇଂଗମ୍‌ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ଫ୍ଲାସ୍କ ଓ ମ୍ୟାନେକ୍ୱିନ୍‌ (ଲୁଗା ଦୋକାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିଥିବା ମୂର୍ତ୍ତି) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୨୭ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ୨୮% ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିଲା। ଜିଏସ୍‌ଟି ବୈଠକ ପରେ ୨୮% ଟିକସ ବର୍ଗରେ ମାତ୍ର ୫୦ଟି ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି। କେଉଁ ଜିନିଷ ଉପରେ ଆମେ ସର୍ବାଧିକ ଟିକସ ଦେବା ତାହା କାଉନ୍‌ସିଲ କେମିତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରେ? କେତେକ କାରଣ ଭିତ୍ତିରେ ସରକାର ଏହା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତି। ଯେଉଁ ଜିନିଷକୁ ସରକାର ଖରାପ (sin) ବା ଅବଗୁଣଯୁକ୍ତ (demerit) ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, ତାହାର ବିକ୍ରିକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ତା’ ଉପରେ ଅଧିକ ଟିକସ ଲାଗୁକରନ୍ତି। ଟିକସ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିବା ଅବସରରେ ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୁଇଂଗମ୍‌, ଚକୋଲେଟ୍‌, ଶେଭିଂ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଓ୍ବାଶିଂ ପାଉଡର ଏଣିକି ୨୮% ବଦଳରେ ୧୮% ବର୍ଗରେ ରହିବ। ସେ କହିଲେ ଯେ, ବୈଠକରେ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ କେବଳ sin ଓ demerit ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକ ୨୮% ବର୍ଗରେ ରହିବ। ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ସରକାର କେଉଁଭଳି ଜିନିଷକୁ ଖରାପ ଓ ଅବଗୁଣଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଭାବେ ଖରାପ କହିଲେ ଆମେ ବୁଝୁ, ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବା ଯାହା ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ମଦ। କିନ୍ତୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ତାଲିକାରେ ମଦ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଏହା ଉପରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରନ୍ତି। (ଗୁଜରାଟ ପରି କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଉପରେ ଟିକସ ଆଦାୟ ହୁଏ ନାହିଁ, କାରଣ ସରକାରୀ ଭାବେ ସେସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ନିଷିଦ୍ଧ।) ଏହି କାରଣରୁ ମଦ ପରି ମନ୍ଦ ସାମଗ୍ରୀ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ। ବମ୍ବେରେ ଜଣେ ଲୋକ ହୋଟେଲରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ୧୮% ଟିକସ (ଜିଏସ୍‌ଟି) ଦେବାବେଳେ ମଦ ପିଇବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୧୦% ଭାଟ୍‌ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଦୋଷଯୁକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବି ଅଧିକ ଜଟିଳ। ଏହା ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବା ସେବା ଯାହାର ଉପଭୋଗ ସାମାଜିକ ଭାବେ ଅବାଞ୍ଛନୀୟ। ଅବଶ୍ୟ ମଦ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ। ତା’ଛଡ଼ା ତମାଖୁ ଓ ଜଙ୍କ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିଛି। ପୁଣି ଏହା ଭିତରେ ଅଛି ଘରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ରଙ୍ଗ, ଚିତ୍ରକରମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଜୋତା ପଲିଶ୍‌ ରଙ୍ଗ, ଯାହାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ? କେଉଁ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରଙ୍ଗକୁ ଖରାପ ଓ ଅବଗୁଣ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଛି ବୁଝି ହେଉନାହିଁ। ପୁଣି ଆତସବାଜିକୁ ୨୮% ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କ ଅପହଞ୍ଚ। ତା’ ସହ ଅଗ୍ନିନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ବି ଏହି ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ। ଭାରତରେ ସୁରକ୍ଷା ମାନଦଣ୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତଳସ୍ତରରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ବ୍ୟୟବହୁଳ କରିବା କେତେଦୂର ଯୁକ୍ତିସଙ୍ଗତ? ୟାଚ୍‌ (ହାଲୁକା ପୋତ ବିଶେଷ) ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିମାନକୁ ମୋଟର ସାଇକେଲ ଓ କାର୍‌ ପରି ୨୮% ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏକ ଗରିବ ଦେଶରେ କାର୍‌କୁ ବିଳାସ ସାମଗ୍ରୀ ଭାବେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ମୋଟରସାଇକେଲ? ଜଣେ ଲୋକ ଏକ ମୋଟରସାଇକେଲ କିଣିଲେ, ସେ କି ପାପ କଲା? ଟାୟାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ା ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏସି, ଫ୍ରିଜ୍‌, ଓ୍ବାଶିଂ ମେଶିନ୍‌ ଓ ଓ୍ବାଟର ହିଟର ପ୍ରଭୃତି ଏହି ବର୍ଗରେ ଆସୁଛି। ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ବିଳାସ ସାମଗ୍ରୀ ବୋଲି ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇପାରେ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଜିଏସ୍‌ଟି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣରେ କୌଣସି ବୁଦ୍ଧିଶୁଦ୍ଧିର ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ପାନ ମସଲା ଉପରେ ୨୮% ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପାନପତ୍ର ଉପରେ ଅଛି ୦%, ଯେତେବେଳେ କି ଏ ଉଭୟ ସମାନ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦିତ କରିବା ମୋର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ, କାରଣ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନ୍‌ସିଲରେ କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଅଛନ୍ତି। ମୋର ଯୁକ୍ତି ହେଲା ବିନା ବିତର୍କରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଭାବେ ଖରାପ (sin) ଓ ଅବଗୁଣଯୁକ୍ତ (demerit) ଦ୍ରବ୍ୟର ସଂଜ୍ଞା ନିରୂପଣ କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। Email:aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..