ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା।

ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା। ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।
"/>

ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଲା


ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା।

ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା। ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।


The Oriya daily Dharitri was started on November 24 1974 by the Samajbadi Society from Bhubaneswar, the capital city of Orissa, India. During 1986, Dharitri started web offset printing. The real growth of Dharitri started during late eighties and early nineties. READ ABOUT US

Quick Links

STAY IN TOUCH!

Copyright © Dharitri.com 2016-2017 - All rights reserved Designed and Development by: Dharitri