ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଆଗକୁ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍‌ବିଆଇ) ବୁଧବାର ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ ଦ୍ୱିମାସିକ ଆର୍ଥିକ ନୀତି ସମୀକ୍ଷା ଅବସରରେ ପଲିସି ରେଟ୍‌ର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏପରି ହେବ ବୋଲି ବି ଆଗରୁ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଦେଶରେ ଦରଦାମ୍‌ର ସାମଗ୍ରିକ ବିକଟ ସ୍ଥିତି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ରେପୋ ହାର ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି କେହି ବି ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ଆଗକୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଚାପ ଅଧିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବି ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରକଟ କରିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆମେ ଏହି ସ୍ତମ୍ଭରେ ଅନୁରୂପ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲୁ। ଆର୍ଥିକ ନୀତି କମିଟି (ଏମ୍‌ପିସି)ର କହିବା ଅନୁସାରେ, ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି: ଖାଦ୍ୟ ଓ ଇନ୍ଧନ ଦର ବୃଦ୍ଧି, କୃଷି ଓ ଶିଳ୍ପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ଓ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଉ କେତେକ କାରକ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛି। ଯଥା- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ଉପରୁ ଆଂଶିକ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବା ଓ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଭାଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର (ଜିଏସ୍‌ଟି) ହ୍ରାସ କରିବା ଯୋଗୁ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କମିବା। ଏହା ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୀମା ଭିତରେ ରଖିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବିପନ୍ନ କରିବ ଯାହା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସୁପାରିସ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ପାଇବା ଓ ତା’ ପରେ ଘରଭଡ଼ା ଭତ୍ତା ୩୫ ବେସିସ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ଭିତରେ ରଖାଯିବା ଘଟଣାକୁ ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ କାରକ ଭାବେ ଦର୍ଶାଇଛି। ନିକଟରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ୯୬ ପଏଣ୍ଟ ଛୁଇଁଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଆଗାମୀ ତ୍ରିମାସୀରେ ବ୍ୟୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନ ପାରନ୍ତି। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟକୁ କମାଇ ଜିଡିପିର ୩.୨ ପ୍ରତିଶତ ଭିତରେ ସୀମିତ ରଖିବା ଲାଗି ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ ଏହା ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହି ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବର୍ଷ ଏହା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭିତରେ ସୀମିତ ରଖିବା କଷ୍ଟକର ହେବ। ତେଣୁ ଜନମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଏବେ ନାହିଁ। ପରିଣାମତଃ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆର୍‌ବିଆଇ କିଛି ସୁଧହାର ହ୍ରାସ କରୁ, ଯାହା ଫଳରେ ଉଭୟ ଜନସାଧାରଣ ତଥା କର୍ପୋରେଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ଅବକାଶ ପାଇବେ। ଆର୍‌ବିଆଇର ସଦ୍ୟତମ ପଲିସି ବିବୃତିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏହା ପଲିସି ରେଟ୍‌ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିପାରେ। କାରଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଏହାଦ୍ୱାରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତରେ ରହିବ। ଆସନ୍ତା ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଲିସି ସମୀକ୍ଷା ଅବସରରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆଶା କରାଯାଏ। ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୂଳ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତରେ ରଖିବା ଏବଂ ଏହା ସେହି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବରେ ତୁଲାଇ ଚାଲିଛି। ବିଗତ ମାସଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ହିଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଆସିଛି। ତା’ର ଫଳ ସ୍ବରୂପ ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୨୦୦ ବେସିସ୍‌ ପଏଣ୍ଟ୍‌ କମିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ପଲିସି ରେଟ୍‌ ୫୦ ବେସିସ୍‌ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ପଲିସି ରେଟ୍‌ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା। ତେବେ ଆମେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ ଯେ, ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦାସୀନ। ପଲିସି ବିବୃତିରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିର ଅନୁକୂଳ କେତେକ କାରକ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି, ଯାହା ଆଗାମୀ ତ୍ରିମାସୀଗୁଡ଼ିକରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବ। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି: ପୁଞ୍ଜିବଜାରରୁ ସଂଗୃହୀତ ପାଣ୍ଠି, ସ୍ବଚ୍ଛନ୍ଦ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାରରେ ଉନ୍ନତି, ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଇ ଶୁଝୁ ନ ଥିବା ଓ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଦେବାଳିଆ କରୁଥିବା ଠକମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାର ବଡ଼ ଆକାରର ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ବା ପୁନଃପୁଞ୍ଜୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଇତ୍ୟାଦି। ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଏଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ ଓ ଶୁଭ ସୂଚନା, ମାତ୍ର କେବଳ ଏତିକି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ତିନିମାସ ଭିତରେ ଆଶାନୁରୂପ ଭାବେ ୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହାସଲ କରିବା ଅସମ୍ଭବ। ଏଠାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଲା: ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧିର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପୁଞ୍ଜି ମହଜୁଦ ଥାଇ ସ୍ବଚ୍ଛନ୍ଦ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮ ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରତି ସ୍ଥିତିରେ ରହିପାରେ, ଅର୍ଥାତ୍‌ ସୁଧହାର ହ୍ରାସ କରି ନ ପାରେ।



The Oriya daily Dharitri was started on November 24 1974 by the Samajbadi Society from Bhubaneswar, the capital city of Orissa, India. During 1986, Dharitri started web offset printing. The real growth of Dharitri started during late eighties and early nineties. READ ABOUT US

Quick Links

STAY IN TOUCH!

Copyright © Dharitri.com 2016-2017 - All rights reserved Designed and Development by: Dharitri